Eskişehir’de Ne Yenir? En Popüler 11 Lezzet

0

Eskişehir’de ne yenir, Eskişehir’in neyi meşhur diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Çünkü aklınızda hiç soru işareti bırakmayacak mükemmel bir yazı dizisi ile yine sizlerleyim.

Eskişehir iç Anadolu’da en fazla yerli turist çeken kentlerden biri. Bunun en büyük nedenlerinden biri şehrin marjinal yapısı ve biraz da Aprupai görünümü. Ancak Kırım ve Balkanlar’dan göç eden insanların kent kültürüne yaptıkları katkı hemen her alanda kendini hissettiriyor.

Özellikle de Tatarların gelmesi ile spesifik lezzetlerle tanışmış olan kent, çok zengin olmasa da çeşitli tatlara sahip.

Ancak şunu da itiraf etmem gerekir ki Gaziantep, Adana, Şanlıurfa veya Hatay gibi kırmızı etin bin bir hali ve lezzetini sunan illerde ki gibi damak çatlatan tatlar beklemeyin. Yaşsal dağılıma oranla daha çok genç nüfusa hitap eden bir damak tadına sahip olsa da, yine de tatmanız gereken Eskişehir yöresel lezzetler var.

Yazımın tamamını okuduktan sonra sizlerde Eskişehir yemekleri hakkında tüm bilgilere sahip olacak, iç Anadolu’da ki en iyi tatil destinasyonlardan biri olan Eskişehir’de ne yenir diye uzun uzun araştırma yapmayacaksınız.

Ayrıca kentte tatil yaparken ziyaret edebileceğiniz noktaların hangileri olduğunu merak ediyorsanız sizin için tam bir gezi rehberi olan Eskişehir gezilecek yerler başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Sözü fazla uzatmadan mentör tadında ki yazımıza geçip yöresel lezzetler ile birlikte Eskişehir yemek yerlerine ve Eskişehir’in neyi meşhur hep beraber bakalım.

 
 1. Çibörek
 2. Balaban Köfte
 3. Kuzu Sorpa
 4. Bamya Çorbası
 5. Met Helva
 6. Göbete
 7. Yufkalı Büryan
 8. Kıygaşa
 9. Boza
 10. Cevizli Haşhaşlı Ekmek
 11. Leblebi Kurabiyesi

     A-Eskişehir Kahvaltı Yerleri

 1. Doyuran Kahvaltı Salonu
 2. Bal Kahvaltı Salonu
 3. Kahv6

     B-Restoranlar

 1. Ayten Usta Gurme Restoran
 2. Papağan Çibörek Evi
 3. Eskişehir Çibörek Evi
 4. Abdusselam Balaban Kebap Salonu
 5. Fahreddin Usta Balaban Kebap Salonu

 Eskişehir’de Ne Yenir?

Son yıllarda turizm, sanat ve kültürü ile dikkat çeken Eskişehir’de kente has yöresel lezzetlerden bazılarını başlıklar halinde inceleyelim. Ayrıca yazımın en altında, hangi lezzetleri nerede yemeniz gerektiği ile ilgili ipuçlarını da bulacaksınız.

1-Çibörek

Çibörek
Çibörek

Genelde “çiğ börek” şeklinde telaffuz edilse de kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelen çibörek ile ilgili cevabı en çok merak edilen soruların başında “çibörek hangi yöreye ait, çibörek nereye ait, çibörek hangi ile ait” geliyor.

Eskişehir’in özgün tatları arasında yer alan ve nerdeyse kentin lezzet simgesi haline gelen çibörek aslında bir tatar yemeği.

Kentin her alanına kültürel dokunuşlar yapan Tatar’lar, lezzeti ile dikkat çeken bu hamur işine Şırbörek, Şuberek ve Çiberek gibi isimler vermiş.

Kızartılmış hamur olan Çiböreğ’in iki çeşidi bulunuyor. Birisi az yağlı kıyma ve ince kıyılmış soğan, diğeri ise peynirli. Her ne kadar içerisinde çok az malzeme olsa da tavsiyem kıymalı olan çok daha iyi.

Bol yağda kızartılan çibörek, genel kanının aksine çok fazla yağ çekmiyor. Bu sayede çıtırlığından ödün vermeyen Çiböreğin yanına en iyi yakışan içecekse bol köpüklü ayran.

Ayrıca sadece sabah kahvaltısı için düşünmeyin. Günün her öğününde tüketilebilir.

Çibörek Nerede Yenir?

Kentin birçok yerinde çibörek yapan yerler var ancak her yerde yememenizi tavsiye ediyorum.

Benim size önerebileceğim yerler Tatar Çibörek evi, Eskişehir Mutfağı, Has Kırım Börekçisi, Eskişehir Çibörek Evi, Alpu Çibörek Evi ve Papağan Çibörek Evi.

2-Balaban Köfte

Balaban Köfte
Balaban Köfte

Kırım’dan göç eden Tatar’ların kente kattıkları bir diğer lezzet ise Balaban Köfte. Farklı illerde de bu lezzet olsa da tabi ki Balaban Köfte Eskişehir de yenir.

Kıpçak Lehçesinde “büyük” anlamına gelen Balaban köfte, bazı yerlerde kebap olarak da geçiyor. Bursa’da ki “pideli köfte” benzeri bu yiyecek aslında benim gözlemlediğime göre iskenderin, döner yerine köfte ile yapılmış hali.

Çok eşsiz bir lezzete sahip olmasa da yine de yöresel bir lezzet olduğundan tatmanızı öneriyorum.

Balaban köftenin hazırlanışı ise şu şekilde; öncelikle pideler kare şeklinde kesilerek kemik suyuna batırılıyor. Bu işlemin amacı pide parçalarının lezzetini arttırmak.

Sonrasında tabağa yerleştirilen pide parçalarının üstüne sırası ile sos, yoğurt ve tereyağı ilave ediliyor. En son ise ızgarada pişen köfteler ilave edilerek servise hazır hale getiriliyor.

Ağır bir yemek olduğundan çok geç saatlerde tüketmemenizi tavsiye ediyorum.

Balaban Köfte Eskişehir de Nerede Yenir?

“Eskişehir balaban köfte nerede yenir?” diye soruyorsanız sizlere tavsiye edeceğim iki yer bulunuyor. Bunlardan biri Abdusselam Balaban Kebap Salonu, diğeri ise Fahrettin Usta Balaban Kebap Salonu.

 3-Kuzu Sorpa

Kuzu Sorpa

Tam bir gastronomik şölen gibi duran Kuzu Sorpa bana göre Eskişehir’in en iyi yöresel lezzetlerinden. Eğer kırmızı et seviyorsanız Kuzu sorpa tam size göre.

Tatar kültürünün bir diğer ürünü olan bu çorba (aslında yemek desek daha uygun olur), bin yıllık eski bir tarihe sahip.

Yeni yılın gelişi anlamında ki “Tepreş” kutlamaları için hazırlanan bu yemek, Eskişehir’in damak çatlatan yöresel lezzetlerinden.

Bu yemeğin en öne çıkan özellikleri ise lezzeti, doğallığı ve besleyiciliği. Eskişehir’de ne yenir diye kendinize soruyorsanız hiç düşünmeden bu lezzeti tatmanızı tavsiye ediyorum.

Kuzu sorpanın yapılışında ise şu malzemeler kullanılıyor; kuzu eti, yoğurt, soğan, un ve su. Bir nevi etli yayla çorbasına benzese de kesinlikle lezzet olarak çok farklı.

Tam bir Eskişehir yemeği olan bu yiyeceği tüketirken size tavsiyem çok az nane ve kırmızı pul biber ekleyin.

Kuzu Sorpa Nerede Yenir?

Eskişehir kuzu sorpa nerede yenir diye aklınızdan geçirmeyin. Size tam noktayı tarif etmek istiyorum. Odunpazarı evleri bölgesinde ki Saklı Bahçe Kırım Çibörek evi.

4-Bamya Çorbası

Bamya Çorbası
Bamya Çorbası

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin geleneksel çorbalarından olan Bamya çorbası, kentte oldukça popüler.

Daha çok Konya’nın lezzetlerinden biri olan ve etle pişirilen bu lezzetli çorbayı kentin her yerinde bulmanız mümkün.

Doyuruculuğu ve lezzeti ile akıllarda kalan bu tat için malzeme olarak kurutulmuş ve ipe dizilmiş küçük bamyalar tercih ediliyor.

Diğer çorbalar gibi sadece yemek önü değil, aynı zamanda yemek arası veya yemekten sonra da tüketilebiliyor. Özellikle bol limon sıkmanızı tavsiye ediyorum.

5-Met Helva

Met Helva
Met Helva

Eskişehir’de tatma fırsatı bulacağınız yiyecekler sadece yemeklerden oluşmuyor. İsmi adeta kentle özdeşleşmiş bir başka yöresel lezzet ise tatlı kategorisinde ki Eskişehir Met Helvası.

Hepimizin bildiği ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı yapım metotları ve görünümle yöreden yöreye ismi değişen pişmaniyenin, biraz daha sıkı ve forma girmiş hali de diyebiliriz. Formu ile Bolu’nun ünlü saray helvasına benzese de lezzet olarak biraz farklı.

Eski dönemlerde elle yapılan bu enerji dolu yiyecek, hızlı üretim için artık makinelere emanet edilmiş. Genellikle 2-3 santimetre çapındaki silindir şekle sahip met helvasının yapılışında su, limon, yağ, şeker ve un kullanılıyor.

Met Helvası Nereden Alınır?

Size bu konuda güzel bir tavsiye vermek istiyorum. Eskişehir met helvası nereden alınır diye düşünmeyin, Eskişehir’in en tanınmış helvacısı Taşbaşı çarşısında ki ünlü Balkan Helvacısı ve bana göre en iyi met helvacılardan (bizzat kendim tecrübe ettim).

6-Göbete

Göbete
Göbete

Diğer adı “Tatar Böreği” olan göbete, “Tatarlar hamursuz doymaz” sözünü adeta destekler nitelikte. Çünkü Tatar yiyeceklerinin bir çoğu tıpkı Göbete gibi hamur işi genellikle.

Bu yöresel hamur işi hazırlanırken kullanılan malzemeler, lezzet ve görünümde Çerkezlere ait “Fıccın” yemeğine biraz benziyor. “Leğen gömmesi”  veya Bingöl iline ait “gömme” adıyla benzer lezzetler de bulunuyor.

Göbete’nin nasıl yapıldığına gelecek olursak; önce derin bir kapta hamur yoğruluyor. Yoğrulan hamur ikiye bölünüp büyük kısmı tepsinin altına yayılıyor.

Bu hamurun üzerine kıyma, kuru soğan, karabiber ve tuzdan hazırlanan iç harç koyuluyor. Sonrasında kalan hamur iç harcın üzerine dökülerek üzeri kapatılıp, sıcak fırına veriliyor.

Daha çok kahvaltı saatleri veya beş çayları için hazırlanan bu lezzet, kişiye göre ayran veya çay ile servis ediliyor.

Bu lezzeti tatmanız için size önerebileceğim mekân Ayten Usta.

7-Yufkalı Büryan

Yufkalı Büryan
Yufkalı Büryan

Eskişehir’de ne yenir diyenlere tavsiye edebileceğim başka bir yemek ise “yufkalı büryan”.

Yufkalı büryan için daha çok Bitlis ve Siirt illerine has büryanın biraz farklı bir yorum yapılarak Eskişehir’e uyarlanmış hali diyebiliriz. Ancak hazırlanışı bildiğimiz büryanla neredeyse aynı.

Kuyu kebabının bir çeşidi olan bu lezzet hazırlanırken ana malzeme olarak kuyuda veya fırında pişirilmiş, lezzeti ile ün salan kuzu eti kullanılıyor. Bazı yerlerde tavuk eti kullanılsa da asıl malzeme kırmızı et.

Soğan, soyulmuş badem ve haşlanmış pirinç çeşitli baharatlarla harmanlanıp, etle birlikte yufkanın içerisine koyuluyor. Sonrasında ise hep beraber tekrar pişmesi için yine fırına veriliyor.

Hamur işini çok sevmesem de yine de tatmanızı öneriyorum. Biliyorsunuz ki kuzu etinin girdiği hiçbir yemek lezzetsiz olamaz.

8-Kıygaşa

Kıygaşa
Kıygaşa

İsminden de anlaşılacağı gibi yine Tatar kökenli bir yiyecek olan kıygaşa, Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden. Biraz pişiye benzeyen bu yiyecek özellikle çayla servis ediliyor.

Diğer adı keşmeşe olan bu lezzeti Tatarlar, ülkemizin birçok yerinde arife ve kandil günlerinde komşu ve akrabalara dağıtmak için hazırlıyor. Daha çok özel günlerin bir yemeği olan bu lezzet böylelikle akrabalık ilişkilerini de güçlendirmiş oluyor.

Bu alelade yiyeceğin yapımı ise oldukça basit. Hazırlanan hamur kızgın yağın içine atıp pişiriliyor. Hepsi bu kadar.

Eskişehir’de ne yenir sorusunun tam cevabı kıygaşa olmasa da yine de tatmanızı öneriyorum.

9-Boza

Boza
Boza

Normalde boza sadece Eskişehir’e has bir lezzet değil. Ülkemizin birçok yerinde severek tüketiliyor. Ancak Eskişehir’de ne yenir listemde yer vermezsem de olmaz.  Çünkü kentte bol miktarda üreten yerler var.

İçerisinde birçok vitamin barındıran ve bu yüzdende özellikle sporculara ve süt veren annelere tavsiye edilen bu enfes lezzet için söyleyebileceğim Eskişehir’de mutlaka tadın.

Kentte birçok kişinin bildiği ve lezzeti ile diğer üreticilerden bir adım önde olan Kara Kedi Bozacısı, 1955’den beri faaliyette ve Eskişehir’in en eski bozacılarından.

10-Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Cevizli Haşhaşlı Ekmek
Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Haşhaş, Eskişehir’in en önemli hamur içi malzemelerinden. Hangi pastaneye giderseniz gidin mutlaka haşhaşlı bir ürüne rastlarsınız.

Özelikle Odunpazarı Evlerinin olduğu bölgelerde çokça bulabileceğiniz bu tat, Eskişehir yöresellerinden.

Evlerde de sıklıkla yapılan cevizli haşhaşlı ekmek, hemen her gün bölgede ki fırınlardan taze olarak satışa çıkıyor. Bu hamur ürününe asıl lezzeti veren ise haşhaşın yanına çok yakışan ceviz.

Cevizli haşhaşlı ekmeğin yapılışı ise şu şekilde; yoğurt, süt, zeytinyağı ve maya katılan hamur iyice yoğrulduktan sonra küçük parçalar haline getiriliyor. Sonra bu parçalar oklava yardımı ile incecik olana kadar açılıyor.

Açılan hamurun içerisine ceviz ve haşhaş serpildikten sonra hamura güzel bir şekil verilip fırında pişiriliyor.

11-Leblebi Kurabiyesi

Leblebi Kurabiyesi
Leblebi Kurabiyesi

Eskişehir’de ne yenir diye düşünüyorsanız eğer, tatlı kıvamında ve çayın yanına çok yakışan leblebi kurabiyesini mutlaka tatmanızı öneriyorum.

Bu lezzetin özellikle beni cezbeden yanı yediğinizde sizi biraz çocukluğunuza götürmesi. Çünkü leblebi kurabiyesinin yapımında, 90’lı yılların başlarında bakkallarda o dönem çokça satılan leblebi tozu kullanılıyor. Diğer adı taltan kurabiyesi olan bu yiyecek, adından da anlaşılacağı üzere normal kurabiyenin leblebi tozu ile buluşmuş hali.

Ağızda dağılan ve yumuşacık kıvamı ile leblebi kurabiyesini o an tatmasanız bile, sonrası için alabilirsiniz.

Eskişehir’de ne yenir yazımın sonuna gelmeden önce, bu bölümde ufakta olsa kentteki ünlü ve bilinen restoranlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğer önceliğiniz Eskişehir’de kahvaltı yapmaksa;

A-Eskişehir Kahvaltı Yerleri

Eskişehir Kahvaltı Yerleri
Eskişehir Kahvaltı Yerleri

Günün en önemli öğünlerinden biri hiç şüphesiz kahvaltı. Beslenme uzmanlarının ve bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde de bu tez ispatlanmış. Bu nedenle güne iyi bir başlangıç yapmak için mutlaka güzel bir kahvaltı yapın.

Eğer kent için bir gezi planınız varsa bende sizler için Eskişehir kahvaltı yerlerini bir araya getirdim.

1-Doyuran Kahvaltı Salonu

Doyuran Kahvaltı Evi
Doyuran Kahvaltı Evi

Kahvaltıya dair aradığınız her şeyi bir arada sunan bir mekân arıyorsanız Eskişehir kahvaltı yerleri listenizin en başına Doyuran Kahvaltı Salonunu mutlaka ekleyin.

Tamamen sizin damak zevkinize göre belirleyeceğiniz ve Eskişehir’in yöresel lezzetleri ile donatılan masada, günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı doyasıya yapabilir, sınırsız çay ikramı ile doyumsuz sohbetlerin tadına varabilirsiniz.  Bu arada isminin hakkını verdiklerini de hatırlatayım.

Adres: İstiklal Mahallesi Demirciler Sokak No: 7/C (Atatürk Cad.) Eskişehir

İletişim: 0222 230 51 64

2-Bal Kahvaltı Salonu

Bal Kahvaltı Evi
Bal Kahvaltı Evi

Ağzının tadını bilenlerin mutlaka denemesi gereken Eskişehir kahvaltı yerlerinden biri de Bal Kahvaltı Salonu. Eğer Adalar civarında kahvaltı yapabileceğiniz nezih bir yer arıyorsanız burası tam size göre.

Kızartmadan menemene, süt reçelinden taze köy peynirine kadar zengin ürünlerle kurulan masada, doyasıya kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Adres: İstiklal Mahallesi Adalar Sokak No: 23/A Eskişehir

İletişim: 0541 787 14 70

3-Kahv6

Kahv6
Kahv6

Porsuk çayının kenarında, Adalar bölgesinde biraz daha ekonomik bir kahvaltı salonu arıyorsanız Kahv6’ya mutlaka uğrayın.

Yaratıcı bir isme sahip olan bu mekân, bol çeşit ve güler yüzlü hizmeti ile misafirlerini ağırlıyor.

Adres: İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı No: 22 Eskişehir

İletişim: 0222 221 06 46

B-Restoranlar

Listemizde adı geçen yerler dışında şehirde birçok restoran var ancak aşağıda yer vereceğimiz yerler daha çok şehre özgü lezzetler bulacağınız mekânlar.

1-Ayten Usta Gurme Restoran

Ayten Usta Gurme Restoran
Ayten Usta Gurme Restoran

Eskişehir’in en ünlü restoranlarından biri olan Ayten Usta’da sadece öğlen veya akşam yemeği yok. Aynı zamanda kahvaltı için de oldukça tercih edilen bir mekân.

Restoran kategorisinde listelememin sebebi ise eşsiz ve spesifik lezzetlere sahip olması. Eğer hafta sonu kahvaltı için mekâna gitmeyi düşünüyorsanız rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum, zira yer bulamayabilirsiniz.

Her yerde bulamayacağınız kahvaltı çeşitleri ile birlikte Türk mutfağının damak çatlatan klasik yemeklerini de bulacağınız mekânda, eşsiz bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Adres: Uluönder, Parklar Sk., 26000 Tepebaşı/Eskişehir

İletişim: 0222 325 04 44

2-Papağan Çibörek Evi

Papağan Çibörek Evi
Papağan Çibörek Evi

Çibörek deyince akla gelen ilk noktalardan biri olan Papağan Çibörek evi, biraz küçük bir mekân olsa da, lezzeti ile bu durumu biraz absorbe ediyor.

Adalar bölgesine yakın olan bu lezzet durağında kalabalık günlerde biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Ancak yine de Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden biri olan Çiböreği tatmak istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ediyorum.

Adres: Arifiye, Köprübaşı Cd. Yalbı Sok No:5, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

İletişim: 0222 231 43 62

3-Eskişehir Çibörek Evi

Eğer çibörekle birlikte başka lezzetler de tatmak istiyorsanız burası tam size göre. Özellikle çibörek konusunda birçok olumlu dönüş alan mekân da başka sofistike lezzetlerde var.

Kuzu sorpa, tandır çorbası, etli ve peynirli çibörek ile birlikte birçok lezzete ev sahipliği yapan mekân Odunpazarı evleri ve kentin turistik yerlerine oldukça yakın. Yöresel lezzetleri nezih bir ortamda, güler yüzlü hizmet ile sunan Eskişehir Çibörek evi, Eskişehir’de ne yenir sorusunun cevabını hakkıyla veren ender mekânlardan.

Adres: Akarbaşı, Atatürk Blv. No:97, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

İletişim: 0222 233 16 16

4-Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu
Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

Kentin yöresel lezzetlerinden biri olan Balaban Köfte yemek istiyorsanız kesinlikle uğramanız gereken yer.

Lezzetinden ödün vermeyen menüsü ile köfte sevenlerin uğrak yeri haline gelen mekânın bana göre olumsuz iki özelliği var. Ana cadde de herhangi bir cephesi olmayan bu lezzet durağını bulmakta zorlanabilirsiniz. Bir diğeri ise yanınızda mutlaka nakit bulundurun, çünkü kredi kartı ile ödeme yapamıyorsunuz.

Adres: Arifiye, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

İletişim: 0222 231 14 44

5-Fahreddin Usta Balaban Kebap Salonu

Fahreddin Usta Balaban Kebap Salonu
Fahreddin Usta Balaban Kebap Salonu

İş yeri tasarımı biraz eski gibi görünse de Eskişehir’in en iyi balaban köfte yapan mekânlarından biri. Biraz salaş ancak kendini bozmamış. “Salih abi üç çay” diye rahatlıkla seslenebileceğiniz samimi ve sıcak bir mekân.

Köftenin en lezzetli halini bulacağınız bu noktada yiyeceğiniz balaban köftenin tadı emin olun uzun süre damağınızda kalacak.

Adres: Kurtuluş, Yolveren Sk. No:46, 26090 Odunpazarı/Eskişehir

İletişim: 0222 220 27 99

Eskişehir’de ne yenir yazımın sonuna geldim. Zengin yöresel kültüre sahip bu kente yolculuk düşünüyorsanız Eskişehir’in en güzel gezilecek yerleri yazıma mutlaka göz atın. Ayrıca eklemek istedikleriniz varsa yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku