ESKİŞEHİR GEZİLECEK YERLER LİSTESİ I EN GÜZEL 20 YER

0

Eskişehir gezilecek yerler listemize geçmeden önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi Eskişehir’in sahip olduğu birçok çeşitlilik sayesinde ülkemizin en popüler turizm destinasyonlarından biri olması.
Eğer tatil günlerinizde “nereler gezilir” diye bir düşünceniz varsa ve bir plan yapmakta zorlanıyorsanız, emin olun ki bu yazımı okuduktan sonra Eskişehir’in tarihi ve turistik yerleri ile birlikte, popüler kültüre hitap eden birçok noktası ile ilgili paha biçilemez bilgilere sahip olacak ve rotanızı bir anda Eskişehir’e çevirebileceksiniz.

Ayrıca bütçenize uygun eğlence ve alışveriş gibi imkânlarına da kolayca ulaşabilirsiniz. O zaman hazırsanız sizin için tam bir kent rehberi olan Eskişehir gezilecek yerler listesine maddeler halinde bakalım.

1-Odunpazarı Evleri & Odunpazarı Bölgesi

tarihi-odunpazari-evleri.jpg

Eskişehir gezilecek yerler listesinin ilk sırasına, kentin kültürel ve tarihsel açıdan sahip olduğu zenginlik ve çeşitliliği hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, evleri ile özdeşleşmiş Odunpazarı Bölgesi’ni koyabilirsiniz.

Kentin ilk yerleşim bölgelerinden biri olan Odunpazarı, ismini günümüzde Yediler Parkı çevresinde  köylülerin bir zamanlar odun ticareti yapmalarından alıyor. Kış döneminin zorlu şartlarında insanların ısınmak için kullandıkları odunların satışının yapıldığı yer olan burası, ismini günümüze kadar taşımayı başarmış.

Bölgeyi gezerken ilk dikkatinizi çeken, Osmanlı mimarisinin tüm çeşitliliğini bünyelerinde barındıran Odunpazarı Evleri. Bu evler genellikle Cumbalı, içerisinde avlusu olan, zemin katı taştan (hepsi değil) ve üst katları ise strüktür ve çatı şeklinde devam ediyor.

Evlerin büyük bölümünde hala yaşayanlar var ancak bölgenin turistik açıdan değerinin artmasına paralel bazıları restoran, cafe, müze ve butik otele dönüştürülmüş.

Odunpazarı Evleri ile ilgili tarihi, kültürel yapısı ve nasıl gidilir ile ilgili tüm merak ettiklerinize cevap veren tam bir rehber için Odunpazarı Evleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Odunpazarı bölgesinde görebileceğiniz tarihi ve turistik alanlar sadece tarihi evlerden ibaret değil. Eğer fotoğraf çekmekten ve paylaşmaktan hoşlanıyorsanız Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı Modern Müze, Lületaşı Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Şelale Park ve Balmumu Heykeller Müzesi gibi birbirinden güzel gezilecek ve fotoğraflanası mekânlar var.

Ayrıca el yapımı ürünler ilginizi çekiyorsa, burası tam size göre. Yerel halkın yaptığı birbirinden güzel el sanatlarına her sokak arasında rastlayabilirsiniz. Daha fazlası içinse tarihi dokusu ile öne çıkan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda binlerce el sanatı ürününü inceleyebilir, yorgunluğunuzu çarşının alt katında bir çay içerek atabilirsiniz.

Odunpazarı’nda uzun süre gezdikten sonra eğer bir şeyler yemek isterseniz de, Eskişehir mutfağının en iyi ve özgün lezzetlerinin tadına bakma imkânınız olduğunu da hatırlatayım.

Bu lezzetlerin en başında ise Eskişehir’le özdeşleşmiş olan çibörek geliyor. Peynirli ve kıymalı çeşitleri ile damak çatlatan bu yiyecekle ile ilgili söyleyebileceğim tek şey, kıymalı olanı harika 🙂

Tabi ki Odunpazarı bölgesine has tek yiyeceğiniz şey bununla sınırlı değil. Balaban köfte, göbete, kıygaşa ve kuzu sorpa gibi alternatiflerde var.

