Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi

0

Kurşunlu Camii Eskişehir de ki tarihi ve turistik yerlerin başında geliyor. Odunpazarı Evleri’nin hemen yanında bulunan yapı, Osmanlı devletinin 16. yüzyılda yaptığı eserlerden. Bölgenin tarihi ile uyumlu strüktür için söyleyebileceğim tek şey ziyaret ettiğinizde sizi dokusu ile geçmişe yolculuk yaptıracağı.

Özellikle mimarisi ve kültürel tarihinden dolayı Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi kent içinde ki en önemli tarihi yapılardan. Kubbesinin yapımında kullanılan Kurşun elementinden ismini alan Kurşunlu Camii ile ilgili merak edilenleri sizler için derledim.

Kurşunlu Camii Tarihi

kursunlu-camii
Kurşunlu Camii

Kanuni Sultan Süleyman tahta çıkmadan üç yıl önce 1517 yılında yapımına başlanan ve 1525 tarihinde tamamlanan yapı, dönemin Veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Mimarı konusunda çeşitli rivayetler olsa da birçok kaynak Acem Ali’yi işaret ediyor.

Kurşunlu Camii Hakkında Bilgi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir de ki tarihi yapıların arasında en fazla ilgi gören Kurşunlu Camii ve külliyesi yedi farklı bölümden oluşuyor. Bunlar medrese, kervansaray, aşevi, imarathane, şadırvan, sübyan mektebi ve tabhane. Ancak günümüzde bu yapılar farklı amaç için kullanılıyor.

Tabhane olarak adlandırılan bölümde yer alan Eskişehir Sanatlar Çarşısı’nda gümüş işlemeciliği, kilim ve halı dokumacılığı, altın ve çeşitli boyalarla yapılan geleneksel süsleme sanatı “tezhib”, ebru, hat ve Eskişehir’in en önemli sanat işçiliği olan lületaşı ile el sanatları ürünleri yapılıyor.

Sanatlar çarşısı içinde bulunan minik atölyelere izin alarak girebilir ve el sanatlarının nasıl yapıldığını canlı olarak görüp eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.  

Ayrıca Eskişehir Sanatlar Çarşısı’nın hemen karşısında ki 60 kadar sanatçının 400’e yakın eserinin sergilendiği ve 2008 yılında ziyaretçilere kapısını açan Lületaşı Müzesi’ni ücretsiz gezebilirsiniz.

Müze içerisinde Lületaşı madeni ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilir, eğer denk gelirseniz benim de dinlemekten ayrı feyz aldığım Ney dinletisi ile huzura yolculuk yapabilirsiniz. Müzede bulunan özel işlemeli pipoları görürseniz şaşırmayın, hepsi bu atölyelerde yapılıyor. Kurşunlu Camii çevresinde ki gezintimiz daha bitmedi.

Odunpazarı Evleri tarafına bakan Kurşunlu Külliyesinin giriş kısmının hemen sağında Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, solunda ise Cam Sanatları Merkezi bulunuyor. Bu bölümlerde üretilen birbirinden güzel camla yapılan el sanatlar ürünlerinin satışı yapılıyor. Özellikle Cam Üfleme atölyesinde canlı olarak el sanatlarının nasıl üretilip şekil verildiğini tecrübe etme imkânınız var.

Cam Üfleme Atölyesinin hemen karşısında bulunan Cam Sanatları Atölyesinde, sanatçıların adeta cama yeniden hayat verdikleri birbirinden özel eserleri inceleyebilir, aynı zamanda satın alabilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nde ki bölümler hakkında bilgi verecek olursak;

a-Külliye

Camii, medrese, 1960 yılında yapılan şadırvan, harem, talimhane, imaret, kervansaray ve Mevlevi şeyhlerine ait türbe bulunuyor.

b-İmaret

Osmanlı döneminde yoksul ve muhtaçlar için oluşturulan İmaretler, Kurşunlu Camii’nde de unutulmamış. Alttan içbükey olmak üzere taş ve tuğlayla örülmüş, yarım silindir biçiminde tavan örtüsü ile kaplanan yapının girişinde dört sivri kemer bulunuyor.

c-Aşevi

İmarethane’nin en önemli bölümünden biri olan Aşevi, imarethanenin kuzey kısmında bulunuyor.

c-Kervansaray

Günümüzde nikah salonu olarak kullanılan yapı kesme taşlarla yapılmış. Enlemesine bir yapıya sahip olan kervansaray, on dört bölümden oluşuyor.

d-Şadırvan

Matrakçı Nasuh’un 1536 yılında çizdiği minyatürde gözükse de 1960 yılında yapılmıştır.

e-Camii

Kesme taş malzeme ile yapılmış ve kubbesinde kullanılan kurşundan ismini alan Kurşunlu Camii, bölgedeki tek kitabeye sahip yapıdır. Camii, kare planlı kubbeyle örtülü, son cemaat yeri bulunan bir yapıda ve toplamda beş bölümden oluşuyor. Ayrıca kubbe içi kalem işleriyle süslüdür.

f-Sıbyan Mektebi

Günümüzde kütüphane olarak kullanılan ve üstü kapalı, önü açık olan külliyede ki tek yapıdır. Giriş kısmı ve kapalı kısım olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Belirli bir düzen içinde farklı malzemeler kullanılarak oluşturulan duvar tekniği ile yapılmış ve ayrıca Bizans dönemine ait devşirme malzemelerde kullanılmış.  

g-Medrese

Günümüzde Lületaşı Müzesi olarak kullanılan yapı, hanikah veya Mevlevi asithanesi olarak da isimlendiriliyor. L biçiminde ki kubbeli mekâna hemen önünde bulunan merdivenlerden ulaşılıyor.

h-Tabhane

Osmanlı döneminde dinlenme yeri anlamına gelen tabhane, Kurşunlu Camii’de de bulunuyor. Bu bölümün Mevlevihane’nin harem kısmı olarak da kullanıldığı rivayet ediliyor.

Kurşunlu Camii’nin bölümleri bu şekilde. Kentin tarihi dokusuna sahip noktaların başında gelen burası için söyleyebileceğim şey Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kurşunlu Camii Paşa Mah. Odunpazarı/Eskişehir

Eskişehir Kurşunlu Camii Odunpazarı bölgesinde bulunuyor ve Odunpazarı Evleri’nin hemen üst kısmında. Merkezi konumundan dolayı bölgeye ulaşım ise oldukça pratik ve kolay.

Tepebaşı bölgesindeyseniz otogar tarafına giden tramvaya binerek Atatürk Lisesi durağında inmeniz yeterli. Sonrasında yürüyerek sadece 5 dakikada Kurşunlu Camii’ne ulaşabilirsiniz.

Eğer otogar tarafında iseniz durakta ilk gelen tramvaya binip yine Atatürk Lisesi’nde inebilirsiniz. Gar kısmından buraya ulaşmak için herhangi bir taşıta binmenize gerek yok. Yürüyerek 15-20 dakika da bölgeye ulaşmanız mümkün. Yürümek istemiyorsanız da Tren Garından Espark önünde ki tramvay durağı sadece 200 metre.

Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi hakkında aktaracağım bilgiler şimdilik bu kadar. Eskişehir’de daha birçok tarihi mekân bulunuyor. Daha fazla bilgi için rehber niteliğinde ki Eskişehir gezilecek yerler ve Odunpazarı Evleri yazılarıma göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku