ANTALYA GEZİLECEK YERLER – SADECE EN GÜZEL 25 YER

0

Antalya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Yıl boyunca hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok turist, eşsiz güzelliklere ve tarihi yapılara sahip ve ülkemizin en iyi tatil destinasyonlarından biri olan Antalya’ya akın ediyor.

Mavi bayraklı sahilleri, antik kalıntıları, şelaleleri, mağaraları ve kayak merkezleri ile birçok kişinin uğrak noktası olan Antalya, aynı zamanda eski medeneniyetlere kucak açmış tam bir kültür beşiği.

Her ne kadar Antalya dendiğinde aklımıza deniz ve sahil gelse de, inanın bu listemi okuduktan sonra Antalya’nın sadece deniz turizmi ile ön plana çıkmadığını, gezilmesi gereken başka noktalarında olduğunu göreceksiniz.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Ünü sadece ülke sınırlarımızda kalmayıp tüm dünyaya yayılan bu ilimiz için de bir gezi rehberi oluşturmak bir görev oldu. Bu yazımı okuduktan sonra sizlerde Antalya’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olacak, bir gezi planlıyorsanız hem vaktinizi hem de enerjinizi daha efektif kullanabileceksiniz. Sizde biliyorsunuz ki önemli olan gezip görmek değil, zamanı verimli kullanıp geziden mümkün olduğunca en iyi şekilde faydalanmaktır. O zaman hazırsanız Antalya gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

1-Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sırasına girmeyi sonuna kadar hak eden Düden Şelalesi, Antalya’nın doğal cennetlerinden. Kaynağını Kepez Hidrolektrik Santrali’nin kurulu olduğu Düden Çayından alıyor ve düdenbaşı mevkisinde de ikiye ayrılır.

Antalya’ya yaklaşık 7 km mesafede olan kolu Aşağı Düden (diğer adı Karpuzkaldıran), Varsak’a 1 km mesafede olan kolu ise Yukarı Düden Şelalesi olarak adlandırılmış ve ziyaretçiler en çok bu kolu tercih ediyor.

Cennetten bir köşeymiş gibi duran ve eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan şelalenin aşağı kısmında ki geçitler vasıtası ile mükemmel objektifler yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda bu noktada piknik de yapabilirsiniz.

Yaklaşık 40 metreden dökülen suyun çıkardığı ses ve görüntü inanın paha biçilemez. Bu nedenle burası bana göre alternatiflerinizin değil, önceliklerinizin arasında olmalı. Bu yüzden de Antalya gezilecek yerler listemin ilk sırasına aldım.

Düden Şelalesi’ne ulaşım için küçük bir bilgi vermek istiyorum. Eğer kendi aracınız yoksa Antalya Meydan Toplu Taşıma Merkezinden ortlama 30 dakikada bir kalkan “78 Numaralı” otobüslere binerek düden şelalesine gidebilir yada “54 Numaralı” otobüsler ile aktarmalı olarak ta geçebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi 08:00-19:30 Kış Dönemi 08:00-18:00
 • Giriş Ücreti: 20 TL

2-Kaleiçi

Kaleiçi

Antalya gezilecek yerler listenizin ikinci sırasına tarihi dokusu ve merkeze yakın konumda olan Kaleiçi’ni ekleyebilirsiniz.

Antalya tarihinin izlerini taşıyan Kaleiçi’nde eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda burada yaşayan insanların gelenekleri, davranışları, yaşam şekli ve sosyal yönleri konusunda da fikir vermesiyle biliniyor.

Bu bölgenin kökenleri Osmanlı, Selçuklu ve Büyük İskender’in istilalarıyla başlayan Helenistik döneme kadar uzanıyor. Burayı ziyaret ettiğinizde kültürel mekânları ziyaret edebilir, Osmanlı sivil mimarisinin çok sofistike olmayan örneklerini görebilirsiniz.

Birçok eski yerleşim bölgelerinden aşina olduğumuz dar sokaklarda ki yapıların bazıları butik otele dönüştürülmüşken, bazıları da bölgenin popüleritesine paralel kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânına evrilmiş.

Ayrıca bölgenin zengin kültürel yapısına ışık tutan Yivli Minare ve Hadrian Kapısı da yine Kaleiçi’nde bulunuyor. Eğer Kaleiçi’ne bir gezi planınız varsa size tavsiyem önce eşsiz manzaraya sahip limandan bir gezi teknesine binip Antalya’yı farklı açılardan gözlemleyin. Sonrasında ise Kaleiçi’nde bulunan eğlence mekanlarında stres atabilirsiniz.

3-Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi

Antalya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi önereceğim Kurşunlu Şelalesi’ne, Ankara-Isparta karayolunun 24. kilometresinden sola sönüp 7 kilometre daha gittiğinizde ulaşabilirsiniz. Ayrıca kent merkezinden toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım mevcut ( 230 ve 231 numaralı minibüsler ve 79 numaralı otobüs).