Zamanınızı daha verimli kullanmak isterseniz de Eskişehir’e özgü met helvası ve cevizli haşhaşlı ekmek ile açlığınızı bastırıp gezinize devam edebilirsiniz. Daha fazlası için de Eskişehir’de Ne Yenir başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

 

2-Adalar Bölgesi

eskisehir-porsuk-cayi-ve-adalar.jpg

Kirliliğinden ve kokusundan dolayı bir dönem kimsenin uğramak istemediği ve Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı, yapılan başarılı ıslah çalışmaları ile Eskişehir’de gezilecek en iyi yerler arasına girmeyi başarmış durumda.

İki eylül, Şair Fuzuli, Sakarya ve Doktorlar caddesinin tam kesiştiği noktada başlayan Adalar, sosyal açıdan kentin en hareketli bölgelerinden biri.

Özellikle kentin canlı ve renkli yaşama sahip olmasında önemli bir role sahip birçok mekân da burada bulunuyor.

Porsuk çayının hem sağ hem de sol bölgesinde birçok kafe misafirlerini ağırlıyor. Eğer kapalı mekânlardan uzak durmak isteyip öğrencilerin tercih ettiği gibi Porsuk Çayı kenarında ki çimlere oturmak isterseniz, 2019 yılında yasaklandığını şimdiden hatırlatayım.

Sürekli hareketliliğin yaşandığı adalar bölgesinde ki en iyi gezi saati bana göre akşam güneş battıktan sonra ki saatler.

Bölge de gezerken hiç tanımadığınız kişilerce ödüllü okey turnuvasına davet alabilir, canlı sokak müziği gruplarına denk gelirseniz (ki hafta sonu ise denk gelmeniz olası) bol eğlence ile günü kapatabilirsiniz.

Hatta Adalar bölgesinde denk geldiğim bir müzik grubunun videosunu bırakıyorum ve mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Porsuk Çayı ve adalar bölgesinde yapacağınız şeyler bunlarla sınırlı değil. Venedik tarzında gondollara binebilir, Esbot ile tüm adaları gezebilirsiniz.

Gondollara en fazla 4 kişi ile binebilirsiniz ve ortalama 10 dakika sürüyor. Bu 10 dakikalık tecrübe için 60 TL vermeniz gerekiyor.

İsmet İnönü  ile Tülomsaş arasında gerçekleşen ring turları ise Esbot ile yaklaşık 15 dakika sürüyor ve kişi başı 12 TL olarak fiyatlandırılmış.

 

3-Sazova Parkı

eskisehir-sazova-parki.jpg

Resmi adı Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan bu noktayı gezerken, kendinizi Avrupa’nın bir şehrinde hissedebilirsiniz. Zira bu hissiyatı fazlası ile veriyor. Bu nedenle de Sazova Parkı’nı Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. 

Her yaş grubuna hitap edebilecek zenginliklere sahip bu bölge, özellikle düğün fotoğrafçılarının dış çekim için kullandıkları eşsiz güzelliklere sahip.

Parkın en dikkat çeken bölümü ise 5-12 yaş aralığında ki çocuklar için tasarlanmış Masal Şatosu.  Adeta kentin simgesi haline gelen ve Küçük Disneyland olarak adlandırılan Şato’nun içerisinde çeşitli masal kahramanları bulunuyor.

Masal Şatosuna ek olarak tasarımında Pilgrimler’in 15. Yüzyılda Atlantik’i aşmak için yaptıkları Mayflower isimli geminin örnek alınarak yapıldığı Korsan Gemisi bulunuyor. Ayrıca yılın belirli dönemlerinde çeşitli sportif etkinliklere ev sahipliği yapan yapay göleti de unutmayalım.

Her tarafın çimlerle kaplı olduğu Sazova Parkında ki küçük tepeciklerde yuvarlanabilir, çocuklar için ayrılmış oyun alanlarında çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyasını gezebilir, huzur dolu bir atmosfer için Japon bahçesi, çeşitli örümcek ve sürüngenleri görebileceğiniz Tropikal merkez ve Papağan Evini ziyaret ederek farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

2008 yılında hizmete giren Sazova Parkında gezilecek yerler daha bitmedi.

Bilgi dağarcığınızı arttırmak isterseniz de Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ne zaman ayırabilir, eşsiz bir deneyim sunan 1/25 ölçekli 32 farklı Minyatür eserlerin bulunduğu Esminyatürk’ü de deneyimleyebilirsiniz.

Bir dönem ücretsiz olarak hizmet veren ancak sonradan ücretle binilebilen Gezi trenine binerek parkın etrafını yorulmadan gezebileceğiniz parkta, küçük ve bilime meraklı bireyler için Bilim Deney Merkezi de unutulmamış. Sabancı Uzay Evi’nde ise çocuklar için üç boyutlu sunumlarda evren, yıldız, galaksi, uzay, dünya ve diğer gezegenler hakkında görsel bilgi aktarılıyor.

Eğer Eskişehir’e gelmeyi düşünüyorsanız ve Eskişehir de gezilecek yerleri merak ediyorsanız, cevabını hiç düşünmeden mutlaka Sazova Parkını ziyaret edin.

Ziyaret günleri ve giriş ücretleri ile ilgili tüm detayları Sazova Parkı başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

4-Kurşunlu Camii ve Külliyesi

eskisehir-kursunlu-camii-ve-kulliyesi.jpg

Eskişehir’in tarihi ve turistik yerlerini gezmek istiyorsanız size tavsiye edeceğim yapıların başında Kurşunlu Camii ve Külliyesi yer alıyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın 46 yıllık padişahlık döneminde vezirlik görevine getirilmiş isimlerden Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa ettirilmiş olan Kurşunlu Camii oldukça tarihi ve önemli bir yapı.

Acem Ali usta tarafından inşası üstlenen yapı, ismini kubbesinde ki materyalden alıyor.

Tarihi yapıların arasında en fazla ilgiyi gören Camii’nin dışında bulunan Külliyede yedi farklı bölüm bulunuyor. Sırası ile bunlar medrese, kervansaray, aşevi, imarethane, şadırvan, sübyan mektebi ve tabhane. Bu yapıların bazıları günümüzde farklı amaçlar için kullanılıyor.

Ayrıca Külliyede Osman Yaşar Tanaçan’ın Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı Fotoğraf makineleri, kaynak niteliğinde ki kitaplar ve dergilerin sergilendiği müzeyi pazartesi hariç, haftanın her günü saat 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Eskişehir gezinizi Eylül ayının sonlarına doğru yaparsanız, Uluslararası Cam Festivaline de katılabilirsiniz. Kurşunlu Camii ile ilgili daha detaylı bilgiye bu yazımdan ulaşabilirsiniz.

5-Balmumu Heykelleri Müzesi

eskisehir-balmumu-heykelleri-muzesi-1.jpg

  • Adres: Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00 (pazartesi hariç hafta içi, hafta sonu kapanış 18:00)
  • Giriş Ücreti: Tam: 25 TL İndirimli: 15 TL Grup Bilet: 20 TL (16 kişi ve üzeri için)
  • Web Sitesi: balmumuheykeller.com

Kentin birçok noktasında Tarihi ve kültürel müzelere denk gelmeniz olası. Bunlardan bir tanesi de Eskişehir gezilecek yerler listemize girmeyi sonuna kadar hak eden Balmumu Heykelleri Müzesi.

Bu müze Koleksiyon zenginliği bakımından, Merkezi Londra’da olan ve dünyada 24 farklı şehirde şubesi bulunan (Bunlardan biri de İstanbul’da) Madame Tussauds Balmumu Heykelleri Müzesine benzetilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin hazırladıkları 160 Balmumu heykeline sahip bu müze 2013 yılında açılmış.

Beş farklı salonda sergilenen bu heykeller koleksiyonunda, yaptıkları işler ve söylemlerle kendi dönemlerine damga vurmuş Türk siyasi tarihinin önemli isimleri ile birlikte televizyon dünyasından tanıdığımız ünlü isimler de yer alıyor.

Bu beş bölümden Salon A’da Türk tarihi için önemli simalar, Salon B’de televizyon dünyasından hatırlayacağınız isimler, Salon C’de Türk kültür ve edebiyatının zenginleşmesine katkıda bulunan isimler ve sonraki bölümlerde de 1950 yılından itibaren çeşitli görevlere gelmiş devlet adamları bulunuyor.

Eğer ailenizle gelirseniz ve Eskişehir’de gezilecek yerleri arıyorsanız hiç düşünmeden bu müzeye gelebilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ayrıca müze hakkında daha detaylı bilgiye Eskişehir Balmumu Müzesi başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

6-Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskisehir-atlihan-el-sanatlari-carsisi.jpg

  • Adres: Pazaroğlu Sk. No:26, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Eskişehir gezilecek yerler listesinde gösterebileceğim bir diğer nokta Odunpazarı bölgesinde bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı.

Çevrede ki köy ve kasabalardan gelen pazarcıların, köylülerin ve seyyahların hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için, Eskişehir’in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından 1950 yılında yaptırılmıştır.

Her gün aynı noktada kurulan odun pazarına, odun satmak için gelen köylüler, buraya uğrayıp öküz arabalarını ve atlarını bırakıp pazara giderlermiş. Ve bu nedenle Atlı Han olarak kalmış (kısa hikayesi bu şekilde). Günümüzde ise hediyelik ve Eskişehir anılarını taşıyan bir el sanatları çarşısına dönüştürülmüş.

Geçmişte bir toplanma merkezi gibi kullanılan Han, yarım asır öncesine kadar kaderine terk edilmiş durumdayken, 2006 yılında gerçekleştiren proje ile (Odunpazarı evleri yaşatma projesi) tarihi dokusuna uygun olarak restore edilerek yerel halk ve turizm için hizmete sunulmuş.

Tavafçı olarak da anılan bu hanın içerisinde yerel el sanatlarına dair kullanabileceğiniz veya hediye amaçlı birçok ürün bulabilirsiniz.

7-Odunpazarı Modern Müze

odunpazari-modern-muze.jpg

  • Adres: Atatürk Blv. No: 37, 26020 Odunpazarı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
  • Giriş Ücreti: 20 TL
  • Web Sitesi: omm.art

Müze konusunda oldukça zengin olan Eskişehir’in gezilecek yerlerinden bir diğer nokta ise Odunpazarı Modern Müze.

Mimar ve sanat koleksiyoncusu Erol Tabanca’nın katkıları ile 2019 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan müzede, tüm dünyadan çağdaş ve modern sanat eserlerini bir arada bulabilirsiniz.

Farklı dış dizaynı ile dikkat çeken yapının tasarımında Japon mimar Kengo Kuma’nın imzası bulunuyor. Japon ve Osmanlı mimarilerinin harmanlandığı yapıda, bölgenin geçmişi ilham alınmış.

Müzede Erol Tabanca’nın kişisel koleksiyonundan “Vuslat” isimli sergiyi ve Tanabe Chikuunsai IV’un Odunpazarı Modern Müzesi için özel hazırladığı yerleştirmeyi bulabilirsiniz.

8-Kentpark

eskisehir-kentpark.jpg

  • Adres: Sivrihisar-2 Cd., 26120 Tepebaşı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
  • Giriş Ücreti: 25 TL (Plaj)

Eskişehir’de ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ettiğim bir diğer mekân ise Kentpark.

300 bin metrekarelik alana inşa edilen parkta açık ve kapalı yüzme havuzları, yapay göl, restoranlar, oyun parkları ve at binme alanları bulunuyor.

Kentpark’ın en dikkat çeken kısmı ise Türkiye’nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapması.

Denizden uzak bir coğrafyada bulunan yerel halk için deniz ve kum keyfini bir arada sunan tesis 2009 yılında halka kapılarını açmış. Aynı zamanda suni plajın yanında yarı olimpik yüzme havuzu da bulunuyor. Daha fazla bilgi için Eskişehir Kentpark başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

9-Şelale Park

Eskisehir-Selale-Park-1.jpg

Eskişehir’in manzarasını izlemek istiyorsanız eğer bir sonraki durak noktanız mutlaka Şelale Park olsun. Ancak şelale denince aklınıza doğal bir şelale gelmesin, ismini seyir terası niteliğinde ki oturma alanının arkasında bulunan yapay şelaleden alıyor.

2005 yılında başlayan kent dönüşüm projesinden burası da nasibini almış. 2009 yılında hizmete açılan Şelale Park, 38 bin metrekare alana yayılan park ve yeşil alanları ile cazibe merkezlerinden birisi.

Kentte ki alışveriş merkezleri ve turistik yerleri gezdikten sonra dinlenmek isterseniz, Şelale Parka kesinlikle uğrayın. Bir yandan su sesi, diğer yandan Eskişehir’in eşsiz manzarası ile tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Eğer farklı objektifler yakalamak isterseniz de yel değirmeni ile Don Kişot ve Sanço Panço heykelinin bulunduğu kısımlara uğrayabilirsiniz.

10-Eti Arkeoloji Müzesi

eskisehir-eti-erkeoloji-muzesi.jpg

  • Adres: Atatürk Blv. No:64, 26020 Odunpazarı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
  • Giriş Ücreti: 12.5 TL

Müze çeşitliliği bakımından zengin olan Eskişehir’de gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir diğer nokta Eti Arkeoloji Müzesi.

Müze ilk zamanlar Kurşunlu Külliyesi’nde ziyaretçi kabul ederken, 1974 yılında Atatürk bulvarında şimdiki yerine taşınmış, 2010 yılından itibaren ise ziyaretçilere kapısını açmıştır.

Eskişehir’in markalarından biri olan Eti sponsorluğunda faaliyet gösteren Müze, 3 farklı solandan oluşuyor.

Birinci salonda Neolitik ve Frig çağları, ikinci salonda Büyük İskender’in istilaları ile başlayan Helenistik dönem, Beşinci yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğunun dağılmasından sağ kalan ve 1453 yılına kadar varlığını sürdüren Bizans ve İslam sonrası dönemlerden günümüze kadar ulaşmış eserlere yer verilirken, üçüncü salonda Roma ve Bizans döneminden kalma değerli mozaik ve heykeller sergileniyor.

Müzede ki bu değerli tarihi eserler Şarhöyük, Han Yeraltı Şehri, Keçi Çayırı, eski Hitit Nekropolü, Demircihöyük, Küllüoba, Karacahisar ve Pessinus gibi kazı alanlarında yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde getirilmiş.

Tarihe damga vuran Medeniyetlerin yapılarını bir arada görme fırsatı veren müze için söyleyebileceğim tek şey; mutlaka ziyaret edin.

11-Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

eskisehir-cam-sanatlari-muzesi.jpg

  • Adres: Arpacılar Türmen Hoca Sk. No:45, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
  • Giriş Ücreti: 12.5 TL

2007 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve Odunpazarı Evleri Kent Kompleksi’nde bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerden biri.

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları grubunun birlikte yürüttüğü proje kapmasında açılan Müzede, 12 yabancı ve 75 Türk sanatçının eserleri sergileniyor.

İçerisinde bir de tiyatro salonu bulunan müzede, camın tüm zarafetini görmeniz mümkün.

12-Haller Gençlik Merkezi

eskisehir-haller-genclik-merkezi.jpg

  • Adres: Yılmaz Büyükerşen Blv No:11, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 09.00-00.00

Kentte yaşsal dağılıma göre konumlandırılmış birçok yapı bulunuyor. Bunlardan biri de özellikle Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu ve kentin en dinamik bölgelerinden birinde faaliyet gösteren Haller Gençlik Merkezi.

Merkez çok eskiden yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılırken zamanla atıl hale gelmiş. Ancak bu çirkin görüntüye son vermek ve genç nüfusun yoğun olduğu bu bölgede gençlerin daha keyifli saatler geçirmesini sağlamak amacı ile 2000 yılında güzel bir mekâna dönüştürülmüş.

Tasarımında ise Hamburg’da ki Çiçek Hali ve Londra’da ki Covent Garden’den ilham alınmış.

İçerisinde bir de tiyatro salonu bulunan merkezde kitabevi, sergi salonu,  hediyelik eşya dükkânları, kafe ve barlar bulunuyor. Gençlik Merkezinin ön plana çıkmasının sebeplerinden biri de Eskişehir’de gara yakın gezilecek yerlerden biri olması ve tam merkezi konumda bulunması.

13-Eskişehir Hayvanat Bahçesi

eskisehir-hayvanat-bahcesi.jpg

  • Adres: Sazova Mahallesi, Ulusal Egemenlik Blv. 209/F, 26000 Karagözler/Tepebaşı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
  • Giriş Ücreti: Öğrenci 7 TL, Yetişkin 13 TL
  • Web Sitesi: eskisehirhayvanatbahcesi.com

2017 yılında hizmete açılan ve Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın en dikkat çeken bölümü olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi görülmesi gereken yerlerden.

İçerisinde 243 farklı canlıyı barındıran ve tematik alanlara sahip yapı, her yaş grubuna hitap eden bir nokta.

Doğal yaşam alanlarına benzer koşullarda gözlemleyebileceğiniz amfibi, balık, eklem bacaklı, kuş, memeli ve sürüngenlerin birçok çeşidini görebilirsiniz.

Eti Sualtı Dünyası’nı da içinde barındıran tesis, 27 bin metrekarelik japon bahçesine de sahip.

14-İki Eylül Caddesi

eskisehir-iki-eylul-caddesi.jpg

Eskişehir’e gelip de kentin kalbi konumunda ki İki Eylül Caddesine uğramamak olmaz. Gerek alışveriş imkânları, gerekse sosyal açıdan birçok zenginliği barındıran cadde araç trafiğine kapalı.

Adını kentin kuruluş gününden alan caddede mağazalar, restoranlar ve kafeler bol miktarda bulunuyor.

Adalar bölgesi, Doktorlar ve Şair Fuzuli caddeleri gibi kentin en işlek alanları ile kesişen İki Eylül Caddesinde, kentin modern tarzda ki ilk alışveriş merkezlerinden biri olan Esnaf Sarayı bulunuyor. Esnaf Sarayı’nın alt kısmı evcil hayvanlar ve çocukların eğlenmesi için ayrılmışken, zemin kat ve diğer üst katlarda ise giyim, aksesuar, hediyelik, gelinlik ve elektronik eşyalar bulabilirsiniz.

15-Eskişehir Havacılık Müzesi

eskisehir-havacilik-muzesi.jpg

Benim en dikkatimi çeken ve biraz da hava araçlarına ayrı bir sempati duymamdan kaynaklı uzun vakit geçirdiğim müzedir.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesinin hemen karşısında yer alan Müze, Hava Kuvvetleri, Eti, Anadolu Üniversitesi gibi kurumların desteği ve Çevre Koruma Vakfı önderliğinde 1997 yılında açılmış.

Sonrasında Çevre Koruma Vakfı kapatılınca Anadolu Üniversitesine devredilmiş. Bu nedenle resmi adı Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’dır.

Eğer sizde benim gibi havacılık tutkunuysanız Eskişehir gezilecek yereler listenize bu parkı eklemeyi unutmayın. (her ne kadar açık hava müzesi olsa da, bu statüyü hiçbir zaman kazanamamış, bu nedenle de adı park olarak kalmıştır)

Parka ilk girdiğinizde sizi Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi Cengiz Topel’i tasvir eden bir heykel karşılıyor.

Parkın iç kısımlarında ise ilk olarak 1970 yılında kullanmaya başladığımız 4. Nesil bir Phantom RF-4E, Grumman S-2, AA 5B Tiger, Alouette SA 318C gibi kendi dönemlerine damga vurmuş birçok ikonik modeli yakından inceleyebilirsiniz.

Parkın en güzel özelliği ise tamamen ücretsiz olması 🙂

16-Alaaddin Camii

eskisehir-alaaddin-camii.jpg

  • Adres: Alaaddin Cd. No:7, 26090 Odunpazarı/Eskişehir

Kentin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ilçesinin birçok yerinde Osmanlı mimarisini görmeniz mümkün. Anadolu’nun farklı tarihi dönemlerine ışık tutan bölgede bir diğer görülmesi gereken yapı Alaaddin Camii.

Alaaddin Camii 1267 yılında (Osmanlı kurulmadan önce ki dönemde) II. Gıyaseddin Keyhüsrev, Selçuklu Devleti’ni yönetirken inşa edilmiş.

Kendisi ile aynı adı taşıyan park ile çevrelenmiş yapının en dikkat çeken tarafı ise, Selçuklu’nun sade tasarım anlayışı ile yapılmış olması.

Osmanlı döneminden kalma benzerlerinden biraz farklı bir mimariye sahip olan dini yapı, kiremitli bir çatıya sahip. Asırlar boyunca devam eden yenileme ve onarım çalışmaları sonucu eski kimliğinden biraz uzakta duruyor.

Camii 1944 yılından itibaren 7 yıl boyunca müze olarak kullanılmış, Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin kendi binasına taşınması ile 1951 yılında tekrardan ibadete açılmış olan yapı,  aynı zamanda bulunduğu caddeye de adını vermiştir.

17-Taşbaşı Çarşısı

eskisehir-Tasbasi-Carsisi.jpg

Eskişehir’e gelmek gibi bir planınız varsa ve özgün bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Taşbaşı çarşısına mutlaka uğrayın.

Kent halkının günlük hayatından kesintiler sunması bir yana, tipik bir Anadolu çarşısı görünümünde ki bu noktada, hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Pirinç İşhanı’ndan başlayıp Sıcaksular olarak bilinen tarihi Hamamyolu çarşısına kadar uzanan burası, genellikle, iki katlı yapılarla çevrelenmiş.

Kentin önemli merkez noktaları olan İki Eylül, Hamamyolu ve Köprübaşı’na yakın olması gezginlerin işini kolaylaştırıyor.

Ekonominin mihenk taşları olan kuyumcular da bu çarşı da bulunuyor.

18-Doktorlar Caddesi

doktorlar-caddesi.jpg

Gündelik yaşam ve sosyal alanlar açısından İstanbul’da ki lüks yaşamı temsil eden Nişantaşı’na, görünümü ile de İstiklal Caddesine benzerliği ile dikkat çeken Doktorlar Caddesi’ni Eskişehir gezi programınıza mutlaka dâhil edin.

Araç trafiğine kapalı olan ve ortasından tramway hattı geçen bu cadde, ismini zaman içerisinde muayenehanelerin sayısında artış olunca bu şekilde anılmaya başlanmış. Resmi adı ise İsmet İnönü Bulvarı olsa da herkes burayı Doktorlar caddesi olarak biliyor.

Cadde üzerinde ki lüks bina ve mağazalar, iki yanına dikilmiş ağaçlar ve dikkat çeken heykelleri ile Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerden biri.

Cadde üzerinde Kanatlı AVM ve bitiminde ise Eskişehir’in en büyük alışveriş merkezi olan Espark’ta yine burada bulunuyor. Şehrin en işlek ve dinamik merkezlerinden olan bu caddenin bir diğer özelliği ise Eskişehir gece hayatının dinamizmi olan Barlar Sokağı’nın da yine burada olması.

19-Devrim Otomobili

devrim-otomobili.jpg

  • Adres: TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26130 Tepebaşı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

Yakın tarihimizin en üzüldüğüm projelerinden biri olan Devrim Otomobili, Türk sanayisi için bir mihenk taşı olacakken, yanlış ve çarpıtılmış manşetler nedeni ile maalesef tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.

Devrim otomobilinin hikâyesi 16 Haziran 1961 yılında başlıyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatı ile ordu için otomobil üretme projesi, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Emin Bozoğlu’ya emanet edilir.

O dönem Türk sanayisi bugün ki kadar gelişmemiş, hatta sac üretimi bile yapılamıyordur. Bu nedenle bu zorlu ve sınırlı süreli görevi yerine getirmek oldukça güç, hatta imkânsızdır. Sadece dört buçuk ayda tamamlanması istenmiş ve aracın 29 Ekim Cumhuriyet bayramında yolda olması talimatı gelmiştir.

Emin Bozoğlu liderliğinde ki mühendislerden oluşan ekip gece gündüz demeden, Eskişehir’deki atölyede 2070 cc hacimli, maksimum 140 kilometre hıza ulaşabilen 50 beygir gücünde 4 binek otomobili belirtilen sürede tamamlamayı başarır. Hazırlanan araçlar trenlere yüklenerek Ankara’ya doğru yola çıkar. Ancak yangın riskine karşı depoları boşaltılır.

Planlamaya göre Sıhhıye’de ki yakıt istasyonundan yakıt alınıp, ordan da TBMM’ne gidilecektir. Trenden inen araçlara motosikletli polisler eskortluk etmiş, planlamadan haberi olmayan polislerin eşliğinde araçlar TBMM önüne gelmiş, son anda yakıt durumu fark edilince alelacele sadece ilk araca yakıt koyulabilmiş.

Bu sırada Cemal Gürsel gelir ve yakıtı olmayan ikinci araca biner, araçta yakıt olmadığı için sadece 100 m gidebilir. Araçtan inen Cemal Gürsel bu kez birinci araca biner, önce Anıtkabir’e, sonrasında da Ankara Hipodromu’nda ki geçit törenine katılır.

 Ancak bu esnada gerçekleşen yakıt ikmali halka farklı lanse ettirilmiş, proje bir daha gündeme alınmayacak şekilde maalesef rafa kaldırılmıştır.

Bu hüzünlü hikâyenin tek tanığı olan aracı görmek isterseniz de Tülomsaş Fabrikasının bahçesinde camekân içinde ücretsiz bir şekilde görebilirsiniz.

Ancak bunun için fabrika yerleşkesine gireceğinizden dolayı 0222 224 00 00 numaralı telefonu arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

20-Lületaşı Müzesi

eskisehir-luletasi-muzesi.jpg

  • Adres: Alaeddin Cd., 26090 Odunpazarı/Eskişehir
  • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Eskişehir gezilecek yerler listesinin son sırasına ise şehrin simge madenlerinden biri olan ve “Beyaz Altın” olarak anılan Lületaşından yapılan eserlerin sergilendiği Lületaşı Müzesi’ne yer vermek istiyorum.

60 kadar sanatçının 400’e yakın eserinin sergilendiği kültürel tesis 2008 yılında ziyaretçilere kapısını açmış.

Müzede bulunan koleksiyonlar, 1998 yılından itibaren çeşitli kültürel faaliyetlerden toplanarak oluşturulmuş. Tesiste sergi alanları ile birlikte Lületaşından yapılma çeşitli hediyelik ve süs eşyalarının satışının yapıldığı dükkânlar da bulunuyor.

Bonus 1: Eskişehir Barlar Sokağı

eskisehir-barlar-sokagi.jpg

Eskişehir’e gezi planınız varsa, zamanınızı efektif kullanmak istemeyip doyasıya eğlenmek istiyorsanız o zaman gideceğiniz yer Barlar Sokağı.

Doktorlar caddesinin hemen alt sokağında, Haller gençlik merkezi ve Eskişehir garına yakın olan sokakta 20’ye yakın bar bulunuyor. Kentin gece hayatının hiç bitmediği bu noktada canlı müzikler, çeşitli aktiviteler ve ekonomik menüler sizleri bekliyor.

Bonus 2: Eskişehir Hamamyolu Caddesi

eskisehir-hamamyolu

Eskişehir hamamyolu caddesi tıpkı iki eylül gibi Eskişehir’in en önemli caddelerinden. Yediler parkından başlayan hamamyolu, iki eylül caddesine bağlanarak bitiyor. Bu isimle anılmasının sebebi ise termal sular bakımından zengin olması.

Kentin en hareketli caddelerinden biri olan bu nokta, araç trafiğine de tamamen kapalı.

Hamamyolu ‘nun eski hali ise ortasından porsuk çayının bir kolu olan Akarbaşı deresinin geçtiği, termal suları ile hamamların çokça olduğu bir bölge iken 2009’da yeniden düzenlenmiş ve araç trafiğine tamamen kapatılarak, güzel bir yürüyüş sahasına dönüşmüş.

Ancak 2018 yılında Odunpazarı belediyesi tarafından tekrar restore edilen cadde bugün ki görünümünü almıştır.

Hamamyolu caddesinin üzerinde birçok mağaza, çocuklar için farklı tasarımda ki oyun alanları, güzel havalarda çay içebileceğiniz birçok mekân ve termal suları ile ünlü birçok hamam bulunuyor.

Ayrıca cadde üzerinde bir de engellilerin de kullanabileceği üst geçit var. Geçidin tam tepe noktasında ise ahşap sanat eserlerine rastlamanız mümkün.

Hamamyolu caddesi üst geçidi
Hamamyolu caddesi üst geçidi

Eğer Hamamyolu’nu gezmek istiyorsanız size tavsiyem bunu hafta sonu yapmayın.

 

Yazımı bitirmeden önce şunu söylemeliyim ki gezip göreceğiniz yerler bunlarla sınırlı değil. Kentte alışveriş tutkunları için üç büyük AVM, mağaza, kafe (bol miktarda), hamamlar, sosyal alanlar, yürüyüş parkurları, piknik alanları, çocuklar için eğlence merkezleri, tiyatro, sinema ve aklıma gelmeyen daha birçok seçenek mevcut.

Eskişehir  gezilecek yerler yazımın sonuna geldim. Yazıyı bitirirken küçük bir not düşmek istiyorum. Eğer soğuk bir mevsimde kente yolunuz düşerse sıkı giyinin, hatta çok sıkı giyinin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku