BURSA GEZİLECEK YERLER – SADECE EN GÜZEL 20 YER

0

Bursa gezilecek yerler bakımından ülkemizin birçok ili gibi oldukça cömert. 1326 yılında Osmanlı’nın ilk başkenti olan kent, zengin tarih ve kültürel yapısı ile gezi yapılabilecek en ideal şehirlerden biri.

İzmir’den sonra ülkemizin 4. büyük kenti olan Bursa’da, Osmanlı döneminden kalma mimari eserleri, Marmara Denizi kıyısında ki tertemiz plajları, insana huzur veren doğal güzellikleri bir arada görebilirsiniz.

Ayrıca ülkemizin en bilinen kış turizmi noktalarından Uludağ Kayak Merkezi, 1300 yılından kalma Osmanlı köyleri, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi ve görkemli camileri, hanları ve medreseleri Bursa’nın gezilecek yerlerinden.

Bursa Gezilecek Yerler Listesi

Kış turizmi sayesinde Ünü sadece ülke sınırlarımızda kalmayıp neredeyse tüm Avrupa’ya yayılan bu ilimiz için de bir gezi rehberi oluşturmak vazife oldu. Sizde biliyorsunuz ki önemli olan gezip görmek değil, zamanı verimli kullanıp geziden mümkün olduğunca en iyi şekilde faydalanmaktır.

Bu nedenle yazımı okuduktan sonra sizlerde Bursa gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olacak, bir gezi planlıyorsanız hem enerjinizi hem de zamanınızı daha efektif kullanabileceksiniz. O zaman hazırsanız Bursa gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

1- Bursa Ulu Camii

Bursa ulu camii

Bursa gezilecek yerler listenizin ilk sırasına 20 görkemli kubbesi ile adeta kentin simgesi haline gelen Bursa Ulu Camii’yi ekleyebilirsiniz.

“Bursa’nın Ayasofya’sı” olarak anılan kutsal mekân, 1396-1399 yılları arasında yapılmış. Niğbolu seferi dönüşünde Yıldırım Bayezid’in emri ile inşaatı başlayan caminin yapımını ise Ali Neccar veya Haci İvaz’ın üstlendiği düşünülüyor. Dikkate edersiniz ki herhangi bir kesinlik kullanmadım, çünkü bu konuda net bir bilgi yok.

Bursa halkı tarafından fazlaca saygı duyulan ve oldukça özel bir yere sahip olan Ulu Camii’nin Manevi değeri oldukça fazla. Bunun birkaç nedeni var. Bunlardan biri yapımı bittikten sonra ilk hutbenin Somuncu Baba ismiyle bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri  tarafından okunması, bir diğeri ise ilk imamlık yapan kişinin Süleyman Çelebi olması.

Yirmi kubbeli ve dikdörtgen plan üzerine inşa edilen Ulu Cami, biri 1413 yılında ki Karamanoğulları’nın kuşatması sırasında, diğeri Moğol ordularının Bursa’yı işgal etmeleri sırasında iki defa yakılma tehlikesi atlatmış, neyse ki bu olaylar tarihi yapının sadece dış kısmında zarara yol açmış. 1855 yılında ki depremde zarar gören yapı, sonrasında tarihi dokusuna uygun olarak yenilenmiş.

Caminin bir dekoratif doğrama sanatı olan kündekari tekniği ile yapılmış minberi, Selçuklu oyma sanatından Osmanlı ahşap oymacılığı sanatına geçişin en önemli örneklerinden biri kabul edilen değerli bir sanat eseridir. Yapı, aynı zamanda bizzat Yavuz Sultan Selim tarafından hediye edilen Kâbe Örtüsü’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca cami ülkemizin en fazla iç cemaat alabilen camilerinden biridir.

 • Adres: Atatürk Cd., 16010 Osmangazi/Bursa
 • Web Sitesi: bursaulucamii.com

2-Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osman gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Bir sınır beyliği olarak kurulan Osmanlı’nın dünyaya hüküm süren bir devlete dönüştüğü bu topraklarda bulunan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve ilk padişahı olan Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi Türbelerine Bursa gezilecek yerler listenizde yer vermeyi unutmayın.

Türbelerin bulunduğu alanda dilimizde ki adıyla Gümüşlü kümbet, diğer adıyla Bizans döneminde kalma Metropolit Manastırı Saint Elle kalıntılarının yer aldığı biliniyor.

Bursa’nın Osmanlı hakimiyetine geçmesine müteakip Orhan Gazi, manastırın şapelinin olduğu yere bir türbe yaptırmış ve Osmanlı Devletinin kurucusu ve aynı zamanda babası olan Osman Gazi’nin naaşını da buraya taşımış. Orhan Gazi’nin Türbesi de ilk inşa edilen yapının tam karşısına denk gelecek şekilde yapılmış.

Oldukça sade bir görüntüye sahip her iki türbe de Tophane Parkı’nda yer alıyor. Osman Gazi’nin türbesi sekizgen planlı bir tasarıma sahipken, Oğlu Orhan Gazi’nin türbesi ise kare formunda tasarlanarak yapılmış. Birer sadelik timsali olan yapılarda pencere üstlerinde ki süslerde dahi sadelik formu korunmuş.

Orhan Gazi Türbesi, tüm orijinal yapı formlarını günümüze kadar korumayı başarsa da aynı durum Osman Gazi Türbesi için söylenemez. Önce 1801’de ki yangında, sonrasında ise 1855 yılında ki depremde büyük hasar alarak yıkılmış. Ancak yıkıldıktan 8 yıl sonra Sultan Abdülaziz’in emri ile aslına uygun olarak yeniden yaptırılmış.

 • Adres: Osmangazi Caddesi, Tophane/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00

3-Yeşil Camii

Bursa Yeşil Camii

Eğer Osmanlı mimarisinin ilk dönem eserlerini görmek istiyorsanız o zaman Yeşil Camii‘yi Bursa gezilecek yerler listenize dahil edin. Çünkü Bursa’da ilk dönem eserleri deyince akla ilk gelen bu tesis oluyor.

Çelebi Mehmed’in verdiği emir ile Mimar Hacı İvaz gözetiminde yapılan cami, 1419 yılında tamamlanmış. Kendisi ile aynı adı taşıyan külliyenin parçası olan caminin tam karşısında Çelebi Mehmed’e ait türbe bulunuyor. Bu türbeninde aynı mimar gözetiminde yapıldığı söylentiler arasında. Şimdi cami olarak bilinen yapı, inşa edildiği dönemde çok-işlevli bir yapı olan zaviyeli-cami tipinde bir yapı olarak inşa edilmiş.

Yıldırım Camii ve Orhan Gazi Cami gibi ters “T” formatında bir plana sahip caminin ismi ise bir zamanlar minarelerini kaplayan çinilerin renginden geliyor. Eskiden camiye görkem katan bu çinileri şimdilerde sadece mihrap ve mahfil bölümlerinde görebilirsiniz.

Caminin bir başka özelliği ise yapılış amacı dışında Osmanlı döneminde bir devlet dairesi olarak kullanılması. İbadet için ayrılmış olan alalın batısında ki salon Rumeli Beylerbeyliği’ne, sağında ki salon ise Anadolu Beylerbeyliği’ne tahsis edilmiş.

 • Adres: Yeşil Mh., 16360 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00

4-Tophane Saat Kulesi

Tohhane saat kulesi

Bursa gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olduğunu ilk hatırlarsanız satırlarımda belirtmiştim. Özellikle tarihi yapıları ile ön plana çıkan kentte bir başka görülmesi gereken eser ise zarif mimarisi ile dikkat çeken Tophane Saat Kulesi.

İlk olarak Sultan Abdulaziz döneminde inşa edilen yapı, 1900 yılların başında doğal nedenlerden dolayı yıkılmış. Ancak sonrasında Sultan II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 29. yılı şerefine tekrar yaptırılan kule dönemin valisi Reşit Mümtaz Paşa tarafından açılmış.

Osmanlı sivil mimarisinin sfesifik örneklerini görebileceğiniz eser Tophane Parkı içinde, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi ve Oğlu Orhan Gazi’nin türbelerinin hemen arkasında, Tophane meydanında bulunuyor. Bulunduğu yerden panoramik Bursa manzarasının görünmesi nedeni ile bi dönem yangın kulesi olarak da kullanılmış.

33 metre yüksekliğinde ve 4,65 metre çapa sahip kule toplamda 6 katlı ve en üst kattaki her yüzde 90 santimetre çapında saat olacak şekilde inşa edilmiş. Güney kısmında girişi bulunan kulede en üst kata çıkmak için toplam 89 basamak yapılmış.

Eğer Bursa’yı panoramik olarak görmek istiyorsanız kulenin bulunduğu yere mutlaka gitmenizi öneriyorum. Hem Bursa’nın eşsiz manzarasını görebilir, hem de bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 • Adres: Tophane Parkı, Yiğitler Cd., 16040 Osmangazi/Bursa

5-Koza Han

Bursa Koza Han

Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ve daha çok özgün alışverişe odaklı Koza Han, Ulu Camii’ye yakın konumda ve tarihi yapılarla iç içe.

Sultan II. Bayezid tarafından 1491 yılında inşa ettirilen tarihi yapının mimarı ise Abdül Ula Bin Pulat Şah. Yapılış amacı ise Sultan Bayezid’in kendi adına yaptırdığı cami ve külliyeye gelir sağlamak.

95 odalı ve iki katlı tasarlanan tarihi hanın merkezinde bir avlu bulunan ana bölüm, çok eskilerde ahır olarak kullanılan kısım ile çevrelenmiş. Şuan bu bölüm Dış Koza Han olarak anılıyor.

Yapının ismi ise bir dönem ipek üretiminde kullanılan kozaların satışının bu handa yapılmasından geliyor. Şimdilerde dükkân olarak kullanılan birçok mekan eskiden tüccarların kiraladıkları odalarmış.

Bu dükkânların büyük bir kısmında ipek ürünleri satılırken, diğer bölümlerinde ise hediyelik eşya ve yeme-içme odaklı mekanlar görebilirsiniz.

 • Adres: Uzunçarşı Cd., 16010 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.30
 • Web Sitesi: kozahan.org

6-Irgandı Köprüsü

irgandi-koprusu

Mimari çeşitlilik bakımından ülkemizin en iyi birkaç şehrinden biri hiç şühpesiz Bursa’dır. Bu özelliğinin bir başka kanıtı ise Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri arasında ki Gökdere üzerine kurulu Irgandı Köprüsü.

1442 yılından Irgandı Ali’nin oğlu Hazı Muslihuddin tarafından inşa ettirilen yapı, sadece ulaşım kolaylığı için değil aynı zamanda köprü üzerinde alışveriş konsepti üzerine tasarlanmış. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde yer verdiği tarihi yapıda şuan 32 dükkân bulunuyor.

Yerel halk tarafından dünyada bu özelliğe sahip dört köprüden biri olarak lanse edilse de bunun doğru olmadığını belirteyim. Aynı özelliklere sahip yapıları sıralayacak olursak; Bulgaristan’da Osma Köprüsü (Lofça), İtalya’da Ponte Vecchio Köprüsü (Floransa) ve Rialto Köprüsü (Venedik),  Almanya’da Krämerbrücke (Erfurt), İngiltere’de Pulteney Köprüsü (Bath) ve High Bridge (Lincoln), Fransa’da Pont de Rohan (Landerneau) ve Pont de Marchands (Narbonne) köprüleri bulunmaktadır.

Odukça eski bir tarihe sahip köprü haliyle orjinal görünümü ile günümüze ulaşmayı başaramamış. Önce 1854 yılında meydana gelen depremde, sonrasında ise kaçan Yunan askerlerinin patlayıcı kullanarak verdiği hasar nedeni ile kullanılamayacak duruma gelmiş. Son olarak 2004 yılında yapılan restorasyon çalışması ie  şuan ki görünümüne kavuşmuştur.

Bursa gezilecek yerler listenize bu köprüyü eklediyseniz ve ekim ayında Bursa’ya gelirseniz, bu ayda Uluslararası Sanat Günleri’ne ev sahipliği yaptığına da şahit olabilirsiniz

7-Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı

39 yıl Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yaptıktan sonra bu ünvanı Edirne’ye kaptıran Bursa, yine de hanedan üyeleri için önemini asırlar boyunca korumayı başarmış. Osmanlı soyundan gelenlerin gerek şehre duydukları saygıdan, gerekse imparatorluğun farklı yerlerine kendi isimlerini taşıyan yapılara gelir sağlamak amacı ile yaptırdıkları hanlar bunlara kanıt olarak gösterilebilir.

Zamanla bu han yaptırma yarışına bölgenin zenginleri de eklenince Bursa’da Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı ortaya çıkmış. 700 yıllık tarihi olan bölgede, daha önce anlattığım Koza Han dışında daha birçok han kompleksi bulunuyor.