Orman dokusu ve zengin bitki çeşitliliği ile ön plana çıkan, su ve kaya formlarıyla bütünleşen bu eşsiz doğal peyzaj bölgesine, 1986 yılında Tabiat Parkı statüsü verilmiş. Zira bunu da fazlasıyla hak etmiş.

Daha çok kızılçamın hakim olduğu alanda küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunuyor. Ormanın altı florasını ise mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklar meydana getirmiş. Tabiat parkının canlı faunasını ise yaban domuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan ve kertenkele gibi hayvanlar oluşturuyor.

Aksu sınırları içerisinde kalan tabiat parkını gezmek için iki seçenek bulunuyor. İsterseniz patikalarda yürüyüş yapabilir, isterseniz deve ile de gezebilirsiniz. Parkı gezdiğinizde siz de anlayacaksınız ki bu bölge gayet iyi değerlendirilmiş.

Her ne kadar birçok gezgin sadece Kurşunlu Şelalesi için gelse de tavsiyem, eşsiz güzelliklere sahip ve her türlü popülasyonu görebileceğiniz tabiat parkını tamamen gezin ve bol bol fotoğraf çekin.

16 metreden dökülen ve  küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet ile birbirine bağlanan Kurşunlu Şelalesi, tarihi su değirmenleri, asırlık sedir ağaçları ve daha sayamayacağım birçok seçenek tabiat parkında sizleri bekliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-18:00
 • Giriş Ücreti: 8 TL (İndirimli 4 TL)
 • Web Sitesi: kursunluselalesi.tabiat.gov.tr

4-Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Eğer rotanız Antalya’nın merkezi ise Antalya Müzesi önceliğiniz olabilir. Kentin kökenleri hakkında birbirinden değerli bilgileri edinme fırsatı bulabileceğiniz müzede birçok kıymetli eser bulunuyor.

Kültürel tesisin kuruluş ve eser toplama hikayesi ise biraz farklı. 1919’da Antalya’nın İtalyanlar tarafından işgal edildiği dönemlerde işgal kuvvetleri ile birlikte gelen arkeologlar, kentte buldukları antik ve kıymetli eserleri İtalyan Konsolosluğu’na taşımaya başlamış ve adeta yağmaladıkları bu tarihi eserleri medeniyet adına topladıklarını iddia etmişlerdir.

Bunlar yaşanırken Antalya tarihine önem veren ve arkeoloji ile ilgilenen öğretmen Süleyman Fikri Erten, bunu önlemek amacı ile Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin yanında ki küçük bir mescidi düzenleyerek müzenin ilk temellerini atmış. Daha sonra işgal kuvvetleri Antalya’dan çekilince de diğer eserleri de bu küçük müzeye getirmiştir. 1922’den 1952’ye kadar ise Kaleiçi’nde bulunan Alâeddin Camii’n de faaliyet gösterirken, 1972 yılında şimdiki yerine taşınmıştır.

Atatürk Kültür Parkı’nın hemen yanında ziyaretçilerini ağırlayan tesis, toplamda 11 salondan oluşuyor. 30 bin metrekarelik alanda kurulu olan müze daha çok Pisidya, Pamfilya ve Likya uygarlıklarına adanmış. toplamda 5 bin kadar eserin sergilendiği bu tesis de, 30 bin kadar eser ise sergilenmeden koruma altında. Ayrıca toplamda 14 sergi alanına sahip müzede ki sergi alanlarından birinde ise Osmanlı döneminden kalma bazı objeleri inceleyebilirsiniz.

İnsanlık tarihine kesintisiz tanıklık etmiş, Anadolu topraklarının en zengin geçmişe sahip köşelerinden biri olan Antalya’da, bu eserlerin böylesine önem verilerek korunması kesinlikle takdire şayan. Bu nedenle de Antalya gezilecek yerler içerisinde bana göre de en özeli.

Ziyaret Bilgileri: 

 • Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30 (Gişe kapanış 17:15)
 • Hergün Açık
 • Giriş Ücreti: 55 TL
 • Adres: Bahçelievler Mahallesi Konyaaltı Caddesi No 88 Muratpaşa /Antalya
 • İletişim: 0242 238 56 88

5-Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı

Antalya Müzesi’ni gezdikten sonra Atatürk Kültür Parkı’ndan denize doğru giderseniz, kentle özdeşleşmiş ve birçok deniz tutkununun Antalya gezilecek yerler listesine ekledikleri Konyaaltı Plajı’na ulaşabilirsiniz.

Falezlerin geriye çekildiği Konyaaltı Varyantı’ndan, Antalya Limanı’na kadar olan bölge arasında kalan 7 kilometlerlik alana Konyaaltı plajı denmiş. Bu ismin ise nereden geldiği ile ilgili iki hikaye bulunuyor.

Bunlardan ilki plajın, Antalya kıyılarındaki falezlerin alt tarafında kaldığından “koy altı” kelimesinden türediği, diğeri ise Antalya’nın Konya’ya bağlı olduğu dönemlerde Osmanlı askerlerinin toplanma alanına Konyaüstü, bu alanın alt tarafına ise halk tarafından Konya altı dendiği iddia edilir.

Yaz günlerinin sıcağında, serinlemek için en iyi alternatiflerden biri olan plajın 4.5 kilometrelik kısmı ücretsiz. Ancak hizmet çeşitliliği istiyorsanız ücretli olan plajı da değerlendirebilirsiniz.

Tatil sezonunda bölge halkı tarafından oldukça ilgi gören plajın hemen arka kısmında açlığınızı bastırabileceğiniz kafeler bulunuyor. Ayrıca bu mekânlarda, akşam saatlerinde canlı müzik dinleyerek eğlenceye odaklanabilirsiniz.

6-Antalya Aquarium & Fear Trophy

Antalya-akvaryum

Eğer Antalya’nın boğucu sıcağında bunaldıysanız, Antalya Aquarium & Fear Trophy‘i mutlaka Antalya gezilecek yerler listenize dahil edin. Çünkü tesisin kendine özgü bir kar odası bulunuyor.

-5 °C’lik sıcaklığa sabitlenen kar odasında kar keyfi yapabilir, 1.500 metrekarelik alanda kafeler, iglolar ve Aziz Nikola’nın evini ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü Konyaaltı Plajı’nın hemen doğusunda bulunan tesis, izleksel alanları ile yediden yetmişe herkesi kendisine çekmeyi başarıyor. Tesisin en ilgi çeken bölümü ise toplam dört bölümden oluşan ve 7.5 milyon litre hacime sahip olan akvaryum bölümü. Burada ki her bir bölüm, bulunduğu içeriğe uygun olacak şekilde dekorlanmış ve su canlılarının çeşitliliği açısından yeterli düzeye çıkarılmış.

Akvaryumda ki gezinizi bitirdikten sonra Wildpark’a uğrayıp yağmur ormanlarında ki vahşi yaşamı keşfedebilir, sonrasında ise dünyaca tanınan birçok ünlünün balmumu heykelinin bulunduğu Face 2 Face Wax Museum’da selfie çekebilirsiniz.

7-Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Antalya’nın tarihi ve kültürel sembollerinden biri olan Hadrian Kapısı, Roma İmparatoru Hadrianus’un 130 yılında Antalya’yı ziyareti onuruna yerel halk tarafından yapılmış.

Hadrian Kapısı iki mimarî parçadan oluşuyor. Bunlar kapı kısmı ve kule kısmı. Her iki kısım da önlü arkalı olacak şekilde simetrik bir düzende yapılmış. Kapı kısmı fazlasıyla süslü, desenli ve mermer gibi işlemesi zor madenlerden yapılmışken kule kısmı, surların devamı olacak şekilde taştan, basit bir şekilde inşa edilmiş. Selçuklular tarafından da kuzey kulesine bazı eklemeler yapılmış.

Oldukça eski bir tarihi olan yapının görünümünün daha etkileyici olması için, kabartma ve oyma işlemelerle bezenmiş. Roma döneminin spesifik mimarisini üzerinde barındıran Hadrian Kapısı’nın yuvarlak kemerlerle desteklenmiş üç geçiş noktası bulunuyor.

Kaleiçi’nde oldukça ilgi gören yapı, bir süre limandan kente giriş için kullanılmış. Diğer ismi “Üç Kapılar” olan eser, zamanla surların içinde kaldığı için günümüze kadar bozulmadan ulaşabilmiş.

8-Yivli Minare

Yivli-Minare

Antalya’da ki ilk islâmi yapılardan biri olan ve Kaleiçi’nde bulunan Yivli Minare‘yi Antalya gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin. Uzun yıllardır tüm görkemi ile duran minare, Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 tarihinde inşa ettirilmiş.

Gövde kısmı tuğla ve turkuaz renkli çinilerden yapılan Yivli Minare’nin kaidesi ise keşme taştan. 38 metre yüksekliğinde ve 90 basamaklı merdivene sahip minare toplamda 8 yivli. Antalya’nın tarihi simgelerinden olan minarenin isminin nereden geldiğini söylememe sanırım gerek yok.

Selçuklu döneminden kalma bazı yapılarla beraber Külliye içinde kalan yapı, yerli ve yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi görüyor.

Çok sayıda Selçuklu yapıtından oluşan Külliye’de Yivli Minare, Yivli Camii, Selçuklu Medresesi, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi bulunuyor.

Anadolu’da ki çok kubbeli yapıların en eskilerinden sayılan dini tesisde aynı zamanda güzel sanatlar galerisi de var.

