KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Huawei P30 Pro

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Huawei P30 Pro

Pozitif

Yükselen marka değeri
Şık Tasarım
Tatmin edici düzeyde işlemci performansı
Etkileyici fotoğraf deneyimi
Optik zoom
Yüksek standart batarya, kablosuz ve tersine şarj
Göz alıcı renk seçenekleri
Malzeme kalitesi

Negatif

Tek elde kullanım zorluğu
Elde kayan tasarım
Mate 20 Pro'dan kamera haricinde bir fark olmaması
Çift hoparlör ve stereo olmaması
3,5 mm jack girişinin bulunmaması
4K/60 video kaydına imkanı vermemesi
398 PPI piksel yoğunluğu
Fiyat etiketi

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
8.0
7.6
Hassasiyet
7.9
8.3
Performans
7.8
7.3
Kasma-Donma
7.8
6.9
Açılma Süresi
7.9
7.8
Tepki Süresi
7.9
8.5
Şarj Dayanımı
7.2
7.5
İnceleme Sonucu

Aynı anda iki telefon modeli tanıtan Huawei, yeni p30 Pro ile yine dikkatleri üzerine çekti. P30 Pro yeni bir model ve Mate 20 Pro modelinin daha üst segmenti gibi gözükse de, 7 ayrı kategoride 7.8 Pubg Mobile puanı alıyor.

7.8
ekıyas puanı
7.7
Kullanıcı Puanı
15 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Huawei P30 Pro Pubg Mobile Deneyimi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden. 

Huawei P30 Pro Detaylı İnceleme

Huawei’nin uzun bir süredir beklenen yeni amiral gemisi p30 serisi, Paris’te düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Dünya telefon premierinde artık söz sahibi olan ve satışlarda bir çok ülkeye ulaşan Huawei, p30 ve P30 pro modellerine bu lansman ile resmiyet kazandırdı. Peki Huawei p30 Pro nasıl bir telefon. Özellikle kamera performansı ile ön plana çıkan p30 Pro’nun başka ne gibi ekstraları var. İşte Huawei P30 Pro Özellikleri:

P30 Pro Tasarım

P30 Pro’nun ön yüzüne baktığımızda 6,47 inç’lik büyük bir ekran bizi karşılıyor. Kasa-ekran oranı rekabetinde en büyük engel olan kamera yerleşimi damla çentikle en aza indirgenmiş.

P30 Pro’nun arka kısmında ise bir önce ki model Mate 20 Pro’da ki dörtlü kamera yerleşiminden vazgeçilerek, sol üst köşede tek sütuna konumlandırılmış. Akıllı telefonlarda görebileceğiniz en büyük flash ise kameraların hemen yanında.

P30 modelinde olduğu gibi sağ tarafta güç ve ses butonları bulunurken, sol tarafta herhangi bir düğme bulunmuyor.

Ayrıca telefonda ahize için bir boşluk bulunmuyor, ancak ses sistemi iyi olduğundan herhangi br problem teşkil etmiyor.

P30 Pro’nun alt kısmındaysa USB Type-C bağlantı birimi bulunuyor. Hoparlör ızgarası ise hemen bu girişlerin yanına konumlandırılmış. Bu arada hatırlatalım, ahize olmadığından telefonda sadece 1 adet stereo hoparlör var.

Fiziksel olarak kullanılan parmak izi sensörü ise artık ekrana dahil edilmiş.

Renk seçenekleri konusunda Huawei akıllı telefon modellerine adeta çağ atlatıyor. Farklı renk deneyimleri ile karşımıza çıkan modeller, özellikle keskin mavi renklerde oldukça başarılı.

P30 Pro Donanım

İşlemci ve performans konusunda her yeni modelde çıtayı biraz daha yukarılara çıkaran Huawei, bu kez yeni bir işlemci ile değil, P30 Pro’yu Mate 20 Pro’dan tanıdığımız 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen 8 çekirdekli kirin 980’e emanet etmiş.

Mali-G76 MP10 GPU’nun bulunduğu Kirin 980 daha yüksek performans isteklerine 2.6 GHz hızında çalışan iki adet Cortex A76 ile cevap verirken, günlük kullanımlarda ise 1.92 GHz hızında ki iki adet Cortex A76 çekirdeklerinden yardım alıyor.

Daha da hafif işlemler içinse 1.8 GHz hızında ki dört adet Cortex A55 çekirdekleri kullanıyor. Biraz komplike gibi gözükse de P30 Pro bu sayede hem yüksek performans sunuyor, hemde şarj kullanım süresini uzatmayı hedeflemiş.

Bunlarla  birlikte 8 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza bulunuyor. Ayrıca NM Card ile bu hafıza arttırılabiliyor.

3650 mAh kapasiteli pil 22.5 W hızlı şarj destekli.

P30 Pro Ekran

Küçük su damlası çentiği ile gelen ekran, 1080×2340 piksel Full HD çözünürlük sunuyor.

19.5:9 oranındaki ve DCI-P3 HDR ekran 6.47 inç büyüklüğünde. Yüksek kontrast oranı ve düşük güç tüketimine olanak tanıyan bu ekran 16 milyon renk sayısına sahip.

P30 Pro’nun ekran konusunda ki en büyük eksisi ise selefi Mate 20 Pro 538 PPI piksel yoğunluğu sunarken, P30 Pro 398 PPI piksel yoğunluğu sunarak beklentilerin çok uzağında kalıyor.

P30 Pro Kamera

Akıllı telefon kamerası denince ilk akla gelen ve yeni sürprizlerle bizleri heyecanlandıran Huawei, P30 Pro modeli ile yine tüketicileri şaşırtmaya devam ediyor.

Özellikle kamera konusunda oldukça iddialı ve başarılı modeller ürete firma, P30 Pro modelinde; 40 Megapiksel, 20 Megapiksel, 8 Megapiksel çözünürlüğünde ve bir adette TOFF lens ile birlikte toplam dört arka kamera ve 32 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera ile geliyor.

Birinci kamera: 27 mm 40 Megapiksellik ana kamera f/1.6 diyafram açıklığına sahip.

İkinci kamera : 16 mm 20 Megapiksellik f/2.2 diyafram açıklığı ile geniş açılı profesyonel fotoğraf deneyimi sunuyor.

Üçüncü Kamera : Görev dağılımında kendine üçüncü kamera olarak yer bulan 120 mm 8 megapiksellik geniş açılı lens ise f/3.4 diyafram açıklığı sunuyor. 5X optik zoom yapmamıza olanak tanıyan bu kamera periscope lense sahip.

Dördüncü kamera: TOFF lens ile beraber daha iyi derinlik algılayabilen telefon, hem AR hemde yapay zeka konusunda daha iyi bir deneyim sunuyor.

Bu sayede 5x optik zoom, 10x hybrit ve 50x dijital zoom imkanı veriyor.

Düşük ışık koşullarında profesyonel fotoğraf makinaları kadar iyi fotoğraf deneyimi sunan P30 Pro, ayrıca 2.5 cm’den super makro fotoğraflarda da oldukça başarılı.

Super Portre özelliğine sahip P30 Pro hem yapay zeka hemde yenilenen HDR algoritması ile karanlık ortamlarda daha iyi porte fotoğraflar çekme olanağı sunuyor.

P30 Pro Batarya

İlk olarak Mate 20 Pro’da kullanılan 4200 mAh’lik batarya, P30 Pro’da da kullanılmış. 40W’lık Huawei supercharge destekli adaptor ile sadece yarım saatte yüzde 70’lik dolum yapılabiliyor. Ayrıca Mate 20 Pro’daki 15W’lık kablosuz şarj ve tersine şarj özelllikleri de mevcut.

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
75%
İyi
13%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
13%
Yorumlar
Yorum Yapın

Yorum Yapın