ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Apple iPhone XS

Genel Bakış
Markası

Apple

Modeli

İphone Xs

Ekran

Ekran Boyutu : 5.8 İnç
Ekran Çözünürlüğü : 1125x2436 (FHD+) Pixel
Piksel Yoğunluğu : 458 PPI
Ekran Teknolojisi : OLED
Ekran Dayanıklılığı : Corning Gorilla Glass 6
Renk Sayısı : 16 Milyon
Ekran / Gövde Oranı : 79.40 %

İşlemci

Dual-Core 2.5 GHz Vortex
Quad-Core 1.59 GHz Tempest
M12 Haraket İşlemcisi

CPU

6 Çekirdek

Bellek (RAM)

4 GB

Kamera

Ön Kamera Çözünürlüğü : 7 MP
Video Çözünürlüğü : 1080p
FPS Değeri : 60 fps
Diyafram Açıklığı : F2.2

1. Arka Kamera Çözünürlüğü : 12 MP
Diyafram Açıklığı : F1.8
Video Kayıt Çözünürlüğü : 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri : 60 fps

2. Arka Kamera Çözünürlüğü : 12 MP
Diyafram Açıklığı : F2.4
Video Çözünürlüğü : 2160p
Video FPS Değeri : 60 fps

Pil/Batarya

2658 mAh
Kablosuz Şarj
Lightning - USB Kablosu
Hızlı Şarj
30 Dakikada %50 Dolum

İşletim Sistemi

İOS 12

Çıkış Tarihi

Eylül 2018

Ağırlık

177 Gram

Pozitif

Ele oturan Premium tasarım.
Gorilla Glass 6 ön ve arka panel.
Çarpıcı görüntüler sunan OLED ekran.
Sınıfının lideri Apple A12 Bionic işlemci.
Face ID yüz tanıma teknolojisi.
Sınıfında lider stereo hoparlör ses çıkısı.

Negatif

iPhone X ile birebir benzeyen tasarım
Depolama alanının arttırılmıyor oluşu
iCloud ücretlerinin ülkemizde yüksek olması
Türkiye standartlarında yüksek sayılacak fiyat grafiği

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
7.7
18.1
Hassasiyet
7.3
20.4
Performans
7.7
22.8
Kasma-Donma
7.6
20.7
Açılma Süresi
7.7
19.0
Tepki Süresi
7.7
22.8
Şarj Dayanımı
7.3
22.9
İnceleme Sonucu

Kalite ve yeniliklerden taviz vermeyen Apple, yeni tanıttığı İphone Xs modeli ile yine teknoloji severleri heyecanlandırdı. Oyun konusunda da beklentileri karşılayan model, 7 ayrı kategoriden aldığı 7.6 Pubg Mobile puanı ile üst sıralara yerleşiyor.

7.6
ekıyas puanı
21.0
Kullanıcı Puanı
5 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Apple iPhone XS Pubg Mobile Deneyimi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden.

Apple iPhone XS Detaylı İnceleme!

Apple iPhone XS, aynı ama bir o kadar farklı. Apple 2007 yılında tanıttığı iPhone ile başlattığı akıllı telefon devrimini her yıl daha ileri taşımayı bu sefer iPhone XS modeli ile gerçekleştiriyor. Bakalım İphone Xs detaylı inceleme sonuçları neler.

iPhone 7 modelinden sonra “S” serisi bir model çıkartmayıp, iPhone 8 ile yoluna devam eden Apple şimdi de iPhone’un 10. Yılına özel olarak tanıttığı iPhone X modelinin “S” sürümü olan iPhone XS’i tanıttı. Apple’ın iPhone XS modeli iPhone iks- es ya da iPhone iks- se olarak okunmuyor.

iPhone X modelinde bulunan X, 10 diye okunuyor. İsim bulma konusunda son yıllarda başarısız bir politika izleyen Apple yeni iPhone modelinde de kullanıcıların aklını bir kez daha karıştırıyor.

İsim konusuna daha fazla değinmeden şimdiye kadar ki en hızlı, en iyi iPhone modeli olan iPhone XS’e geçelim. Apple’ın en güzel, en sağlam, en hızlı, en yetenekli, yeni altın rengiyle en lüks ve Türkiye standartlarına göre en pahalı iPhone olan iPhone XS, her iPhone gibi ama hiçbir iPhone modeline benzemeyen bir iPhone olarak karşımıza çıkıyor.

İlk Bakış

 Apple evrenine aşina olanlar bilirler ki S takısı Apple evreninde Speed yani Hız anlamına geliyor. Nitekim iPhone XS modeli de sahip olduğu Apple A12 Bionic işlemcisiyle S takısının hakkını veriyor.

7 nm fabrikasyon sürecine sahip ilk akıllı telefon işlemcisi olan Apple A12 Bionic işlemcisi bir önceki A11 işlemciye göre yüzde 15 daha hızlı işlem gücü sunarken grafikler ise Apple A11 işlemciye göre yüzde 50 oranında daha hızlı. A12 Bionic işlemcisi farkını makine öğrenmede gösteriyor ve iPhone XS sahip olduğu A12 işlemcisi sayesinde 5 trilyon işlem yapabilen ikinci nesil NPU ile birlikte geliyor.

Ana kamerasında önemli iyileştirmelerin yapıldığı iPhone XS modelinde ayrıca daha iyi bir sensör, Smart HDR özelliği, çekim sonrası ayarlanabilir bokeh efekti ve video çekimlerde stereo ses özelliği bulunuyor.

Yeni A12 işlemcisiyle birlikte iPhone XS sadece daha iyi bir kameraya sahip olmanın yanında daha hızlı LTE bağlantısı daha hızlı Wi-Fi bağlantısı gibi bir önceki iPhone modeline göre adına yakışır bir şekilde daha hızlı özelliklere sahip.

iPhone XS’i kutusundan çıkartmadan ve detaylı incelemelere başlamadan önce iPhone XS modelinin teknik bilgilerine hızlıca bir göz atalım.

 GÖVDE: Paslanmaz çelik çerçeve, dayanıklı ön ve arka cam, IP68 toz ve su geçirmeyen tasarım, Uzay grisi, Altın ve Gümüş renk seçenekleri.

EKRAN: 5.8 inç büyüklüğünde çerçevesiz Süper AMOLED ekran, 458 ppi piksel yoğunluğu, HDR video desteği, geniş renk gamı, altı kanallı ortam ışığı sensörü ile gerçek ton ayarı, 3D Touch.

İŞLETİM SİSTEMİ: Apple iOS 12

İŞLEMCİ: Apple A12 Bionic işlemci (7nm), Altı çekirdekli 2.49 GHz Apple GPU, 4 çekirdekli 2. Nesil 4 çekirdekli Apple NPU.

RAM KAPASİTESİ: 4 GB RAM, 64 GB- 256 GB- 512 GB arttırılamayan depolama alanı.

KAMERA: 12 Megapiksel çözünürlüğünde ikili ana kamera kurulumu, OIS + telefoto F / 2.4 lens ile geniş açılı çekimler yapabilen, F / 1.8 OIS ile canlı bokeh efektleri (Portre modu, ayarlanabilir bokeh efekti ve düşük ışık koşullarında başarılı çekimler) 2X kayıpsız zoom, dört adet LED flaş.

VİDEO KAYDI: 2160p @ 60 / 30fps, 1080p @ 30/60/120 / 240fps daha geniş dinamik aralıkla video kaydı

ÖZÇEKİM: 7MP F / 2.2 ön kamera, 1080p @ 30 / 60fps video, dijital video sabitleme, Portre modu ve animoji için derinlik algılama ve HDR.

BATARYA: 2,658 mAh batarya, kablosuz şarj (Qi uyumlu)

DİĞER ÖZELLİKLER: Özel TrueDepth kamera ile yüz tanıma özelliği (Face ID), Daha iyi stereo hoparlörler, 3D Touch ve Taptic Engine.

TASARIM

Apple’ın iPhone’un 10. yılına özel olarak tanıttığı iPhone X modelinin tasarımı üzerinden şekillenen iPhone XS, diğer S takısına sahip olan iPhone modellerinde olduğu gibi tasarımdan ziyade önemli performans iyileştirmeleriyle birlikte geliyor.

iPhone XS modelinin tasarımında değinebileceğimiz pek bir farklılık bulunmuyor. iPhone XS, iPhone X modelinden farklı olarak Altın renk seçeneğine sahip.

Ön ve arka tarafından dünyanın en dayanıklı camı olarak duyurulan Gorilla Glass 6’yı kullanan iPhone XS, rakiplerinin aksine Gorilla Glass 6’yı sadece ön yüzünde değil arka yüzünde de kullanıyor.

Toza ve suya dayanıklı bir tasarıma sahip olan iPhone XS sahip olduğu IP68 sertifikası sayesinde 2 metre derinlikteki suda 30 dakika boyunca çalışabiliyor. Apple tarafından yapılan açıklamada başta tuzlu su olmak üzere pek çok durumda çalışmaya devam ettiği belirtiliyor.

iPhone XS’in ön kısmı tıpkı iPhone X modelinde olduğu gibi 5.8 inç büyüklüğünde çentikli Super AMOLED bir ekran bulunuyor. HDR ve Dolby Vision desteğine sahip olan iPhone XS’in ekranının üstünde bulunan çentikte kameralar ve çeşitli sensörler yer alıyor. Çentik içerisinde ayrıca mini – Kinect sensörü ise 7 megapiksel çözünürlüğünde F / 2.2 diyafram aralığına sahip 7 megapiksel çözünürlüğünde bir kamera buluyor.

3.5 mm kulaklık girişinin bulunmadığı iPhone XS modelinde bulunan hoparlörler bir önceki iPhone modellerine göre daha güçlü ve daha kaliteli sesler veriyor.

iPhone XS tasarımının arka kısmında ise bizleri tıpkı iPhone X modelinde olduğu gibi ikili kamera sistemi yer alıyor. iPhone XS’in kamera kurulumu iPhone X modelinde bulunan kameralardan 1 – 2 mm aşağıda bulunuyor. Bu durum görünüşte ciddi bir farklılık yaratmasa da iPhone X kılıflarını iPhone XS akıllı telefonunda kullanmak isteyen kullanıcıları biraz kızdırabilir.

EKRAN

iPhone XS, iPhone X modelinde kullanılan çentikli ekrana sahip. HDR video desteği sunan 1125 x 2436 piksel çözünürlüğündeki 5.8” Super AMOLED ekrana geliyor. iPhone XS’in büyüleyici ekranı ayrıca 458 ppi piksel yoğunluğuna ve 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip.

Samsung tarafından üretilen AMOLED ekranı HDR video desteği (HDR 10 ve Dolby Vision) ve özel True Tone özelliğine sahip. Maksimum 625 nit parlaklık sunan bu ekranın True Tone özelliği aktifken parlaklığı 650 nite kadar çıkabiliyor.

BATARYA

iPhone XS, Li-Ion 2.658 mAh kapasiteli bir batarya ile birlikte geliyor. iPhone X ve iPhone 8 Plus ile aynı bataryaya sahip olan iPhone XS, tek parça L şeklinde bir bataryaya sahip. iPhone XS tıpkı diğer iPhone modellerinde de olduğu gibi kullanıcılar tarafından da etkinleştirilebilen ve Düşük Güç Modu ayrıca bataryanın yüzde 20’nin altına düşmesiyle de otomatik olarak etkinleştirilebiliyor.

Yaptığımız testlerde kutusundan çıkan 5V / 1A şarj adaptörü ile iPhone XS’in tam bitmiş bataryası 30 dakika sadece yüzde 22 oranında doldu. iPhone XS’i Qi uyumlu bir kablosuz şarj cihazıyla da 30 dakika içerisinde yüzde 20 oranında şarj edebildik.

Hızlı şarjı destekleyen iPhone XS uyumlu ürünlerin alınmasıyla birlikte yarım saatte yüzde 55 seviyesine kadar şarj edilebiliyor. Yaptığımız testlerde iPhone XS tam dolu bir batarya ise 14 saat 3G şebekesi üzerinden konuşma sağlarken 10 saate boyunca internette gezinme ve 11 saat boyunca da video izleme imkânı sunuyor. iPhone X modeliyle benzer değerlere sahip olan iPhone XS tıpkı iPhone X modelinde olduğu gibi 72 saat bekleme süresi sunuyor.

HOPARLÖR

iPhone XS, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde olduğu gibi stereo hoparlörle birlikte geliyor. iPhone XS’in stereo hoparlörleri diğer iPhone modellerine göre daha güçlü ve sesleri daha kaliteli veriyor.

İŞLETİM SİSTEMİ

Ve işte iPhone XS için şov zamanı. iPhone XS tasarım anlamında iPhone X modeliyle aynı olsa da sahip olduğu iOS 12 işletim sistemi iPhone XS’in gücünü tam ortaya çıkartıyor.

iOS 12 ile birlikte kullanıcılar gruplanmış bildirimler, Ekran saati, genişletilmiş pil istatistikleri, iyileştirilmiş fotoğraflar uygulaması ve yeni ölçüm uygulaması gibi pek çok önemli iyileştirme ile yeni özellikle birlikte geliyor.

iPhone XS, sahip olduğu ikinci nesil NPU sayesinde Face ID sorgularını çok daha hızlı yapabiliyor ve bu sayede kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde yüzlerini okutup akıllı telefonlarını açabiliyor. iPhone XS ile birlikte gelen iOS 12 akıllı telefonları daha ileri bir seviyeye taşıyor ve günlük hayatta yaptığınız işlemleri kısaltıyor.

DONANIM VE PERFORMANS

iPhone XS, akıllı telefon sektöründe bir ilk olan 7 nm fabrikasyon sürecine sahip olan A12 Bionic işlemciden güç alıyor.

8 çekirdekli Neural Engine’a sahip olan A12, bu sayede güçlü performansı düşük güç tüketimiyle sunuyor. Saniyede 5 trilyon işlem yapabilen A12 Bionic, saniyede 600 milyon işlem yapabilen A11 Bionic işlemcisinden çok daha güçlü bir performans sunuyor.

4 GB LPDDR4X RAM ile gelen iPhone XS bu sayede işlemleri zorlanmadan yerine getirebiliyor. iPhone X modelinde 3 GB RAM olduğunu hatırlatmakta yarar var. İşte iPhone XS’in performans testi sonuçları.

KAMERA VE ÖZELLİKLERİ- GÖRÜNTÜ KALİTESİ

iPhone XS, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone X benzer bir çift kamera kurulumu ile birlikte geliyor. iPhone XS’in arka kamerasında bulunan geniş açılı sensör, f / 1.8 objektifin arkasındaki telefotoyu, af / 2.4 objektifin arkasındaki telefotoyu, ikisi de optik görüntü dengeleme özelliğine sahip. Dört renkli çift tonlu flaş ile birlikte tamamlanan çift kamera kurulumunu her şeyi zarardan koruması ve büyük çizilmeye karşı dayanması için safir cam parçası kapağı kullanılmış.

DSLR fotoğraf makinelerinde gördüğümüz güncellenmiş bir bokeh görüntüsü sunuyor. iOS 12.1 sürümüyle birlikte kullanıcılar fotoğraf çekildikten sonra bile görüntünün derinliği değiştirilebiliyor.

iPhone XS’in ön kamerası iPhone X modelinde bulunan ön kamera ile aynı. 7 megapiksel çözünürlüğünde f / 2.2 diyafram aralığına sahip ön kamera ile birlikte gelen iPhone XS, iPhone X’e göre daha hızlı fotoğraf çekebiliyor ve 60 fps’de 1080 piksel çözünürlüğünde videolar kaydedebiliyor.

Sonunda iPhone XS’e video kayıt esnasında stereo kayıt imkânı ekleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar video çekimlerinde sesi daha iyi kaydedebilecek. iPhone XS, akıllı telefonlar arasında en iyi fotoğraf kalitesini sunan akıllı telefon modellerinden birisi oluyor.

Gün ışığında ve aydınlıkta kaliteli bir fotoğraflar sunan iPhone XS ayrıca Smart HDR özelliğiyle birlikte fotoğraflardaki HDR özelliğini de daha ileri seviyeye taşıyor.

Smart HDR özelliğiyle birlikte gelen daha fazla ayrıntıya bir örnek.

FİYAT VE KARAR

Söz konusu akıllı telefon olunca iki seçenek vardır iPhone ve diğerleri. Diğerleri kendi arasında pek çok seçeceğe ayrılır ancak iPhone kullanıcısına farklı bir deneyim sunar. iPhone XS ise akıllı telefon standartlarının en iyisini sizlere sunar. En iyi performans, en iyi kamera, en iyi stereo hoparlörler ve en iyi OLED ekran deneyimi.

Bir iPhone X kullanıcısı iseniz iPhone XS modelini satın almanız mantıklı bir adım değilken önceki nesil iPhone modellerinden birisine sahipseniz iPhone XS’i tercih edebilirsiniz.

Eğer ki para sizin için sorun değilse iPhone XS alabileceğiniz en iyi telefon. iOS 12’nin sunduğu kolaylık ve iPhone ’un sunduğu rahatlığı bir iPhone kullanıcısı asla Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda bulamayacaktır.

Söz konusu Türkiye şartlarında iPhone XS ultra lüks bir model.

64 GB dahili depolama alanına sahip iPhone XS modelini 9.899 TL’den

256 GB dahili depolama alanına sahip iPhone XS modelini 11.199 TL’den

512 GB dahili depolama alanına sahip iPhone XS modelini 13.099 TL’den Türkiye’den satın alabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
100%
İyi
0%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
0%
Yorumlar
Yorum Yapın

Yorum Yapın