 • Adres: Selçuk, İskele Cd., 07100 Muratpaşa/Antalya

9-Antalya Hayvanat Bahçesi

Daha çok çocuklu ailelerin keyifli zaman geçirmek için Antalya gezilecek yerler listesine ekledikleri Antalya Hayvanat Bahçesi’nin ilk temelleri 1989 yılına dayanıyor.

Toplamda 400 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu tesisde, 100 farklı türden 900 civarı canlıyı doğal ortamlarında görebilirsiniz. Birde piknik alanına sahip hayvanat bahçesinde kısıtlı imkânlara rağmen yine de canlılar için doğal bir ortam oluşturulmuş.

İçerisinde sürüngenevi, kuşevi ve yazlık ve kışlık olarak yapılmış geyik, ceylan, karaca, yeleli koyun, kamerun koyunu, zebra, midilli atı, kanguru, aslan, kaplan, puma ve yırtıcı kuş barınakları ile doğal ve yapay gölet ve şelaleler bulunuyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi kapladığı alanın büyüklüğü açısından Ülkemizin en büyük Hayvanat Bahçesi olmamasına rağmen, arazinin doğal yapısının hayvanların yaşam standartlarına uygunluğu ile Türkiye’nin en iyi hayvanat bahçesi konumunda. Ben yine de hayvanları belgesellerde kendi doğal yaşam alanlarında ve avlanırken gördüğümde daha mutlu olduğumu da hatırlatayım.

Ayrıca bahçede engelli bireyler ve yaşlıların alanı daha rahat gezmeleri için bir de golf aracı bulunuyor.

 • Adres: Nebiler Kepezaltı Piknik Sahası, 07192 Döşemealtı/Antalya
 • Ziyaret Saatleri: Kış dönemi 09.00-18.00, yaz dönemi 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: Araçla giriş 20 TL, Tam 7 TL, Öğrenci 2 TL, 12 yaş altı ücretsiz

10-Karaalioğlu Parkı

karaalioglu-parki

Açık deniz manzarası izleyerek güzel bir akşam geçirmek istiyorsanız o halde Antalya gezilecek yerler listenize Karaalioğlu Parkı‘nı dahil edin. Kaleiçi’nde bulunan ve Antalya’nın en büyük yeşil alanlarından biri olan parka ister yürüyerek, isterseniz de tramwayla ulaşabilirsiniz.

140 dönümlük alana kurulu olan yeşil tesis, 1940 yılında vali Haşim İşcan’ın isteği ile kurulmuş.

Yemyeşil bitki örtüsü, barındırdığı birçok heykel, deniz manzarası ve daha sayamayacağım birçok güzelliğe ev sahipliği yapan park, Antalya halkına nefes alma ve rahatlama imkânı sunuyor.

Parkın içerisinde ayrıca birbirine paralel üç cadde bulunuyor. Bir tür yürüyüş parkuru olan bu caddeler, mirador ismiyle anılan seyir terasları arasında bir kesişim oluşturuyor.

Tepesi dört mevsim karla kaplı Beydağları, adeta önünüze serilen Antalya Körfezi, yat limanından Akdeniz’e doğru açılan teknelerin huzurlu sesleri ve gün batımındaki muhteşem renklerin yanı başında bulunan park, kentin sembol yerlerinin de başında geliyor.

11-Minicity

antalya-minicity-minyatur-park

Ailenizle birlikte Güzel vakit geçirmek istiyorasnız Antalya’nın başka bir cazibe merkezi olan Minictiy’e uğrayabilirsiniz.

Önceden Konyaaltı Plajı’nda faaliyet gösteren tesis, Kepez’de bulunan bir fabrika bahçesine taşınmış. Bu tematik eğlence merkezinde ülkemizin farklı şehirlerde bulunan ve bulunduğu kentlerde simge haline gelen birçok yapının minyatürünü bulabilirsiniz.

Dokuma fabrikasının bahçesinde bulunmasından dolayı “Dokuma Park Mini City” adıyla anılan eğlenceli tesisde, toplamda 84 yapının 1/25 ölçekli minyatürü sergileniyor ve İstanbul’da ki Miniatürk ve Eskişehir’de ki Esminyatürk ile benzer yapılara sahip. Ayrıca tesisde mimari maketler, minyatür parklar ve animatronik parklar da ziyaretçilerin ilgi odağı.

2004 yılında açılışı gerçekleştirilen Dokuma Park’ta, minyatür eserler dışında farklı temalara sahip daha birçok kültürel mekân bulunuyor. Bunlar; Bir Zamanlar Antalya, Anadolu Oyuncak, Modern Sanatlar, Botanik Park, Tren Kütüphanesi ve Nostaljik Araç müzeleri ile Simülasyon Merkezi.

 • Adres: Namık Kemal Blv. No:225, 07090 Kepez/Antalya

12-Antalya Aqualand Dolphinland

aqualand-antalya

Yaz aylarının en vazgeçilmez aktivisesi hiç şüphesiz suya girmek. Ancak su denince aklınıza hemen deniz gelmesin. Eğer amacınız hem serinlemek, hemde eğlenmekse o zaman Antalya Aqualand Dolphinland tam size göre.

Farklı tasarımlara sahip kaydırakları ve birbirinden bağımsız havuzları ile faaliyet gösteren eğlence tesisi merkezi konumu ile herkesin rahatça ulaşabileceği bir konumda bulunuyor.

Yeşil ve maviyi bir arada sunan tesis kaydırak çeşitliliği bakımından ülkemizde ki diğer aqua parkların biraz gerisinde kalsada, yemyeşil atmosferi bu durumu fazlası ile absorbe ediyor.

Aqua park denince hepimizin aklına kaydırak ve havuzlar gelse de, buranın farklı bir bölümü daha var. Yunus balıklarının gösterisine tanık olabileceğiniz Dolphinland, çocuklar için eğlenceli olsa da beni ziyadesiyle rahatsız eden bir bölüm. Zira küçük ve yunus balıklarına adeta esir hayatı yaşatılıyor.

Bu nedenle tavsiyem sadece havuz ve kaydıraklarda eğlenceli vakit geçirmeniz yönünde.

 • Adres: Dumlupınar Blv. Konyaaltı Koruluğu, 07030 Muratpaşa/Antalya
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 70 TL

13-Murat Paşa Camii

antalya-muratpasa-camii

Karaman Beyi Murad Paşa’nın emri ile 1570 yılında yaptırılan Murat Paşa Camii, Antalya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından.

Osmanlı döneminde yapılmış olmasına rağmen Selçuklu mimarisinden kesitler bulunan Camii, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de kendisine yer bulmuş. Dini yapının çeşitli noktalarında görebileceğiniz kaligrafi çalışmaları, Selçuklu mimari izlerinin en önemlilerinden.

16. yüzyılda örneklerini gördüğümüz devşirme usulü malzeme kullanımını, bu camiyi ziyaretinizde de görebilirsiniz. Özellikle giriş kısmında bulunan sütun başlarının, akantus yapraklarıyla süslendiği ve sütunların bir kaide üzerine oturtulduğu, klasik mimarideki üç düzenden biri olan korint tarzı başlıklar, yakın çevredeki Roma döneminden kalma eserlerden getirtilerek yapılmış.

 • Adres: Milli Egemenlik Cd., 07040 Muratpaşa/Antalya

14-Sahil Antalya (Beach Park)

antalya-sahil-yasam-parki

Antalya gibi bir sahil cennetinde deniz keyfi yapmamak olmaz. Eğer planınızda denize girmek ve eğlenceli vakit geçirmek varsa, Beach Park tam size göre. Boğaçayı ve Müze Kavşağı arasında ki 1.000 dönümlük alanı kaplayan Sahil Antalya’da aynı zamanda günün her saatinde yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Sahil Antalya’da 15 farklı beach club bulunuyor. Yeme-içme veya alışveriş faaliyetleri ise daha çok Olbia Çarşı ve Varyant Çarşı’da bir araya toplanmış. Birçok alışveriş fırsatı ile kültürel olanaklar sunan nokta, 2019 yılında ki yenileme çalışmalarının ardından Sahil Antalya Yaşam Parkı ismini almış.

Sadece gündüz değil, akşam saatlerinde de tercih edilen mekanlara ayrıca okey oynamak veya nargile içmek içinde gidebilirsiniz. Clubların tek bana göre olumsuz tarafı yoğun olduğu dönemlerde servislerin biraz aksaması.

 • Ziyaret saatleri: 07:00-00:00

15-Karain Mağarası

karain-magarasi

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain Mağarası‘nı, Antalya gezilecek yerler listenizi hazırlarken mutlaka bu listeye dâhil edin. Antalya-Burdur kara yoluna 5-6 kilometre uzaklıkta, Yağca mahallesi sınırları içinde bulunan mağara Antalya’ya 27 kilometre uzaklıkta.

Doğal karstik oluşumlar sonucunda ve ince dehlizlerle üç kayanın birleşimi ile meydana gelen mağara, 1946 yılında Kılıç Kökten tarafından keşfedilmiş. Araştırmalara göre Katran Dağı’nın kalkerli dik yamaçlarında bulunan Çadır Tepesi içine doğal bir şekilde karstik olaylarla oyularak oluştuğu tespit edilmiş.

Oldukça eski bir tarihe ışık tutan mağarada, 1946 yılından beri kazı çalışmaları devam etmiş ve 500 bin yıl öncesine dayanan yerleşim yerlerine ait kalıntılara rastlanmış. Ayrıca bu kazılar sonucunda Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar insanların günlük hayatta kullandıkları tahmin edilen birçok obje gün yüzüne çıkarılmış.
Her çağda yaşayan insanların dönemsel olarak iskan ettiği mağarada, aynı zamanda Anadolu sanatının ilk örnekleri de buluntular arasında. Buradan çıkarılan buluntuların birçoğu ise Antalya Müzesinde sergileniyor.