Sadece mimari özellikleri ile değil, aynı zamanda bünyelerinde barındırdıkları alışveriş fırsatları ile görülmeye değer Emir Han, Geyve Han, Fidan Han, Pirinç Han ve Tuzhan ile birlikte bölgedeki en büyük yapı olan İpek Han’ı mutlaka ziyaret edin.

Kentin ekonomisinde önemli rolü olan bölgede bulunan Kapalıçarşı’ya da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çarşının inşa sürecinde besimsenen tarz, Orhan Gazi zamanında ortaya çıkmış. Ticari alanların zamanla genişlemesi ile Uzun Çarşı’nın ortaya çıkması ile birlikte çeşitli meslek grupları ve tüccarın faaliyet gösterdiği çarşı, asıl adı yerine üstü kapalı olmasından dolayı “kapalı çarşı” olarak anılmaya başlanmış.

Aklınıza gelebilecek birçok yöresel ürün ile birlikte ihtiyacınıza uygun alışveriş seçeneklerini değerlendirmek istiyorsanız o zaman Bursa gezilecek yerler listenize Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı‘yı eklemeyi unutmayın.

8-Muradiye Külliyesi

Bursa Muradiye Külliyesi

Zengin bitki örtüsüne sahip Bursa için “yeşil” yakıştırması yapıldığını herkes bilir. Ancak “Sultanlar Kabristanı” olarak da anıldığını çoğu kişi duymamıştır. Bunun nedeni ise Osmanlı Hanedan üyelerine ait birçok türbeye ev sahipliği yapması.

Eğer ki cami, medrese, külliye gibi tarihi yerleri gezmek gibi bir önceliğiniz varsa Muradiye Külliyesi bana göre bir alternatifiniz değil, tercihiniz olsun. II. Murat tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan Muradiye Külliyesi’nde, devlet görenekleriyle ilgili detaylar ve dönemin özgün mimarisi hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Kentin etrafa doğru açılmasını ve yayılmasını sağlamak amacı ile yaptırılan Muradiye Külliyesi; cami, hamam, medrese, sıbyan mektebi, imaret ve sonraki dönemlerde yaptırılmış 12 türbeden oluşuyor. Sonraki yıllarda ise çok sayıda Osmanlı hanedan mansubunun buraya gömülmesiyle adeta saraya ait bir kabrisran görünümü kazanmış ve İstanbul’dan sonra en çok hanedan mensubu barındıran hazire haline gelmiştir.

Türbeler dışında külliyenin en çok ziyaret çeken yapısı ise Muradiye Camii. Külliyenin medrese kısmı ise şuan Muradiye Kuran ve El Yazmaları Müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Muradiye Külliyesi’nin bir başka özelliği ise Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan son külliye olması.

 • Adres: Prof. Dr. Halil İnalcık Sk., 16050 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 (Müze)
 • İletişim: 0 224 716 37 32

9-Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Bursa’da gezilecek tarihi yapıların başında gelen ve kentin en önemli mimari yapılarından olan Emir Sultan Camii, Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılmıştır.

Yapılış tarihi hakkında net bir bilgi olmasa da 1366-1429 tarihleri arasında Çelebi Sultan Mehmed’in hükümdarlığı sırasında yaptırıldığı tahmin ediliyor.

1507 yılında avlu ve üç kubbeli revak eklenen cami, 1795 yılında meydana gelen depremde tamamen yıkılmış, 1804 yılında III. Selim aynı plan üzerine camiyi tekrar inşa ettirmiştir. 1855 yılında ki depremde tekrar hasar gören cami 1900’lü yıllarda restore edilerek bugün ki görünümüne kavuşmuştur.

Kendisi ile aynı adı taşıyan mezarlığın hemen yanında yer alan tesisdeki cami, Bursa’da ki diğer türdeşlerine göre daha büyük kubbesi ile biliniyor.

Külliyenin ziyaret edilmesinin ana nedenlerinden biri olan Emir Sultan Türbesi, deprem ve diğer afetlerden kendi nasibine düşeni fazlası ile almış durumda. Cami ile karşılıklı duran türbeyi ziyaret ettikten sonra, külliyede bulunan diğer tarihi yapı olan hamama yönelebilirsiniz.

 • Adres: Emir Sultan Cami, 16360 Yıldırım/Bursa

10-Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa kalesi

M.Ö. 1. yüzyılda Bithynia’lılar tarafından inşa edilen Bursa Kalesi‘ni kentin kökenleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız ziyaret edebilirsiniz.

Bithynia’lılardan sonra sırası ile Roma, Bizans ve Osmanlı devirlerinde kullanılmış ve tadilat görmüş. Özellikle Bursa’nın Osmanlı başkenti olmasına paralel İmparatorlukla birlikte surlarda genişlemiş.

Birçok tarihi yapının başına gelen afet ve dış nedenlere bağlı yıkımlardan Bursa kalesi’de nasibini almış. Ancak Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı “Yeniden İnşa” projesi kapsamında az da olsa eski görünümüne kavuşmuş.

Toplamda 2 kilometrelik uzunluğa sahip surlarla birlikte Bursa Kalesi’nde Hisar Kapı, Kaplıca Kapısı, Zindan Kapısı, Pınarbaşı Kapısı ve Yer Kapı isminde beş kapı bulunuyor.

Bey Sarayı’na giden yol üzerinde bulunduğu için “Saltanat Kapısı” olarak da adlandırılan kale, Bursa gezilecek yerler listesine eklemenizi öneriyorum.

11-Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Eğer Bursa gezilecek yerler programınıza bir müze eklemek istiyorsanız ve özellikle tarihin her alanında ulaşımda kullanılan tekerlekli vasıtaları görmek size heyecan veriyorsa kesinlikle Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi‘ni ziyaret edin.

Tarihi yapıları ile birlikte ipek kumaş, bakırcılık ve çinileri ile ünlü Bursa’nın ayrıca bir otomobil üretim merkezi olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Uzun yıllardır birçok markanın üretim için tercih ettiği kentte bir otomobil müzesi olması da biraz zorunluluk olmuş.

Belediye tarafından müze yapılması amacıyla TOFAŞ’a kiraya verdiği 17 dönümlük bahçe içerisinde bulunan eski bir ipek fabrikasının restore edilmesi ile müze oluşturulmuş. Mimar Naim Arnas tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları 2002 yılında tamamlanarak müze ziyarete açılmış.

Müzenin en önemli özelliklerinden birisi araba yapımının en eski tarihine kadar inmesi ve sizi bu heyecana ortak etmesi. “Eski ustalara vefa” felsefesinin hakim olduğu müzede ayrıca hayvan gücünden yararlanılarak hareket eden arabaların yapım süreçlerini de ilgili atölyelerden görebilirsiniz.

Ülkemizin çeşitli illerinden seçilerek bi araya getirilen at ve öküz arabaları, kağnılar, top arabaları, odun arabası, ot arabası gibi pek çok araba ile birlikte panyolar, yarım esebey, briçka ve çarklılar gibi tarihi arabalar ince işlemlerden geçirilerek restore edildikten sonra sınıflandırılmış. Ayrıca müzede Tofaş üretimi 8 otomobil de sergileniyor.

Müzede bulunan en önemli araba ise Bursa’da bir mezarda bulunan ve daha önce Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan 2600 yıllık bir savaş arabası.

 • Adres: Fabrika Sk. No:9, 16030 Yıldırım/Bursa
 • Pazartesi hariç her gün açık
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Girişler ücretsiz

12-Bursa Hayvanat Bahçesi – Soğanlı Botanik Parkı

Bursa hayvanat bahçesi

Şehrin gürültüsünden uzak, ailenizle birlikte biraz sakinlik istiyorsanız o zaman Bursa gezilecek yerler programınıza 1998 yılında açılan ve içerisinde Hayvanat Bahçesi’de olan Soğanlı Botanik Parkı’nı ekleyin.

Eskişehir’de bulunan Sazova Parkı‘na tematik olarak benzeyen ve İzmir-İstanbul yolu üzerinde bulunan tesis, farklı bitki ve hayvan türlerini yakından görmek ve bilgi sahibi olmak isteyenler için farklı bir deneyim sunuyor.

9 göleti, 12 kilometrelik yürüyüş parkuru, bisiklet yolu ve su oyunları havuzunu bünyesinde barındıran botanik park, toplamda 400 bin metrekarelik alana sahip.

İçerisinde 150 farklı türden 3000 ağaç ve yüzlerce değişik bitki türü ile birlikte Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyesi olan hayvanat bahçesinde daha çok Türkiye’ye özgü 67 farklı türde 600 hayvanı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca ayı, kurt, aslan, leopar, yırtıcı kuşlar, su kuşları, lama, yaban eşeği, deve, maymun bölümleri ile deve kuşları ve zebraları barındıran Afrika Savanı bölümüde bulunuyor.

Eğer ailece burayı ziyaret ettiyseniz çocuklarınızla birlikte çiftlik hayvanlarına temas ederek yem verebileceğiniz “Çocuk Köyü” adlı bölüme uğramayı unutmayın.

 • Adres: Nilüfer Cd. No:260, 16160 Osmangazi/Bursa
 • Haftanın her günü açık
 • Ziyaret Saatleri: 09:30-18:15 (gişe kapanış 17:15)
 • Giriş Ücreti: 12 TL (Tam), 5 TL (Öğrenci) (Hayvanat Bahçesi)
 • Web Sitesi: bursahayvanatbahcesi.com
 • Önemli Not: Çarşamba günleri “Halk Günü” olduğundan tüm girişler yüzde 50 indirimli. Eğitim öğretim dönemi öğretmen nezaretinde gelen öğrenci gruplara ücretsiz

13-Karagöz Müzesi

Karagöz Müzesi

Bursa’nın en önemli simgelerinden biri olan “Karagöz ve Hacivat gölge oyunu” hakkında keyif dolu ve önemli bilgiler edinmek istiyorsanız o zaman Karagöz Müzesi tam size göre.

Hacivat ile Karagöz, Orhan Gazi’nin 1324-1362 arasında padişahlık yaptığı dönemde yaşayan ve o sırada cami inşaatında çalışan, ancak muziplik ve şakaları ile diğer işçileri güldürüp eğlendirdikleri için inşaattaki gecikmenin sebebi olarak gösterilen ve padişah tarafından idam ettirilen iki tarihi karakterdir (Tabi ki kesin bir bilgi yok bu konuda, sadece söylentidir).

Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar ve bu sayede Karagöz ile Hacivat tanınır.

Karagöz Müzesi’ni bu listeye dâhil etmenin sebepleri ise Türk kültüründe önemli bir yere sahip olması ve müzede kültürel açıdan farklı noktalara değinilmiş olması.

Bazı günlerde kukla ve gölge oyunları gösterisi de sunulan müzede, çeşitli ülkelerden getirilmiş kuklalarla birlikte  Şinasi Çelikkol’a ait Karagöz figürlerini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca kurucusu Şeyh Küşteri hakkında bilgilere de sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa
 • Pazartesi hariç her gün açık
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30

14-Bursa Kent Müzesi

Bursa kent müzesi

Bursa’nın 7000 yıllık zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümleri merak ediyorsanız o zaman Bursa gezilecek yerler programınıza Bursa Kent Müzesini dâhil edebilirsiniz. Hatta gezinize burdan başlamanızı, kentin sosyal ve kültürel açıdan tarih sahnesinde hangi konumda olduğu hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum.

Sadece içerisindeki kıymetli eserler değil aynı zamanda müzenin binası da oldukça tarihi.

Müze binası Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Adliye Binası olarak 1926 yılında inşa edilmiş ve mimarı Kemalettin Bey olduğu düşünülüyor. 73 yıl boyunca adliye olarak görev yapan bina 1999 yılında boşaltılmış, 2001-2004 yılları arasında yapılan restorasyon süreci sonunda 2004 yılında müze olarak ziyaretçilere kapısını açmıştır.

2 katlı (bodrum katı ile 3) kültürel tesisin zemin katında “Uygarlıklar Kenti Bursa” ve “Çağdaş Bursa” olarak kronolojik bir anlatım sizleri bekliyor. Bu bölümde kentin tarihin ilk dönemlerinden bugüne kadar yaşadığı değişim hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Müzenin birinci katında ise “Yaşam ve Kültürüyle Bursa” isimli tematik galeride kente damgasını vurmuş isimler, kentin unutulmaya yüz tutmuş alışkanlıkları, gelenek ve görenekleri anlatılıyor.

Eğer bodrum katına inerseniz de “El Sanatları Çarşısı, İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa” bölümlerini görebilirsiniz. El Sanatları Çarşısı’nda kökenleri asırlar öncesine dayanan kumaşçı, arabacı, nalbant, saraç, semerci, yemenici gibi dükkanların özgün dekor ve canlandırmaları yer alıyor. Ayrıca Müzede kentte yaşamış 6 Osmanlı padişahının balmumu heykelini de görebilirsiniz.

 • Adres: Kültür Sk. No:8, 16010, 16010 Osmangazi/Bursa
 • Pazartesi hariç her gün açık
 • Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Web Sitesi: bursakentmuzesi.com

15-Cumhuriyet Caddesi

bursa cumhuriyet caddesi

Kent merkezinde Zafer Meydanı’ndan başlayıp Gökdere Bulvarı’nda sonlanan ve tarihi han ve çarşılarının ortasında yer alan Cumhuriyet Caddesi, kentin en önemli ve hareketli noktalarından biri.

1906 yılında Mahmut Reşid Paşa’nın vali olduğu sırada yaptırılan caddeye dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdulhamit’e ithafen “Hamidiye Caddesi” ismi verilmiş. 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonra “Meşrutiyet Caddesi” olarak ismi değişmiş, son olarak da Cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında şimdiki ismini almıştır.

2004 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Bursa çarşıları için yeni planlama çalışmaları doğrultusunda araç trafiğine tamamen kapatılmış. Ayrıca restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları kapsamında cadde üzerinde bulunan 270 işletmenin dış cehpesinde bulunan klima ve reklam tabelaları kaldırılmış.

Bursa hareketli ve gündelik yaşamı hakkında ipuçları bulacağınız ve daha çok halı, perde ve züccaciye odaklı caddeyi keşfedebilir, tramway ile ufak bir gezinti yapabilirsiniz.

16-Hünkâr Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü Müzesi

Uludağ’ın eteklerinde ki Temenyeri Parkı’nda bulunan ve Bursa gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz başka bir kültürel tesis Hünkâr Köşkü Müzesi, 1844 yılında Sultan Abdulmecit’in Bursa’ya gelmesi üzerine dönemin valisi Mehmet Salih tarafından yaptırılmış ve sadece 19 günde tamamlanmış.

Bu köşkte sırası ile 1844 yılında Sultan Abdülmecit, 1862 yılında Sultan Abdülaziz ve 1909 yılında V. Mehmet (Sultan Reşat) konaklamış. Sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bursa ziyaretlerinde sıklıkla bu köşkte konaklamayı tercih etmiş ve bu nedenle Atatürk Köşkü olarak da anılıyor.

1982 ve 1983 yıllarında onarım gören köşk, son olarak 1995 yılında restore edilmiş ve 2003 yılında da müze olarak ziyaretlere açılmış.

Köşkün girişinde ilk olarak göze çarpan tavanında ve duvarlarda oldukça dikkat çeken güzellikte kalem işlemelerle süslenmiş Kabul Salonu bulunuyor. Fransız mimarisi ile tasarlanan köşkün iç kısmında ki sergi alanları da Atatürk’ün kullanımına sunulmuş odalardan oluşuyor. Ayrıca Aslanlı Oda ve Havuzlu Salon dikkat çeken diğer unsurlardan.

 • Adres: Köşk Cad. No:2, 16360 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09:30-17:30

17-Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Türk İslam Eserleri Müzesi

1904 yılında kurulan ve belki de Yeşil Külliye’nin ilgi görmesinde baş aktör olan Türk İslam Eserleri Müzesi,o dönem Bursa Erkek Lisesi bünyesinde faaliyet gösterse de, 1929 yılında şuan ki yeri olan Yeşil Medrese’ye taşınmış.

Bu doğrultuda da bir zamanlar eğitim ve öğretim için kullanılan 13 oda sergi alanına dönüştürülmüş. Müzede sergilenen eserlerin bir çoğu ise Anadolu beylikleri, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait.

Müzenin sergi odalarında Selçuklu ve Osmanlılardan kalma çeşitli silahlar, el yazması kitaplar, çiniler, dekor ürünleri ve daha birçok nesne sergileniyor.

 18-Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi

1904 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin bir şubesi olarak kurulan Bursa Arkeoloji Müzesi, İstanbul ve Konya’da ki Arkeoloji müzelerinden sonra Türkiye’nin en eski üçüncü müzesidir. 1972 yılından itibaren de Yeşil Medrese’de hizmet vermeye başlamış.

Müzede Bitinya ve Misya bölgelerinde bulunmuş MÖ 3000’den 15. yüzyıla kadar olan devirlere ait eserler sergileniyor. Ayrıca müzede 2 bin eser sergilense de toplamda 25 bin önemli esere ev sahipliği yapıyor.

Salon 1’de Miyosen Dönem’den (5,3 milyon yıl öncesi) Frig Krallığı’na kadarki zaman aralığına ait bulunan tarihi eserler sergileniyor. Taş Eserler Salonu ise Roma dönemine ait Miletepolis Antik Kenti’nde bulunan mermer ve taş eserler için ayrılmış.

Salon 2’de Arkaik Çağ’dan Doğu Roma dönemi sonuna kadar ki döneme ait eserler kronolojik sıraya göre sergileniyor.

Ayrıca 1988 yılında gerçekleştirilen kurtarma kazısında ortaya çıkan ve M.Ö. 6.yüzyıla tarihlenen Akhamenidler Dönemine ait Tümülüs, aslına uygun rekonstrüksüyonu yapılarak içindeki buluntularla birlikte Üç Pınar Tümülüsü Araba Buluntuları Salonu’nda sergileniyor.

 • Adres: Gaziakdemir Mah.Çekirge Cad. No:4/11 Arkeoloji Müzesi Kültürpark içi 16050 Osmangazi/Bursa
 • Her gün ziyarete açık
 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
 • Girişler ücretsiz
 • İletişim: 02242344918

19-Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi

Kentin tarihi ve kültürü hakkında önemli ipuçları veren ve Bursa gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi önereceğim başka bir kültürel tesis Osmanlı Evi Müzesi. Müzenin yerinde daha önce Sultan II. Murad’ın köşkü olduğu ve Fatih Sultan Mehmed’in de yine bu köşkte doğduğu biliniyor.

Bursa halkının gerek kültürel gerekse de sosyal açıdan 1600’lü yıllarda ki durumu hakkında oldukça önemli bilgiler veren ve Osmanlı yaşam tarzının simgelendiği müze, II. Murad Külliyesi’nin de tam karşısında bulunuyor.

Tarih içinde çeşitli bakım ve onarıma maruz kalan tesis, nihayetinde 2005 yılında ziyaretçilere kapısını açmış. Tavanında ki özel işlemeleri ile dikkat çeken yapı 3 kattan oluşuyor ve taş temel üzerine inşa edilmiş.

Osmanlı evlerinin genelinde bulunan başoda, sofa ve harem gibi önemli bölümler aslına uygun olarak sergileniyor. Gerçekçiliği arttırmak için hane halkı olarak kullanılan cansız mankenlere de yöresel kıyafet giydirilmiş.

 • Adres: Muradiye Mahallesi Hamzabey caddesi (Kaplıca Caddesi) Aralık Sokak No: 1 16050 Osmangazi/Bursa
 • Pazartesi hariç her gün açık
 • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
 • Girişler ücretsiz
 • İletişim: 02242220868

20-Balibey Han

Hanlar şehri Bursa’da gezilecek yerler listemizin son sırasına Osmanlı döneminde inşa edilmiş ilk 3 katlı han olma özelliğine sahip 64 odalı Balibey Han‘ı ekledim.

Kapalıçarşı’da bulunan dükkkan ve iş yerlerine mal satmak veya mal almak için kent dışından gelen tüccarların konaklama ve ihtiyaçlarını gidermeye yönelik Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Bali Bey tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmış.

Diğer Osmanlı hanları gibi külliye, medrese, mescit, imaret ve sübyan mektebine maddi destek amacı ile kurulan Balibey Han’ından elde edilen tüm gelir, Yenişehir’de bulunan mescit ve imarete gönderiliyormuş. Asli görevini uzun süre yapmayı başaran han, 1900’lü yıllara gelindiğinde farklı amaçlar için kullanılmış.

I. Dünya Savaşı’na kadar Türk Posta Teşkilatı’na hizmet eden yapı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra da sığınağa dönüştürülmüş. 2006 yılında Büyükşehir belediyesi tarafından kültürel tesisleri yenileme çalışmaları ile aslına uygun olarak yenilenmiş ve 2008 yılında Geleneksel El Çarşısı olarak hizmete açılmış.

 • Adres: Osman Gazi Cd., 16040 Osmangazi/Bursa

Bursa gezilecek yerler listemin sonuna geldim. Eklemek istedikleriniz veya listede görmek istediğiniz bir yer varsa hiç çekinmeden yorum kısmına yazabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku