KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Huawei P20 Pro

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Huawei P20 Pro

Genel Bakış
Markası

Huawei

Modeli

P20 Pro

Ekran

Ekran Boyutu : 6.1 inç
Ekran Çözünürlüğü : 1080x2244 (FHD+) Pixel
Piksel Yoğunluğu : 408 PPI
Ekran Teknolojisi : OLED
Ekran Dayanıklılığı : Corning Gorilla Glass 5
Renk Sayısı : 16 Milyon
Ekran / Gövde Oranı : 81.15 %

İşlemci

Yonga Seti : HiSilicon Kirin 970
Quad-core 2.36 GHz ARM Cortex-A73
Quad-Core 1.8 Ghz ARM Cortex-A53
i7 Hareket İşlemcisi

CPU

8 Çekirdek

Bellek (RAM)

6 GB

Kamera

Ön Kamera Çözünürlüğü : 24 MP
Video Çözünürlüğü : 1080p
FPS Değeri : 30 fps
Diyafram Açıklığı : F2.0

1. Arka Kamera Çözünürlüğü : 40 MP
Diyafram Açıklığı : F1.8
Video Kayıt Çözünürlüğü : 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri : 30 fps

2. Arka Kamera Çözünürlüğü : 20 MP
Diyafram Açıklığı : f/1.6

3. Arka Kamera Çözünürlüğü : 2 MP Derinlik algılı
Diyafram Açıklığı : f/2.4
Telephoto lens, 3x optik zoom

Pil/Batarya

4000 mAh
Hızlı Şarj

İşletim Sistemi

Android 9.0 Pie

Çıkış Tarihi

Şubat 2018

Ağırlık

180 Gram

Pozitif

Büyük ekran deneyimi
İşlemci performansı
Batarya ve hızlı şarj

Negatif

Kapasitif parmak izi okuyucu
Mono hoparlör
LCD ekran
Arka kamera çıkıntısı
Suya dayanıklı olmayan yapısı
Tasarımın beklentileri karşılamaması
Segmentine göre fiyatının yüksek olması

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
7.4
7.6
Hassasiyet
7.0
7.1
Performans
7.3
7.9
Kasma-Donma
7.0
7.9
Açılma Süresi
7.2
7.3
Tepki Süresi
7.0
7.5
Şarj Dayanımı
6.9
7.0
İnceleme Sonucu

Orta segment bir model olan Huawei P20, donanım haricinde diğer özellikleriyle beklentileri tam karşılayamıyor. Kamera, tasarım ve fiyat konusunda ciddi farklar olan model, oyun konusunda ise tatminkar. 7 ayrı değerlendirmeden 7.0 puan alan P20, orta sıralara yerleşiyor.

7.1
ekıyas puanı
7.5
Kullanıcı Puanı
1 rating
Puanınız kaydedildi

Huawei P20 Pro Pubg Mobile Deneyimi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden. 

Huawei P20 Pro Detaylı İnceleme 

Tasarım ve kamera konusunda son dönemde yaptığı iyileştirmelerle adından sıkça söz ettiren Huawei, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de istikrarlı bir şekilde satış rakamlarını yükseltmeye devam ediyor. Her ne kadar önü alınamayan büyümesine set olmak isteyen firma ve ülkeler olsa da, Huawei bildiği yoldan geri adım atmıyor. 

Teknoloji savaşlarında kendine de yer bulan firma, son olarak Google’nin android listesinden çıkarmasıyla zor günler geçirebilir. Ancak kendi işletim sistemi üzerinde hâlâ çalışan Huawei, çok yakında bir açıklama yaparak hayatımıza yeni bir mobil işletim sistemi kazandırabilir. 

Telefona bakacak olursak P20 serisi modelin en tepesinde bulunan P20 Pro, kamera performansı ve donanım olarak her ne kadar orta segmentte bulunsa da, satış rakamlarına bakıldığında üst segment akıllı telefonları da zorlayacak gibi. Modele yakından bakalım. 

Huawei P20 Pro Tasarım 

Ön taraftan bakıldığında oldukça şık bir görünümü olan telefonun üst kısmında kamera ve sensörlerin bulunduğu küçük bir çentik bizi karşılıyor. Ekranın alt bitiş noktasında ise parmak izi okuyucu ve home tuşu görevi gören kapasitif buton bulunuyor. 

Sağ tarafta Huawei’den alıştığımız güç ve ses kontrol butonları yerleştirilmiş. Yine diğer huawei serilerinde olduğu gibi sol tarafta herhangi bir buton konumlandırılmamış. 

Ülkemizde siyah, alacakaranlık, pembe altın ve gece mavisi olmak üzere toplam 4 renk ile satışa çıkan P20 Pro’nun en kalın noktası 7.8mm. Ağırlık ise 180 gram. 

Arka kısma baktığımızda ise P20 de de gördüğümüz gibi kamera çıkıntıları mevcut. Kameralar dikey 2 sütunlu ve altta tekli olmak üzere 3 adet konumlandırılmış. 

Huawei P20 Pro Ekran 

Kutuyu açtığınızda sizi 6.1 inç’lik 1080×2240 FULL HD OLED ekran karşılıyor. 16 milyon renk barındıran ekran, yüksek ışıklı ve güneşli ortamlarda oldukça canlı bir ekran deneyimi sunuyor. 

Gorning Gorilla Glass 5 ile korunan modelin ekran gövde oranı ise yüzde 81.15 

%112 renk soturasyonu (NTSC) sunan ekran 408 PPİ piksel yoğunluğuna sahip. 

Huawei P20 Pro Donanım 

Yonga seti olarak Huawei, P20 Pro’yu yapay zekâ destekli HiSilikon 970’e emanet etmiş. Oldukça stabil ve hızlı çalışan işlemci 8 çekirdekten güç alıyor. Çekirdeklerin görev dağılımı ise şu şekilde: 

Yüksek CPU gereksinimlerinde 4 adet 2.36 GHz hızında ki Cortex A-73 çekirdeklerinden destek alırken, daha düşük CPU ve normal kullanım durumlarında ise 4 adet 1.8 GHz hızında ki Cortex A-53 çekirdeklerinden destek alıyor.  

Grafik birimi olarak Mali G72 MP12 kullanılan ve 64-bit mimariye sahip işlemci, 10 nm teknolojisi ile üretiliyor. 

İşlemci belleği olarak kardeşi P20’de kullanılan 4 GB RAM’ın yerine, 6 GB tercih edilen modelde, 128 GB’da dahili hafıza bulunuyor. 

Huawei P20 Pro Kamera 

Akıllı telefon kamerası dendiğinde hiç şüphesiz akla gelen ilk firmalardandır Huawei. Özellikle uzak doğu ülkelerinde fotoğraf çekmenin çok yaygın olduğu düşünülürse, doğru adım atmış gibi gözüküyor.  

Huawei, bu modelde yapay zekâ destekli bir adet önde, üç adette arkada olmak üzere toplam dört kamera ile karşımıza çıkıyor. Kamera özelliklerine bakacak olursak; 

Ön kamera24 megapiksel çözünürlüğe, 30 fbs değerine ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip ön kamera ile 1080p çözünürlüğünde videolar çekmek mümkün. 

Arka Ana kamera: 40 megapiksel çözünürlüğünde, 30 fbs değerine ve f/1.8 diyafram açıklığına ev sahipliği yapıyor. 2160p Full HD 4K çekim yapabilen kamera, oldukça profesyonel fotoğraf ve video deneyimi sunuyor.  

İkinci Kamera20 megapiksel çözünürlüğünde ve f/1.6 diyafram açıklığına sahip. Monochrome sensör barındıran ikinci kameranın bir diğer özelliği ise siyah-beyaz fotoğrafları çekmesi. 

Üçüncü KameraTelephoto lens özelliğinde ki bu kamera megapiksel çözünürlüğünde. f/2.4 diyafram açıklığına sahip kamera ile 3x optik zoom yapmak mümkün. 

Huawei P20 Pro Batarya 

Batarya konusunda da oldukça cömert davranan firma, P20 Pro için 4000 mAh değerinde bir batarya kullanmış. Akıllı telefonların olmazsa olmazı hızlı şarj da unutulmamış.   

Ancak P20 Pro’da kablosuz şarj özelliği bulunmuyor.

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
100%
İyi
0%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
0%
Yorumlar
Yorum Yapın

    Yorum Yapın