Tavsiyem Antalya’ya yolunuz düşerse ve Antalya gezilecek yerleri merak ediyorsanız Karain Mağarası’na uğramadan gitmeyin.

16-Heart of Antalya

Heart-of-Antalya

Antalya’ya gelipte Türkiye’nin en büyük dönme dolabına binmeden dönmek olmaz. Bu yüzden de Antalya gezilecek yerler listenize dahil etmeyi sakın unutmayın.

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ve Avrupa’nın en büyük ikinci dönme dolabına sahip Heart of Antalya, birçok otoriteye göre tam bir mühendislik harikası.

4’ü VIP olmak üzere toplamda 42 rengarenk kabine sahip dönme dolap, manzara izleme alışkanlığınıza farklı bir boyut getiriyor. Tam turunu 18 dakikada tamamlayan ve 90 metre yüksekliğinde ki devasa oyuncak için bir uyarım var; yükseklik korkusu olanlar kesinlikle uzak dursun.

 • Adres: Pınarbaşı Mh. Atatürk Bul. Aktur Park içi, 07070 Konyaaltı/Antalya
 • Giriş Ücreti: 40 TL

17-Köprülü Kanyon

Koprulu-Kanyon-Milli-Parki-Antalya

Antalya’da yapacağınız aktiviteler sadece deniz ve tarihi yerleri gezmekle sınırlı değil. Rafting konusunda da oldukça ünlü olan kent, dünyanın en ünlü rafting parkurlarından biri olan Köprülü Kanyon‘a da ev sahipliği yapıyor. 1973 yılında Milli park statüsüne kavuşan kanyon, Isparta’nın Kasımlar nahiyesinden Antalya’nın Değirmenözü Mahallesi’ne kadar uzanan 25 kilometlerik alanda bulunuyor ve ismini kanyonun üzerinde bulunan taş köprüden almış.

Bu milli parkta yapabileceğiniz tek aktivite rafting değil. Aynı zamanda kanyon çevresinde taze alabalık alabileceğiniz veya tadına bakabileceğiniz restoranlarda bulunuyor. Ayrıca doğa tutkunuysanız ve bölgede zaman geçirmek istiyorsanız konaklama seçeneğiniz de var.

Rafting heyecanı ile baraber bölgede zipline veya kaya tırmanışı, ATV-Unimog veya at üzerinde safari, bisiklet turları gibi çeşitli eğlence ve heyecan alternatifleri de var. Bunlar da yetmediyse kanyon duvarlarında oluşturulmuş parkurlarda yürüyüşe çıkıp çevreyi de keşfedebilirsiniz. Hiç birşey yapmasanız bile Türkiye’nin en güzel doğal rekreasyon alanlarından birisini teşkil eden kanyonu gözlemleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Daha çok extrem sporlar ve heyecan severlerin uğrak noktası olan Köprülü Kanyon, yaz döneminde hatırı sayılır macerasever akınına uğruyor.

18-Manavgat Şelalesi

manavgat-selalesi

Kentin kalabalık ve gürültülü atmosferinden uzaklaşmak istiyorsanız, Manavgat ilçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta ki Manavgat Şelalesi tam size göre. Her mevsim farklı aktivitelere ev sahipliği yapan şelale, Antalya’da görülmesi gereken doğal yerlerin başında geliyor.

Manavgat Nehri üzerinde bulunan şelale, 4 metrelik falezlerden dökülen su ile var olmuş ve şelaleden çok eşsiz manzarası ile ön plana çıkıyor. Kar sularının erimesine paralel ilkbahar ayında debisi yükselen nehirde aynı zamanda rafting heyecanı da yaşayabilirsiniz. Adrenalinden uzak durup sadece gözlem yapmak isterseniz de bu konuda Manavgat Nehri ve şelale oldukça cömert.

Tüm içtenliği ve güzelliği ile ziyaretçileri büyüleyen şelaleye, Manavgat’tan kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz. Gelen ziyaretçiler için ayrıca nehir kenarında restoranlar da bulunuyor.

 • Giriş Ücreti: 10 TL

19-Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos-antik-tiyatro

M.S. 2. yüzyılda bölgede varlık gösteren Romalılar tarafından inşa edilmiş, Belkıs köyü sınırlarında bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu‘nu Antalya gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneriyorum.

Mimari özellikleri ve tarihi değeri nedeni ile yıl boyunca birçok turisti ağırlayan Aspendos Antik Tiyatro, Akdeniz havzasında ki en iyi korunmuş tiyatro olma özelliğine sahip.

Tarihi tiyatroların en büyük özelliği eski çağlarda mikrofon ve ses yükseltici herhangi bir cihaz olmadığından, mimarisinin akustik değerler ön planda tutularak yapılandırılması. Zamanla bu özellik dış faktörlere bağlı olarak değişim geçirse de, Aspendos bu özelliğini korumayı başarmış.

Köprüçay’a oldukça yakın konumda ki tepenin üzerine inşa edilmiş tiyatronun Mimarı ise Zenon’dur. Birçok kültürel etkinliğede ev sahipliği yapan tiyatro, 20 bin seyirci kapasitesine sahip.

Tiyatroyu gezmek istiyorsanız size tavsiyem rehberli turlara katılmanızdır. Bu sayede hikayesini de mentör bir kişiden dinlemiş olursunuz. Tarihi yapıyı gezdikten sonra da Aspendos antik kentini dolaşabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (Gişe kapanış 16:30)
 • Her gün açık
 • Giriş Ücreti: 60 TL
 • Adres: Belkıs Mahallesi Serik / Antalya
 • İletişim: 0242 892 13 25

20-Saklıkent Kayak Merkezi

Saklikent-Kayak-Merkezi

Antalya denince birçok kişinin aklına deniz ve sahil gelse de, Antalya’nın kış turizminde de tercih edilen bir yer olduğunu hatırlatayım. Antalya’nın batısında ve kent merkezine sadece 35 kilometre mesafede ki Saklıkent Kayak Merkezi, bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden ve ekvatoa en yakın kayak merkezlerinden biri.  1971 yılında dönemin Antalya Valisi tarafından açılan cazibe merkezi, 500 dağ evi, hotel, 10 odalı pansiyon, kafeler ve kayak tesislerinden oluşuyor.

Farklı zorluk seviyelerine göre toplam dört piste sahip merkezde sezon aralık ayında başlayıp, nisan ortasına kadar devam ediyor. Üç teleseyij hattı ile pistlere ulaşım sağlanırken ek olarak kızakla kaymak isteyen amatör kayakçılar ve misafirler için özel bir parkurda bulunuyor. Ayrıca isterseniz de işlerinde uzman Snowboard hocalarından eğitim de alabilirsiniz.

Kıyafeti veya ekipmanı olmayan kişiler için kayak odası da unutulmamış. Burada gerekli tüm ekipmanları kiralayabilir, eğer daha fazla kalıp kayak sezonunu doyasıya yaşamak isterseniz de 10 odalı pansiyonu tercih edebilirsiniz. Ayrıca gün içinde yeme-içme ihtiyacınızı karşılamak için üç adet kafede bulunuyor.

Kendi aracınız yoksa bile Saklıkent Kayak Merkezi’ne ulaşım oldukça kolay. 5M Migros’un önünden her gün 08:00’da kalkan servise binerek kayak merkezine ulaşabilir, yine aynı servisle akşam 16:00’da tekrar dönebilirsiniz.

 • Web Sitesi: saklikent.com.tr

21-Termessos Antik Kenti

termessos-antik-kenti

Eğer tarihi mekân ve kalıntıları yerinde incelemekten hoşlanıyorsanız, Antalya kent merkezine 34 kilometre uzaklıkta ki Termessos Antik Kenti‘ni Antalya gezilecek yerler listenize dahil etmenizi tavsiye ediyorum.

Güllük Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde ve deniz seviyesinden 1150 metre rakıma sahip platoda ki antik kent, Büyük İskender’in istilaları ile başlayan Helenistik dönemde, Asya seferleri kapsamında ele geçiremediği nadir yerleşim yerlerinden biridir ve Anadolu’nun en eski halklarından Luvi‘lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuştur.

Ancak İskender’in istilasını başarılı bir şekilde kırmasına rağmen sonraki yıllarda önce Ploteme Krallığı’nın, sonrasında ise Romalılar’ın hakimiyetinden nasibini almış.

Yıl içinde birçok ziyaretçiyi ağırlayan antik kent, zamanla önemini yitirmiş ve kaderine terk edilmiş. Ancak deprem ve doğal afetlere rağmen birçok detayını günümüze kadar taşımayı başarmış. Antik kentin en önemli eserleri ise Kral yolu, kaya mezarları ve eski çağlarda her kalıntı da görebileceğiniz tiyatro.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (gişe kapanış 16:30)
 • Hergün ziyaret edilebilir
 • Giriş Ücreti: 12,5 TL
 • Adres: Bayatbademleri, Güllük dağı, Termessos Milli Parkı
 • İletişim: 02424237416

22-Perge Antik Kenti

perge-antik-kenti

Antik kent ve eski yerleşim bölgeleri konusunda oldukça cömert olan Antalya’da bir başka gezilecek yer ise Perge Antik Kenti. Antalya’ya sadece 18 kilometre mesafede bulunan tarihi mekân, bir dönem Akdeniz’de varlık gösteren Pamfilya bölgesine de başkentlik yapmış.

Aksu ilçesi sınırları içinde yer alan antik kent, çok sayıdaki çeşmesi ve sahip olduğu büyük hamamlar nedeniyle “Su Şehri” olarak da anılıyor.

İlk kazı çalışmalarına 1946 yılında Ordinaryüs Profesör Arif Müfid Mansel eşliğinde başlanan ve keşfi yapılan Hitit metinlerinde adı “Parha” olarak geçen tarihi yapı, sonrasında Jale İnan ve Haluk Abbasoğlu eşliğinde kazılara devam edilmiş. Günümüzde ise Antalya Müzesi tarafından halen devam edilen çalışmalarda Tunç Çağı’na ait olduğu tahmin edilen bir çok bulguya rastlanmış.

Ayrıca kazılar sonucunda da antik kentin stadyum, agora, tiyatro, güney hamamı, Helenistik kapı ve Sütunlu cadde gibi bölümleri gün yüzüne çıkartılarak ziyaretçilere açılmış.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (gişe kapanış 16:30)
 • Hergün ziyaret edilebilir
 • Giriş Ücreti: 60 TL
 • Adres: Barbaros Mahallesi Perge Caddesi Aksu/Antalya
 • İletişim: 02424262748

23-Olimpos Antik Kenti

olimpos-antik-kenti

Bölge hakkında hem detaylı bilgi sahibi olmak hem de deniz keyfi yapmak istiyorsanız, Antalya gezilecek yerler rotanızı Olimpos Antik Kenti‘ne çevirebilirsiniz. Kuruluş tarihi hakkında net bir bilgi bulunmayan tarihi kent, özellikle Roma ve Bizans döneminde dini açıdan değerini korumuş. Kemer ilçesi sınırları içinde ki merkez, Phaselis’in ardından bölgedeki de en önemli yerleşim merkezlerinden biriymiş.

Başta kaya mezarları ve tiyatro olmak üzere görülmeye değecek birçok noktası olan kalıntının tam ortasından da Ulupınar Deresi geçiyor. Ayrıca birçok yerden duymuş olabileceğiniz, asırlardır yanan ve doğanın gizemli bir parçası olan Yanartaş’a da ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle de “sönmeyen ateşin kenti” olarak da nitelendiriliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (gişe kapanış 16:30)
 • Hergün ziyaret edilebilir
 • Giriş Ücreti: 40 TL
 • Adres: Yazır Mahallesi Olympos Örenyeri Mevkii Kumluca / Antalya
 • İletişim: 02428921325

24-Phaselis Antik Kenti

phaselis-antik-kenti

Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde bulunan Phaselis Antik Kenti‘ne, Olimpos Antik Kenti ziyaret ettikten sonra uğrayabilirsiniz. Diğer antik yapılar gibi bölgenin tarihi ve kültürü hakkında oldukça önemli bilgiler veren kent, Olimpos’un aksine deniz keyfi yapabileceğiniz üç plaja da ev sahipliği yapıyor.

Bölgenin bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni ise Caretta Caretta’ların üremek için bu bölgeyi seçmiş olması. Ayrıca plajlara kurulu limanlar sayesinde de bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri.

Bölgeye ziyaret gerçekleştirirseniz Liman Caddesi’nde bulunan agora ve tiyatro gibi kalıntıları da mutlaka inceleyin.

 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (gişe kapanış 16:30)
 • Hergün ziyaret edilebilir
 • Giriş Ücreti: 55 TL
 • Adres: Tekirova Mahallesi 8011 Sokak No:1 Kemer / Antalya
 • İletişim: 02428214506

25-Side Antik Kenti

side-antik-kenti

Antalya gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim başka bir tarihi yapı Side Antik Kenti. Helenistik dönemde Büyük İskender’in kapılarına dayanmasına karşılık vermeden teslim olan yerleşim yeri, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş.

Kuruşulundan hemen sonra Lidya Krallığı’nın hakimiyetine giren kent, yüzyıllar boyunca birçok medeniyete de kucak açmış. Ayrıca liman kenti olmasından dolayı da bölge de oldukça önemli bir ticaret merkezi olarak ön plana çıkmış.

Son olarak Romalılar’ın yönetimine giren kentte, o dönemde inşa edilen tiyatro günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Antik kentte tek göreceğiniz yapı tabi ki tiyatro değil.

Aynı zamanda mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrı olarak bilinen Apollon ve zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası olarak anılan Athena’ya adanmış tapınak kalıntılarını da görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30 (gişe kapanış 17:15)
 • Hergün ziyaret edilebilir
 • Giriş Ücreti: 30 TL
 • Adres: Side Mahallesi Liman Caddesi No:1 Manavgat / Antalya
 • İletişim: 02427531006

Antalya gezilecek yerler listemin artık sonuna geldim. Tabi ki bu liste burada bitmeyecek. Yeni yerler keşfettikçe eklemeye devam edeceğim. Sizlerde listede olmasını istediğiniz yerler için yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bırakacağınız geri dönüşler benim için çok önemli olduğundan mutlaka dikkate alacak ve listeye ekleme yapacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku