Eskişehir Balmumu Müzesi

0

Eskişehir Balmumu Müzesi, kentin en önemli kültürel mekânların başında geliyor. İçerisinde 160’dan fazla heykel bulunduran Balmumu Heykel Müzesi, özellikle gezi severlerin de ilk uğrak yerlerinden biri.

20 yıldan fazladır Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu ve kentin en önemli müzelerinden biri olan mekânın resmi adı ise Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi.

Koleksiyon zenginliği ile birçok kişinin ilgisini çekmeyi başaran müze içinde, kendi alanlarında başarılı olmuş ve bir döneme damgalarını vurmuş yerli ve yabancı isimlerin, büyük bir titizlikle hazırlanan balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Bunlarla beraber Türk siyasi tarihinde önemli roller üstlenmiş isimlerle birlikte sanat ve televizyon dünyasından ünlülerinde gerçek boyutlu balmumu heykelleri sergileniyor.

Tesisteki heykellerin büyük bir çoğunluğunun Yılmaz Büyükerşen tarafından bizzat yapılmış olması, dikkat çeken başka bir kısım olarak karşımıza çıkıyor.  Büyükerşen’in öğrencilerinin de heykellerin yapımında büyük emek verdiklerini de hatırlatayım.

Başarısı ile kendinden söz ettiren müze, Madame Tussauds’un Türkiye’de ki ilk örneği olarak da anılıyor. Bu başarının sırlarından birisi de, heykellere şekil verirken gerçekçi görünüm elde edilmesini kolaylaştırdığı için balmumunun kullanılması.

Uzun zamandır hep gezmek istediğim ancak yoğunluktan bir türlü fırsat bulamadığım Eskişehir Balmumu Müzesi’ni sonunda gezdim. İçerisinde bazı bölmelerde fotoğraf çekmek yasak olduğundan izinli olan bölmeleri de sizler için arşivledim.

Eskişehir Balmumu Müzesi Bölümleri

Eskişehir Balmumu Müzesi toplamda 5 bölümden oluşuyor ve bunlar A-B-C-D ve E olarak isimlendirilmiş. Salon B en çok balmumu heykeline sahip ve en büyük salon. En küçük solan ise koridor vari bir görünüme sahip olan Salon C. Müzeye giriş tek kapıdan, çıkış ayrı bir kapıdan yapılıyor. Yani müze geziniz bittiğinde çıkış kapısına da gelmiş oluyorsunuz.

Salon A

Salon A’dan ilk girdiğinizde sizi Kurtuluş sergisi karşılıyor. Burada Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Rauf Orbay, Fahreddin Altay, Mehmet Akif Ersoy gibi Kurtuluş Savaşı döneminin kahramanları ile birlikte temsili olarak Mehmetçiğin balmumu heykeli bulunuyor.

Osmanlı Padişahları balmumu heykelleri
Osmanlı Padişahları balmumu heykelleri

Hemen sağ tarafta ise İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu ve ilk Padişahı Osmangazi, onun  yanında ise Osmangazi’nin babası Ertuğrul Gazi bulunuyor.

Aynı camekan içinde ilk Türk İslam halifesi Yavuz Sultan Selim, başarıdan başarıya koşarak Padişahlık döneminin toplam 10 yılını seferde geçiren ve aynı zamanda şair olan Kanuni Sultan Süleyman, sadece 11 yaşındayken tahta çıkan 4. Murad ve Hürrem Sultan’ın balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi Sergi Alanı
Eskişehir Balmumu Müzesi Sergi Alanı

Salon A’da devam ettiğinizde karşınıza Kurtuluş Savaşı döneminde kullanılan aletlerle ilgili bir sergi bulunuyor. Burada o deneme ait telgraf, miğfer, havan topları, süngüler ve çeşitli silahlar sergileniyor.

Balmumu Müzesi Cumhuriyet sergisi
Balmumu Müzesi Cumhuriyet sergisi

Sergiden hemen sonra ise isimleri Cumhuriyetle özdeşleşmiş Suna Kan, Gürer Aykan, Nazım Hikmet Ran ve Fazıl Say ile birlikte musiki ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini görebilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ailesi
Mustafa Kemal Atatürk’ün Ailesi

Salon A’da Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ailesi de unutulmamış. Annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım ile birlikte akrabası Fikriye Hanım’ın (Atatürk’ün amcası Memduh Hayrettin Bey’in kızı) balmumu heykellerine yer verilmiş. Ayrıca koltuk, halı, sehpa ve diğer eşyaların o günden günümüze taşınmış gibi durması da ayrı dikkat çekici.

