KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Huawei Mate 20

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Huawei Mate 20

Genel Bakış
Markası

Huawei

Modeli

Mate 20

Ekran

Ekran Boyutu : 6.53 İnç
Ekran Çözünürlüğü : 1080x2244 (QHD+) Pixel
Piksel Yoğunluğu : 381 PPI
Ekran Teknolojisi : IPS LCD
Renk Sayısı : 16 Milyon
Ekran / Gövde Oranı : 88.02 %

İşlemci

Yonga Seti : HiSilicon Kirin 980
2 Çekirdek, 2.6 GHz Cortex-A76
2 Çekirdek, 1.92 GHz Cortex-A76
4 Çekirdek, 1.8 GHz Cortex-A55

CPU

8 Çekirdek

Bellek (RAM)

4/6 GB

Kamera

Ön Kamera Çözünürlüğü : 24 MP
Video Çözünürlüğü : 1080p
FPS Değeri : 30 fps
Diyafram Açıklığı : F2.0

1. Arka Kamera Çözünürlüğü : 12 MP
Diyafram Açıklığı : F1.8
Video Kayıt Çözünürlüğü : 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri : 30 fps

2. Arka Kamera Çözünürlüğü : 16 MP
Diyafram Açıklığı : F2.2

3. Arka Kamera Çözünürlüğü : 8 MP
Telephoto lens
2x optik zoom

Pil/Batarya

4000 mAh
Hızlı Şarj
Huawei Super Şarj
Hızlı Şarj (22.5W)
30 Dakikada %58 Dolum

İşletim Sistemi

Android 9.0 Pie

Çıkış Tarihi

Kasım 2018

Ağırlık

188 Gram

Pozitif

Şık tasarım
Büyük ekran deneyimi
Kaliteli işçilik
Çift hoparlör
İşlemci performansı
Göz alıcı renkli modeller

Negatif

Tek elde kullanım zorluğu
IPS ekran
PPi düşüklüğü
Arka kamera yerleşim düzeni
Fiyat

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
7.8
9.1
Hassasiyet
7.4
9.0
Performans
7.8
8.4
Kasma-Donma
7.6
8.2
Açılma Süresi
7.8
8.2
Tepki Süresi
7.6
8.0
Şarj Dayanımı
7.0
8.0
İnceleme Sonucu

Mate 20 Pro ile birlikte tanıtılan Mate 20, donanım konusunda Pro modelini aratmazken, kamera, ekran ve tasarım gibi özelliklerle biraz gerisinde kalıyor. 7 ayrı kategoride değerlendirilen telefon 7.6 Pubg Mobile puanı alarak iyi bir sıralamaya giriyor.

7.6
ekıyas puanı
8.4
Kullanıcı Puanı
1 rating
Puanınız kaydedildi

Huawei Mate 20 Pubg Mobile Deneyimi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden. 

Huawei Mate 20 Detaylı İnceleme 

Huawei üst segmentte yer alan modellerinden Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerini Londra’da düzenlediği etkinlikle tanıttı. 

Mate 20, aynı serinin bir üst modeli Mate 20 Pro’ya tasarım olarak benzese de kamera ve ekran gibi özelliklerle birbirlerinden ayrılıyor. 

Gerçekten şık bir görünümü olan Mate 20’nin ne gibi özellikleri var ve Mate 20 Pro ile kıyasladığımızda nasıl bir telefon. Kısaca inceleyelim. 

Huawei Mate 20 Tasarım 

Tasarım olarak Pro modeline benzese de küçük detaylar bulunuyor. 

İkonik bir tasarıma sahip Mate 20’nin ekranını incelediğimizde ekran 6.53 inç ve Mate 20 Pro’dan biraz daha büyük. U çentikli ekranın gövde oranı ise yüzde 88.02 

Yine Huawei’de klasik haline gelen sağ tarafta güç ve ses kontrol butonları bulunurken, sol tarafta herhangi bir buton bulunmuyor. 

Alt kısımda ise Type-C girişi ve ikinci hoparlör ızgarası bulunuyor. 

Arka kısma baktığımızda kamera ve flash dizaynı tıpkı Mate 20 Pro’da ki gibi. Ancak farklı olarak hemen altına parmak izi okuyucu özellikli kapasitif buton yerleştirilmiş. 

Mate 20’ninn mavi, yeşil, siyah ve mor olmak üzere 4 farklı renk seçeneği bulunuyor. En kalın noktası 8,3 mm. Ağırlığı ise 188 gram. Mate 20 Pro’nun en kalın noktası 8.6 mm iken ağırlığı 189 gram. 

Tasarımda dikkat çeken tek detay ise telefonda 3,5 mm’lik jack bağlantısının bulunmaması. 

Ayrıca günümüzde üst segment telefonlarda olmazsa olmaz özelliklerden biri olan IP 68 sertifikası yerine, IP 53 sertifikası ile birlikte geliyor. 

Huawei Mate 20 Ekran 

IPS LCD ekran tercih eden Huawei bu modelde U çentikli, HDR desteğine sahip 6,53 inç ekran boyutunu tercih etmiş. Ekran çözünürlüğü ise 1080×2244 Full HD değerleri ile oldukça iddialı. 

Pixel yoğunluk değeri Mate 20 Pro’da 538 PPİ iken, Mate 20’de 381 PPİ değeri tercih edilmiş.  

Huawei Mate 20 Donanım 

Donanım olarak Mate 20 Pro ile birebir benzeyen Mate 20’nin donanım özellikleri ise şu şekilde: 

Yonga seti olarak Kirin 980 ile birlikte ana işlemci olarak Çift Birim yapay zekaya sahip Dual-core 2.6 GHz ARM Cortex-A76 kullanan Mate 20 pro, bu alanda rakiplerini bir hayli zorluyor. 

nm teknolojisi ile üretilen, ısınma ve donma gibi problemler yaşatmayan bu işlemci 8 çekirdekten güç alıyor. Cpu frekansı ise tam 2,6 Ghz. 64-bit mimariye sahip işlemci ayrıca 1. Yardımcı İşlemci Dual-core 1.92 GHz ARM Cortex-A76 ve 2. Yardımcı İşlemci Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 ile desteklenmiş. 

Oldukça iddalı bir performans sunan bu işlemci yüzde 20 daha iyi performans, yüzde 40 daha az güç tüketimi ile oldukça stabil. 

Ayrıca bu işlemcinin en büyük özelliklerinden biri ARM’nin en iyi enerji tasarruflu işlemci olması. 

LPDDR4x RAM tipi kullanan Mate 20 pro’da 4/6 GB RAM (tercihe göre) ve 128 GB dahili hafıza bulunuyor. 

Telefonda kapasite arttırımı için 256 GB’a kadar bellek desteği bulunuyor. Ancak eski MicroSD kartlar bu telefonla uyumlu değil.  Dahili kapasiteyi harici bellek ile arttırmak istiyorsanız, yeni nesil NanoSD kart edinmek zorundasınız. İlerleyen dönemlerde birçok telefon modeli artık NanoSD kart’a geçiş yapmayı düşünüyor. 

Son olarak sahip olduğu Cate 21 LTE modem ile 1,4 Gbps’ye kadar  hızlı bir download deneyimi sunuyor. 

Huawei Mate 20 Kamera 

Önde 1 adet selfie, arkada ise flash ile birlikte kare şeklinde konumlandırılmış 3 kamerası bulunuyor. Yapay zeka ile desteklenen kamera profesyonel fotoğraf deneyimini kullanıcılarına sunuyor. Kamera özelliklerine bakacak olursak; 

Ön kamerası 24 mp’lik çözünürlükle bir çok rakibini geride bırakıyor. F2,0 diyafram açıklığına sahip ve FPS değeri ise 30FPS. 

Telefonun üst orta kısmına 4 lü simetri ile konumlandırılmış 3 kameranın ise görev dağılımları şu şekilde; Geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto lensi. 

Ana kamera 12 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip. 2160p 4K video kayıt çözünürlüğü ile birlikte dijital görüntü sabitleyici ve ağır çekim modu gibi özellikleri de bulunuyor. 

Ultra geniş açılı ikinci kamera f2.2 diyafram açıklığı ve 16 Megapiksel çözünürlüğe sahip. 

Üçüncü kamera ise telephoto lens ile birlikte, Megapiksel ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. 

Geniş açılı lens, 2x kayıpsız yakınlaştırma sağlarken, 0,6x değerinde geniş açılı fotoğraflar çekmenize de olanak sağlıyor. 

Tabi ki bu kadar kameranın yapabildikleri bununla sınırlı değil. 2,5 cm yakınlığında bir nesnenin makro fotoğraflarını da çekmek mümkün. Ayrıca çekilen makro fotoğraflara yakınlaştırma imkanı da sunuyor. 

Yapay zeka (2.0)’nın sunduğu üstün kamera özelliklerinden biri de 500 farklı ön tanımlı kombinasyonu barındırması. 

Video çekimlerinde odak takibi özelliği ile odaklanan noktaya sürekli fokuslanabiliyor. Hareketli video çekimlerinde ise, hareketli nesneyi sürekli takip ederek hem nesneyi, hemde arkadaki görüntüyü işleyebiliyor. 

Huawei Mate 20 Batarya 

Huawei Mate 20’i ön plana çıkaran bir diğer özellik metal gövdenin altında 4000 mAh’lik pil bulundurması. 

Quick Charce teknolojisi sayesinde sadece 30 dakikada 4000 mAh’lik bataryanın tam yüzde 50’sini doldurmak mümkün..Bunu ise 22.5W’lık hızlı şarj adaptörü ile yapıyor.Özellikle seyahat eden ve oyun tutkunları için gözardı edilemeyecek bir şarj performansı sunulan Mate 20’de , ayrıca kablosuz şarj özelliği de unutulmamış. 

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
0%
İyi
0%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
0%
Yorumlar
Yorum Yapın

    Yorum Yapın