ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Huawei

Pozitif

Artan satış grafiği
Yenilikçi ürünler
Öncü teknolojiler
Göz alıcı tasarım çizgileri
Kamera teknolojileri
Artan kaliteli işçilik
Ulaşılabilirlik
Güncelleme sıklığı
Yükselen marka bilinirliliği

Negatif

Fiyat
Servis ve yedek parça ücretleri
Bağımsız teknoloji eksikliği
2.el fiyat endeksi
Geleceği belirsiz işletim sistemi

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Finansal Temelli Marka Değeri
7.9
7.5
Tüketici Temelli Marka Değeri
8.5
7.5
Yeni Teknolojiler
8.6
7.7
Bağımsız Teknolojiler
7.9
7.0
İşletim Sistemi
8.1
7.9
Ürün Çeşitliliği
8.0
7.6
Geçmiş Performans
7.5
6.9
2. el Fiyat endeksi
7.3
7.0
Servis Çözümleri
7.3
7.4
İnceleme Sonucu

Dünya akıllı telefon teknolojisinin yükselen yıldızı Huawei, piyasaya sürdüğü yeni amiral gemileri ile tüm Dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. 9 ayrı Marka Değeri kategori değerlendirmesinden 7.9 alarak 3. sıraya yerleşse de, ticaret savaşı sürecini atlattığı takdirde üst sıralara yerleşecek gibi görünüyor.

7.9
ekıyas puanı
7.4
Kullanıcı Puanı
14 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Dünya pazarında yeni yeni ismini söz ettirse de, aslında çokta yeni bir firma değil. Daha öncesinde telekominikasyon ve farklı alanlarda faaliyet gösteren firma,  50 Milyar dolarlık varlığı ile Çin’in en büyük elektronik şirketlerinden biri. Huawei’yi bu kadar ön plana çıkartan ise son dönemlerde üretmiş olduğu cep telefonları. 

Diğer akıllı telefon üreticilerine göre daha genç olmasına rağmen son yıllarda yaptığı yatırımlar ve üretimlerle global pazarda marka bilinirliliğini en üst seviyeye çıkaran Huawei, günümüzün en önemli akıllı telefon üreticilerinden.

Huawei’nin doğuşu 

1980’li yılların sonlarına doğru sanayileşme ve kalkınma furyasına destek veren hükumet yetkilileri, yetersiz seviyedeki iletişim ve telekominikasyon ağını değiştirmek için bazı özel firmalara teşvik paketleri sunmuşlardır. Tamda böyle bir durumdayken 1987 yılında Çinli bir mühendis olan Ren Zhengfei tarafından Huawei kurulmuştur. 

Her ne kadar ilk yıllarda sadece elektronik aygıt ve telefon tuşlarının üretimi ve geliştirilmesi konusunda yatırımlar yapsa da, diğer firmalar gibi zamanla faaliyet alanları genişlemiş ve bugün dünyanın en iyi akıllı telefon üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. 

Ar-ge konusunda oldukça mesafe kat eden firmanın önlenemez yükselişi öyle boyutlara ulaştı ki, bir takım yaptırımlarla karşı karşıya kalmak zorunda kaldı. İşletim sistemi desteğini Google’den alan ve android platformu üzerinde telefonlar üreten firma için, ticaret savaşları nedeni ile Çin’e uygulanan yaptırımlardan da nasibini alarak güncellemelerin durdurulması tehtidi ile karşı karşıya.  

Ancak dış platformlara bağımlılığı azaltmak ve Android işletim sisteminin hegamonyasından bir an önce kurtulmak isteyen firma, kendi işletim sistemini yaparak bu alanda yeni bir pazar açmanın eşiğinde. 

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
73%
İyi
18%
Orta
9%
Kötü
0%
Çok Kötü
0%
Yorumlar
Yorum Yapın

    Yorum Yapın