KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Apple

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Apple

Pozitif

A serisi işlemci
Öncü teknolojiler
Tasarım iyileştirmeleri
Finansal geçmiş
Kaliteli işçilik
Bağımsız teknolojiler
Tüketici temelli yeni yazılımlar
Satış endeksi
Tekel işletim sistemi
Geniş uygulama yelpazesi
Ulaşılabilirlik
Güncelleme sıklığı
Marka bilinirliliği

Negatif

Fiyat
Kalite-pil endeksi düşüklüğü
Sınırlı paylaşım
İtunes ve Appstore ücretleri
Servis ve yedek parça ücretleri

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Finansal Temelli Marka Değeri
8.9
5.1
Tüketici Temelli Marka Değeri
8.5
5.7
Yeni Teknolojiler
8.3
5.9
Bağımsız Teknolojiler
8.7
5.6
İşletim Sistemi
8.9
6.3
Ürün Çeşitliliği
8.7
6.2
Geçmiş Performans
8.3
6.5
2. el Fiyat endeksi
8.6
6.5
Servis Çözümleri
8.7
6.9
İnceleme Sonucu

İlk iPhone modelini çıkarttığı günden beri sürekli gelişerek akıllı telefonlarda global pazarın lideri konumuna gelen Apple, 9 ayrı marka değeri kategori değerlendirmesinden ekıyas dan 8.6 puan alarak 1. sıraya yerleşiyor.

8.6
ekıyas puanı
6.1
Kullanıcı Puanı
22 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Apple’nin ilk adımları 

1 Nisan 1976 tarihi teknoloji için önemli bir gündü. Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın teknolojiye olan merakı ve Hawlett-Packard şirketinde yarım günlük işe başlamaları, o dönem için önemli gibi gözükmese de teknoloji tarihi açısından bir dönüm noktasının ilk adımlarıydı.  

Wozniak’ın olağanüstü yeteneği ve bilgisayar bilgisi, Jobs’un da yine bilgisayar yeteneği ve üstün pazarlama stratejilerini çok iyi bilmesi, bu iki arkadaşı bu alanda tam olarak tamamlıyordu. 

1976 yılının 1 Nisan günü, Apple’ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne‘ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs’un evindeki garajda kurdular. İlk bilgisayarları ise, Wozniak’ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, satış yeteneği sayesinde 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple ticaret hayatına bu siparişle başlamış oldu. 

Geri dönmek için ayrılan deha 

Büyük hayallerle Apple III’ü piyasaya süren ekip, beklenmeyen bir problemle karşılaştı. Bir donanım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören binlerce Apple III geri çağırıldı. Ancak bu sorun bile Apple’ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. 

Bir anda kendini dev bir şirketin başında bulan Steve Jobsşirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye ihtiyacı olduğunu düşünüyordu. O dönemde Pepsi’nin başında olan John Sculley‘e; “Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?” diyerek, karşı gelemeyeceği bir teklif götürdü. Bunun üzerinde John Sculley, 1983 yılında Apple’ın başına geçti. 

Yeni yönetimle işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs’un alışagelmişin dışında yönetim ve ürün geliştirme biçimine ayak uyduramadı. Bunun üzerine Apple içinde bir güç mücadelesi baş gösterdi ve Sculley, 1985 yılında Steve Jobs’un istifasını istedi. 

Daha 30 yaşında olan ve kendi kurduğu Apple’dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, üstün zakesını birkez daha gözterdi ve aynı yıl NeXT Software isimli şirketi kurdu. 1986 yılındaysa, George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu. 

Jobs’suz Apple Dönemi 

Tamamı ile Sculley’nin yönetimine geçilmesiyle birlikte şirket, ürün tabanlı politikalar izlese de Apple’ın bir dizi küçülmeyle sonuçlanan sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin çok güvendiği iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh. 

Sculley her ne kadar Apple II serisini bitirmek istese de, finansal olarak çok başarılı olan ürün grubundan vazgeçmedi ve Macintosh’un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. 

Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. 1987-89 dönemini başarılı geçiren şirket, 2 milyar doları aşan satış rakamlarını yakalasa da 1990 yılına gelindiğinde sadece 10 milyon dolarlık bir kâr söz konusuydu ve satış-kar oranlarında ciddi bir uyumsuzluk baş gösteriyordu. Apple’ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti. 

Bu dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte ilklerin taşınabilir bilgisayarı olan PowerBook serisini ortaya çıkardı.  Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı. 

Sarsıntılı dönem 

90’lara girilmesiyle birlikte Microsoft, Apple için çok ciddi bir rakip olmaya başlamıştı. Microsoft’un pazarlama stratejisi, Apple’ın pazarlama konusunda oldukça yara almasına sebep oldu. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft’un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan ve tüketicileri çokta memnun etmeyen modeller sundu. 

Apple’ın bu dönemde ürün geliştirme ve yönetiminde ki başarısızlığı ve Power PC tabanlı işlemcilerdeki inadı, Windows işletim sistemli PC’ler karşısında önemli bir dezavantaj oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft’a kaptıran Apple için 90’lı yıllara giriş oldukça sarsıntılı oldu. 

Bu talihsiz başlangıcı PowerBook ile bir nebze olsun aşmayı başaran Apple, taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha ileri taşıma hedefiyle 1993 yılında, MassagePad 100 isimli tablet bilgisayarını tüketicilere sundu. 

Bu dönemden sonra Sculley’in yerine farklı isimler şirketin başına geçti ancak hiçbiri bu sancılı dönemi atlatma konusunda başarılı olamadı. 

Ve Jobs’un Dönüşü 

Tüm çabalara rağmen, Apple kan kaybetmeye devam ediyordu. Çağın gerisinde kalmaya başlayan Mac OS‘un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları da çokta ümit vermiyordu. Özellikle Microsoft’un başarılı işletim sistemi, Apple’in önünde ki en büyük engeldi. 

Böyle bir dönemde şirketin başına geçen Amelio, beklenmedik bir hamle yaparak ürün geliştirme bütçelerini ciddi oranda kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini almak için dönüyordu. 

Steve Jobs’un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple’ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple’ın başına geçici genel müdür olarak geçti. 

Farklı tarzı ve yetenekleri ile birlikte Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, başarılı bir adım atarak ilk çevrimiçi Apple Store‘un açılmasını sağladı. Apple’ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir “hepsi bir arada bilgisayar” olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı. 

1999 yılında bu başarıyı iBook ile perçinleyen Apple için Steve Jobs ile birlikte, önü alınamayan bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X‘in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001’de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu. 

Apple’ın altın çağı… 

Steve Jobs tüm bunlarla uğraşırken aynı zamanda duygusal bağları bir türlü iyileşmeyen ve ayrı yaşadığı eşinden olan kızı ile de sorunlar yaşıyordu. Müziğe karşı aşırı ilgisi olan kızının sürekli Walkman ve kulaklık ile dolaşması, jobs’un dikkatini çeker ve “müziği senin cebine koyacağım” demesi ile İpod’un da aslında fikirsel olarak ilk adımını atmış oluyordu. 

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile resmi olarak girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müziklerini bilgisayar ve iPod arasında eşleştirmesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi mağaza olan iTunes Store ise Nisan 2003’de müzikseverlerle buluştu. 

iTunes Store ile birlikte, dünyanın en büyük müzik marketinin sahibi haline gelen Apple, kısa süre içinde 10 milyon şarkı satma başarısını göstermişti. Apple için oldukça kârlı bir yatırım olan iTunes Store, aynı zamanda iPod’un en popüler müzik çalar olmasını da sağladı. 

Jobs’un işin başına geçmesiyle birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi. 

Akıllı Telefonlara İlham Olan İphone’nin Doğuşu 

iPod ile sadece bir bilgisayar şirketi değil, tüketici elektroniği şirketi olma yolunda ilk adımını atan Apple, 2007 yılında bu yoldaki asıl adımını attı. Apple’ın telefon geliştirdiği söylentileri ile birlikte bu süreç sonunda, 2007 yılında iPhone‘un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone’un başarısı, iPod’u aşmakla kalmadı, akıllı telefon anlayışını da sonsuza dek değiştirdi. iPhone’un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. 

Ve İlk Tablet 

Tüketici elektroniği yatırımlarında iPhone ile yetinmeyen Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yarattı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın da lideri oldu. 

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
67%
İyi
13%
Orta
4%
Kötü
0%
Çok Kötü
21%
Yorumlar
Yorum Yapın

Yorum Yapın