Harf Devrimi
Harf Devrimi

Cumhuriyet döneminin belki en kült resimlerinden biri olan Harf devrimine geçiş perspektifi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesinde unutulmamış. İtiraf etmeliyim ki benim de en başarılı bulduğum çalışmalardan biri.

Salon B

Kıbrıs’da ki ilk Hava Harp Şehidi

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin en büyük bölümü olan Salon B’ye ilk girdiğinizde hemen sağ tarafınızda, 1964 yılında Kıbrıs’ta uyarı uçuşu yaparken, Rumlar tarafından uçağı vurulan ve esir alınarak günlerce işkence gördükten sonra Şehit düşen ve bu yüzdende İlk Hava Harp Şehidimiz olan Cengiz Topel’in heykeli bulunuyor.

Aydın Doğan-Ahmet Hakan
Aydın Doğan-Ahmet Hakan

Salon B’de devam ettiğinizde birçok iş insanı, gazeteci, yazar, şair, ressam, müzisyen ve sinema sanatçısını bir arada görebilirsiniz. Bunlardan bazıları Ahmet Hakan, Aydın Doğan, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Haldun Dormen, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Metin Serezli, Barış Manço, Aşık Veysel ve daha birçok isim bulunuyor.

Barış Manço
Barış Manço

Hepimizin tanıdığı ünlü iş insanlarından Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Mustafa Koç ve Bülent Eczacıbaşı ile birlikte Eskişehir’in ünlü iş insanları Gülay Kanatlı, Firuz Kanatlı ve Firuzhan Kanatlı gibi isimlere de yer verilmiş.

Canan Dağdeviren-Albert Einstein

Tabi ki Salon B’de görecekleriniz daha bitmedi. Türk Bilim Dünyasının önemli ismi olan Canan Dağdeviren ve İzafiyet Teorisi ile bilinen ve dünyanın en önemli bilim insanı Albert Einstein’ın da balmumu heykeli bulunuyor.

Kemal Sunal-Adile Naşit-Tarık Akan
Kemal Sunal-Adile Naşit-Tarık Akan

Türk Sinema tarihinin en önemli isimlerinden Kemal Sunal, Adile Naşit ve Tarık Akan’ın balmumu heykeli bana göre müzenin tek eleştireceğim bölümü diyebilirim. Tüm imkânlar kullanılmış ama bu kadar olmuş ve sadece “andırma” gibi duran bu heykeller için sizde fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Salon B’de daha birçok televizyondan dünyasından aşina olduğumuz yerli ve yabancı isimlerle birlikte Eskişehir Spor Kulübüne emek vermiş sporcuları da  bulabilirsiniz. Burada ki gezinizi bitirdiğinizde Salon C’den devam ediyorsunuz.

Salon C

Kral Midas
Kral Midas

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesinin en küçük salonu olan Salon C’de Bizans ve Selçuklu dönemine ait az sayıda heykel, Alparslan, Mevlana, Nasreddin Hoca, Yunus Emre ve Frig Kralı Midas’ın temsili heykellerini görebilirsiniz.

Nasreddin Hoca
Nasreddin Hoca

Salon C’de görecekleriniz bu kadar.

Salon D

Eskişehir Balmumu Müzesinin 4. salonu olan Salon D’de ise Türk Siyasi Tarihinin önemli isimlerinden Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, İsmet İnönü, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan’ı yan yana otururken görmek beni biraz eskilere götürdü (bu bölümde resim çekmek yasak olduğundan herhangi bir görüntü alamadım).

Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ile birlikte Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu ve Hüsamettin Cindoruk’un da balmumu heykelleri bir arada bulunuyor. Daha çok Demokrasi ve siyaset temalı Salon D’den çıktığınızda müzenin son bölümü olan Salon E’ye geçiyorsunuz.

Salon E

Yılmaz Büyükerşen
Yılmaz Büyükerşen

Bu müze için bu kadar emek sarf eden ve sanatçı olmadığı halde hobi ile başlayıp Eskişehir’e böylesine güzel bir tesis bırakan Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen için bir bölümün olması bana göre doğru bir tercih olmuş. Salon E’nin teması da bu olguyla hareket edilerek dizayn edilmiş.

Yılmaz Büyükerşen ve Atatürk
Yılmaz Büyükerşen ve Atatürk

Bu bölümde balmumu heykeli yapımında kullanılan malzemelerle birlikte Yılmaz Büyükerşen’in aldığı ödüller, önemli isimlerle çekilmiş fotoğraflar ve eğitim dönemine ait bir çok eser bulunuyor. Ayrıca hediyelik eşya satışı için mini bir dükkan da yine bu bölümde bulunuyor.

Üstte ki resmi ilk gördüğümde gerçek sanmıştım, ancak müze ziyaretimde onun da balmumu heykeli olduğunu kendi gözlerimle görmüş oldum.

Müze içinde ki eserlerle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Peki Eskişehir Balmumu Müzesine nasıl gidilir?

Eskişehir Balmumu Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?
Aşık Veysel
Aşık Veysel

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi “Atatürk Bulvarı No:43 Odunpazarı / Eskişehir” adresinde bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme çalışmalarından nasibini alan ve kentin en önemli kültürel tesislerinden biri olan müze, Odunpazarı bölgesinde ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi‘nin hemen altında ziyaretçilerini bekliyor.

Ayrıca konum itibari ile bölgenin sivil mimarisini ve tarihi atmosferinin özelliklerini yansıtma konusunda da oldukça başarılı.

Merkezi bir konumda bulunan Eskişehir Balmumu Müzesi‘ne ulaşım oldukça kolay. Eğer kent merkezinde Tepebaşı bölgesindeyseniz Otogar yönüne giden tramvaya binip Atatürk Lisesi durağında inip sadece 5 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Eğer otogardan Balmumu Müzesine gitmek istiyorsanız herhangi bir tramvaya binip yine Atatürk Lisesi‘nde inmeniz yeterli.

Yunus Emre
Yunus Emre

Gar tarafında bulunuyorsanız herhangi bir ulaşım aracına binmenize gerek yok,  Atatürk caddesinden yürüyerek 15 dakikada müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Odunpazarı Evleri‘nin hemen altında bulunan tesise eğer daha konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat etmek istiyorsanız taksi de tercih edebilirsiniz. Kent merkezinden hangi konumda olursanız olsun 10 ile 20 dakika içerisinde müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunlardan ziyade kendi aracınızla müzeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, bölge de birçok park alanı seçeneği de var. Eskişehir gezilecek listemde yer verdiğim ve Odunpazarı evleri bölgesinde bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi yakınında bulunan otoparktan da faydalanabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri
İbrahim Tatlıses-Orhan Gencebay
İbrahim Tatlıses-Orhan Gencebay

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi pazartesi hariç diğer günlerde ziyaretçilere açık. Hafta içi saat 10:00 da başlayan ziyaretler, akşam 17:00’da bitiyor.

Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler içinse saat 18:00’a kadar açık olan müze için söyleyeceğim tek şey hafta içi ziyaret etmenizdir. Turlarla birlikte hafta sonu oldukça yoğun geçebiliyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücreti 2022
İlber Ortaylı
İlber Ortaylı

Eskişehir Balmumu Müzesi giriş ücreti 2022 yılı için Büyükşehir Belediyesinin belirlediği ücret;

Tam Bilet: 25 TL

İndirimli Bilet: 15 TL

Grup Bilet: 20 TL (16 kişi ve üstü gruplar için geçerlidir)

Buradan alınan tüm gelirler ise engelli çocukların ve kız çocukların eğitimi için kullanılıyor.

Ayrıca yukarı da Balmumu Müzesini ziyaret ederken bazı kısımlarda resim çekmenin yasak olduğundan bahsetmiştim. Bu bölümlerde kendi cihazınızla resim çektirmek yasak, ancak ücret karşılığında o bölümlerde de resim çektirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken yasak olan bölmelerde görevli kişilerden yardım istemek. Çekilen fotoğrafları Salon E’de ki baskı bölümünden alabilirsiniz. Tabi ki her resim için baskı ücreti olarak 10 TL vermeniz gerekiyor.

Eğer bütçenizi daha efektif kullanmak istiyorsanız da fotoğrafları bastırmak yerine yanınıza alacağınız USB belleğe bu resimlerin atılmasını talep edebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi ile ilgili aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Ancak Eskişehir’de gezilip görülmesi gereken daha birçok nokta var. Bunlarla ilgili bilgi almak için daha önce hazırladığım ve tıpkı bu yazı gibi detaylı Eskişehir Gezilecek Yerler başlıklı yazıma mutlaka göz atın.

Özellikle kente yolunuz düşerse Odunpazarı evleri ve Sazova Parkı‘nı da görmenizi tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku