İZMİR GEZİLECEK YERLER LİSTESİ – EN GÜZEL 40 YER

0

İzmir gezilecek yerler listesine başlarken o kadar kafam karışıktı ki, nereden başlamam gerektiği bir türlü canlanamıyordu gözümde. Denizi, sahili, tarihi yerleri, müzeleri, farklı kültürü ve daha sayamayacağım onlarca seçeneği olan bir şehir için kısa ve basit bir gezi yazısı tabi ki olmaz diye düşündüm. 

Kendinizi şirinler köyünde hissedeceğiniz dar sokaklar ve taştan evler, boyoz, gevrek, kendine has kumpir ve popüler kültüre hitap eden birçok gastronomik şölen. Gezdiğimde her haline aşık olduğum bambaşka bir şehir. 

Tarih sahnesinde her medeniyete kucak açmış, kültürel açıdan da gayet tatmin edici ve adeta bir medeniyet beşiği. Ülkemizin de en iyi tatil destinasyonlarından biri. Haliyle yerine göre sofistike, yerine göre spesifik bir kent için bir gezi rehberi yapmak benim için de bir zorunluluk oldu. 

Şunu da ifade etmemde fayda var. İzmir’i yeniden keşfetmeniz için oluşturduğum içerik biraz uzun ve detaylı olabilir. Nereden başlanması gerekiyor diye kafanız da karışabilir. Üstelik zamanınızı efektif kullanacaksanız listedeki her yeri görme şansınız da yok. Ancak bu kısa zamanınızda İzmir’de gezilecek yerleri en verimli geçirmeniz için tam bir rehber oluşturdum. 

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir gezilecek yerler listesi iki bölümden oluşuyor. Bu bölümlemeyi yapmamın sebebi ise daha basit bir anlatım ve kafa karışıklığını ortadan kaldırmak. İlk bölüm İzmir gezilecek yerler, ikinci bölüm ise İzmir çevresinde gezilecek yerler. O zaman hazırsanız sizin için tam bir rehber olan İzmir’de gezilecek yerler listesine başlayalım.

1-Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

1901 yılında Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından, Sultan Abdulhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde yaptırılan Saat Kulesi, İzmir gezilecek yerler listemizin ilk başlığını oluşturuyor. 4 katlı ve 25 metre yükseliğinde ki kule Alman konsolosluk binasının da planlarını çizen Fransız mimar Raymond Charles Péré gözetiminde yapılmış.

Kentin en önemli simgelerinden biri olan kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye olarak gönderilmiş. Toplam dört çeşmesi bulunan yapının kolonları ise Kuzey Afrika tarzında.  İzmir’in tanıtımlarında da kullanılan Saat Kulesi’nin hemen karşısında Belediye Sarayı, diğer tarafında ise Osmanlılardan miras kalan Kaymakamlık Binası bulunuyor. 

Osmanlılardan kalma saat kuleleri içerisinde özgün mimarisi ve yapımında izlenen yöntem nedeni ile birçok otorite tarafından çok özel kabul edilir. Bu nedenle de tarihi dokusu, mimarisi ve taş işçiliği ile görenleri büyüleyen Konak Meydanında ki İzmir Saat Kulesi‘ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. 

Neler Yapılır: Eşsiz mimarisini yakından görebilir, bol bol güzel objektifler yakalayabilirsiniz. 

2-Kordon Boyu

Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı’na kadar uzanan Kordon Boyu, İzmir gezilecek yerler listemize girmeyi sonuna kadar hak ediyor. Eğer enfes bir gün batımı izlemek istiyorsanız Kordon Boyu tam size göre.

Özellikle yaz akşamları aşırı ilgi gören bu nokta aynı zamanda konumu nedeni ile eğlence tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri. Buranın kısa hikayesi ise şu şekilde;

1997 yılında dönemin Belediye Başkanı tarafından 6 şeritli yol yapımı için deniz 150 metre doldurulur. Ancak 1999 yılında bölge sit alanı ilan edilince çalışmalar mahkeme tarafından durdurulmuş, 15 haziran 2000 yılında da halka açılmıştır. 

Tarihi 1850’lere dayanan Kordon Boyu’nun eski fotoğraflarına baktığınızda Selanik’te bulunan kordona oldukça benzediğini göreceksiniz. Ancak 2000 yılında gerçekleştirilen genişletme çalışmaları ile bugün ki görünümüne kavuşmuştur.

Eğer günübirlik uğradıysanız bana göre İzmir’de görülmesi gereken yerlerin başında Kordon Boyu geliyor. Ucu bucağı gözükmeyen denizin mavisi, vapur ve martıların çekişmesi, çiğdem sesleri ve Kordon esintisi kesinlikle görülmeye değer. Görebilecekleriniz bunlarla sınırlı da değil. Aynı zamanda Saat Kulesi, Yalı Camii, Osmanlı’dan kalma Kaymakamlık Konağı ve Gündoğdu Meydanı da yine bu noktada bulunuyor.

Birinci Kordon olarak da isimlendirilen bu sahil şeridinin en dikkat çeken noktalarından birisi de Gündoğdu Meydanı. Bu meydanda konserlere, mitinglere ve sanatsal gösterilere denk gelebilirsiniz. 

Neler Yapılır: Gündoğdu Meydanı, Saat Kulesi, Yalı Camii ve Kaymakamlık Konağını görüp fotoğraflayabilir, gün batımınının o eşsiz güzelliğini izleyerek günü burada bitirebilirsiniz. 

3-Tarihi Asansör

İzmir’in tarihi ve turistik yerleri kapsamında görülmesi gereken başka bir nokta ise Tarihi Asansör. Aralarında 58 metrelik yükselti farkı bulunan Mithatpaşa ve Şehit Nihatbey Caddesini 2 asansörle birbirine bağlayan yapı, 1907 yılında Musevi iş insanı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırılmış. 

İzmir’in karataş bölgesi tarih boyunca hep taş ocağı olarak kullanıldığından bugün ki Mithatpaşa Caddesi ve yukarıda ki Halil Rıfat Paşa semti birbirinden uçurum ile ayrılır. Dario Moreno sokağının bitiminde bulunan asansör yapılmadan önce bölge halkı da, iki cadde arasında bulunan 155 basamaklı merdiveni kullanmak zorunda kalıyormuş.

Oldukça zahmetli olan bu yolculukta, merdivenin hemen üstünde evi bulunan Davidas ailesinden Baba Davidas düşüp ayağını kırar ve yakın dostu olan Nesim Levi, Avrupa’dakilere benzer bir asansör yapmayı düşünür ve bugün ki eser ortaya çıkar. Marsilyadan gelen tuğlalarla inşa edilen Tarihi Asansör, Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucu şuan kafeterya olarak kullanılıyor.

İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmenizi önderdiğim yapıda gün batımını izlemek ise sizin için çok güzel bir deneyim olacak.

Neler Yapılır: Kafeteryasında kahve içerken gün batımının o eşsiz güzelliğine tanıklık edebilirsiniz. 

4-Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

1650-1670 yılları arasında denizin doldurulması ile yapılan alan üzerine kurulu Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in gezilecek tarihi yerlerinden. Konak Meydanı ve Mezarlıkbaşı Semti arasında ki alanı kaplayan çarşı, İzmir’in en önemli alışveriş noktalarından. 

İlk dönemlerde zamanın ticaretine uygun olarak demirciler, baharatçılar, çiviciler ve kömürcüler ağırlıktayken, şimdilerde modern iş merkezleri, mağazalar, kafeteryalar ve sinemalar bulunuyor. Bunlarla beraber el sanatları örneklerini yansıtan seramikler, çini panolar, ağaç ve madeni eserler, el yapımı halı ve kilimler de bulabilirsiniz.  Çarşıda ki bazı dükkanlar Osmanlıların izini taşısa da, bazıları modern yapıya uygun yapılmış.

1592 yılında inşa edilmiş Hisar Camii, 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan Kızlarağası Hanı, Milli kütüphane, Devlet Opera ve Balesi ve tarihi Sinegog gibi kültürel ve mimari birçok mekân da yine burada bulunuyor. 

Hisarönü ile Başdurak Camii çevresi ise İzmir’in kendine has sokak lezzetlerini denemek isteyenler için birebir. Ayrıca gastronomik anlamda daha fazlası için Havra Sokağı’na mutlaka uğrayın.

Neler Yapılır: Doyasıya alışveriş yapabilir, sokak lezzetleri veya popüler kültür yemekleri yiyebilir, seramik-çini pano, ağaç eserler veya el yapımı halı-kilim inceleyebilir, yorgunluğunuzu atmak için kahve içebilir, sinemaya gidebilirsiniz.

5-Sasalı Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak 1937’de açılan ve Kültürpark içerisinde yer alan İzmir Hayvanat bahçesi, kapatılması ile beraber içerisinde ki hayvanlar Çiğli’ye taşınmış, sonrasında ise 21 milyon lira harcanarak 425 bin metrekarelik alanda 2008 yılında şimdiki hali ile tekrar açılmıştır.

Şimdi ki ismi ile Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Gediz Deltası sınırları içerisinde bulunuyor ve açıldığından bugüne çocuklu ailelerin İzmir gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Eğer doğa ile iç içe bir gezinti düşünüyorsanız İzmir Doğal Yaşam Parkı tam size göre.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanlarından biri olan burası, geniş arazisi ile dikkat çekiyor. 138 türden 2.600’den fazla canlıyı görebilir, tesisi gezerken 250’den fazla bitki türünü keşfedebilirsiniz. Bölümleri ise şu şekilde;

Gölet: 8.450 m2 büyüklüğündeki bu bölümde su kuşları, ördekler ve kuğular sergileniyor.

Afrika Savanı: 18.000 m2 alana kurulu olan bu bölümde zürafalar, zebralar, su aygırları, deve kuşları ve nyalalar yer alıyor.

Çocuk Hayvanat Bahçesi: Çocuklar için hazırlanan bu alanda küçük atlar, cüce keçiler, tavşanlar, tavuklar, hindiler, kamerun koyunları ile kara ve su kaplumbağaları bulunuyor.

Kanatlı Barınağı: Adından da anlaşılacağı gibi 3.000 m2‘lik bu sergi alanında su kuşları, ördekler, leylekler, keklikler ve kelaynaklar barınıyor. 

Yırtıcı Kuşlar: 2.000 m2 alana kurulan bu bölümde avcı kuşlardan kartallar, şahinler, akbabalar ve baykuşları görebilirsiniz. 

Maymun Adaları: İki adadan oluşan 6.600 m2‘lik bu alanda monalar, velvetler ve siyah makak çeşitleri yaşıyor.

Tropik Merkez: Türkiye’nin ilk tropik merkezi olan sergi alanı 2.300 m2 büyüklüğünde ve 18 türden 66 hayvana ev sahipliği yapıyor. Burada ki hayvanlardan bazıları yılanlar, kertenkeleler, timsahlar, kaplumbağalar, balıklar, macaw papağanları, marmosetler ve meyve yarasalarıdır.

Asya Filleri: Asya filleri için 14.500 m2‘lik bir alan bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de ilk fil doğumu İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda gerçekleşmiştir (İnternet anketiyle fil yavrusuna “İzmir” adı verilmiştir).

Diğer Memeliler: Parkta bulunan diğer memelilerden bazıları ise kanguru, mirket, yer sincabı, gine domuzu, koati, ceylan, alageyik, kızıl geyik, deve, yaban keçisi, sırtlan, ayı, kurt, vaşak, halka kuyruklu lemur, puma, aslan ve kaplan.

Biyoçeşitliliği ile adından söz ettiren İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’de günübirlik gezilecek yerlerin başında geliyor. Ayrıca parkın hemen giriş kısmında piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Bu alanlara ek olarak tesisin girişine yakın konumda yeme-içme ihtiyacınızı gidermeniz için kafelerde unutulmamış. 

Ziyaret ve İletişim Bilgileri

 • Haftanın yedi günü açık ve 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (Gişe kapanış 16:15)
 • Yetişkinler için giriş ücreti: 10 TL
 • Öğrenciler için giriş ücreti: 5 TL (0-6 yaş ücretsiz)
 • Adres: Ahmet Piriştina Cd. No 3, Sasalı Merkez Mahalle 35620 Çiğli/İzmir
 • İletişim: 0232 293 49 00

Neler Yapılır: İzmir’de gezilecek doğal yerlerden biri olan bu noktada piknik yapabilir, doğal yaşam alanlarında ki hayvanları görebilir, bitki çeşitlerini inceleyebilirsiniz. 

6-Agora

İzmir Agora

Kemeraltı Çarşısı’nı anlatırken Havra Sokağı’ndan bahsettiğimi hatırlarsınız. Bu sokaktan yukarı doğru çıkıp sağa dönüp İkiçeşmelik yokuşunun karşı tarafına geçerseniz İzmir’in tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Agora‘ya ulaşabilirsiniz. 

Konak ilçesinde bulunan ve İzmir’in tarihine ışık tutan bu noktanın geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla dayanıyor. Ancak M.S. 178 yılında meydana gelen depremde büyük hasar görmüş, Roma İmparatorluğu tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Osmanlı döneminde namazgâh ve mezarlık olarak kullanılan Agora bölgesinde ki ilk kazı 1932-1941 yılları arasında gerçekleşmiş. 1996 yılında tekrar başlayan kazılar sonucunda tanrıçalar ve tanrıyı tasvir eden çok sayıda heykel ve kabartma bulunmuş. 

Ayrıca İzmir Agorası’nın, 2020’de UNESCO tarafından “İzmir Tarihî Liman Kenti” adıyla oluşturulan miras alanının bir parçası olarak Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edildiğini de hatırlatayım. 

Ziyaret Bilgileri

 • 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Yetişkinler için giriş ücreti: 18 TL
 • Tarık Sarı Sk. No:29, 35240 Konak/İzmir

Neler Yapılır: Roma ve Osmanlı İmparatorluğuna ait birçok eseri yerinde görebilir, tarihi doku içerisinde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. 

7-Kadifekale

İzmir Kadifekale

İzmir’in gezilecek yerlerinden bir diğer tarihi mekânı ise Kadifekale. Agora’ya yakın olan bu nokta, sadece kent manzarası değil, aynı zamanda İzmir’in farklı dönemlerine ait bilgiler de paylaşıyor. Antik Smirni’nin Akropolis’i olan Kadifekale, 186 metre rakımlı ve İzmir Körfezi’ne hâkim olan Pagos Tepesi’nde bulunuyor. 

Bir rivayete göre doğu seferi sırasında Smirni’ye gelen Büyük İskender Pagos Tepesi’nde uyuya kalır ve şehri bu dağın eteklerine taşıması gerektiği yönünde bir rüya görür ve çok etkilenir. Büyük İskender hayatta iken bu gerçekleşmez ancak öldükten bir süre sonra M.Ö. 3. yüzyılda şehir bu bölgeye taşınır.

Tarihe meydan okuyan kale zamanla onarıma ihtiyaç duyar ve 13. yüzyılda kale surları onarılırken kale içerisine sarnıç, kilise ve manastır inşa edilir. Ancak 15. yüzyılda tahta çıkan I. Mehmed surları yıktırır, II. Mehmed yıktırılan surları yeniden inşa ettirir ve kiliseyi Cami’ye dönüştürür. 1800’lü yıllara gelindiğinde ise kale işlevini yitirecektir. 

2015 yılının başında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kale surları yenilenmiş ve ışıklandırılmış. 2016 yılında ise içerisinde ki sarnıç ve mescit restore edilmiştir. 2019 yılından itibaren de Pagos Üretici Pazarı’na ev sahipliği yapıyor.

Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine tanıklık eden Kadifekale’nin sadece güney surları ve beş kulesi günümüze kadar ulaşabilmiş. 

Kadifekale’de tıpkı Agora gibi 2020’de UNESCO tarafından “İzmir Tarihî Liman Kenti” adıyla oluşturulan miras alanının bir parçası olarak Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilmiştir. 

Neler Yapılır: Oldukça hakim bir tepede kurulu olan bu noktada eşsiz manzaraya şahitlik edebilir, birçok medeniyete kucak açmış tarihi yapıyı yakından inceleyebilirsiniz.  

8-Konak Meydanı

İzmir Konak Meydanı

İzmir denince akla ilk gelen mekânların başında hiç şüphesiz Konak Meydanı geliyordur. Bunun en büyük nedeni ise adeta kentle özdeşleşmesi ve kentin kalbi konumunda olması. İzmir’de gezilecek yerlerin birçoğu da yine bu meydanda bulunuyor. 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın ana girişinin ön tarafında ki meydanda, Yunanlılara karşı ilk kurşunu sıkarak direnişin sembolü olan Hasan Tahsin adına yaptırılan İlk Kurşun Anıtı, Yalı Camii ve Saat Kulesi’ni görebilir, hükümet konağının soluna yönelecek olursanız da dünyaca ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel’in planlarını çizdiği Konak Pier’e ulaşabilirsiniz. 

Hükümet konağının sağına doğru yönelirseniz de kültürel tesislerden İzmir Arkeoloji ve Etnoğrafya ile Resim-Heykel müzelerini görüp gezebilirsiniz. Yine İzmir için çok önemli olan ve yıl boyunca çeşitli etkinliklere sahne olan Atatürk Kültür Merkezi de yine bu yönde bulunuyor.

Neler Yapılır: Yalı Camii, Saat Kulesi ve İlk Kurşun Anıtı’nı ziyaret edebilir, meydana yakın olan Kemeraltı çarşısında alışveriş yapabilir, Arkeoloji-Etnoğrafya ile Resim-Heykel müzesini gezebilir, son olarak ta Atatürk Kültür Merkezini ziyaret edebilirsiniz.  

9-Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

I. Mahmud döneminde kızlar ağası olarak görev yapan Hacı Beşir Ağa tarafından 1744 yılında yaptırılan Kızlarağası Hanı, Kemeraltı’nın en eski yapılarından. Alt katı alışveriş, üst katı da konaklama için yapılmış olan han iki katlıdır. Bir zamanlar deniz kıyısında iken, 18. yüzyılda ki dolgu çalışmaları sonucu denizle olan bağlantısı kesilmiş.

Kemeraltı’na Hisarönü tarafından girip Camii’nin sağına yönelirseniz, alışverişi ve kahvesi ile ünlü Kızlarağası Hanı‘na ulaşırsınız. 1993 yılında yapılan restorasyonla bugün ki görünümüne kavuşan hanın alt katında el sanatları ürünleri, halı, takı eşyaları ve hediyelikler bulabilirsiniz. Ayrıca avlusunda oturup geleneksel usule göre dizayn edilen kahve yerlerinde kumda kahve içmeyi de ihmal etmeyin. 

Hafta sonları yoğun olduğundan hafta içi gitmeniz, zamanınızı daha efektif kullanmanıza olanak sağlayabilir. Ayrıca hanın hemen karşısında Tarihi Han Camisini de gezebilirsiniz. 

Neler Yapılır: Osmanlılardan günümüze miras kalmış Han’da alışveriş yapabilir, Hisarönünde ki döner veya kokoreççilerde açlığınızı bastırabilir, Han’da bulunan kahve evlerinde kumda kahve ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

10-Atatürk Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi

İzmir gezilecek yerler listenize tarihi ve manevi değerinden dolayı mutlaka eklemenizi önereceğim yapı olan Atatürk Müzesi,  halı ticareti ile uğraşan ve aynı zamanda İzmir Mebusu olan Agop Ispartalıyan tarafından 1880 yılında ev olarak inşa ettirilmiştir.

1922’de İzmir işgalden kurtarılınca terk edilmiş ve devlet mülkiyetine geçmiştir. Şubat 1923’te ise kente İzmir İktisat Kongresi için gelen Mustafa Kemal Atatürk tarafından ofis olarak kullanılmış, 1926 yılında ise tesis, dönemin belediyesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiştir. 

1941 tarihinde müze olarak ziyaretçileri ağırlayan kültürel tesisin birinci katında Atatürk’ün hatıralarına yer verilirken, ikinci katta kullandığı eşyaları bulabilirsiniz. İzmir için manevi değeri yüksek olan Atatürk Müzesi’ni ücretsiz gezebilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri

 • Haftanın 7 günü açık
 • 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir
 • Atatürk Caddesi No:248, 35220 Konak/İzmir

11. Saint Polycarp Kilisesi

Aziz Polikarp Kilisesi

St. Polycarp Kilisesi (diğer adıyla Aziz Polikarp Kilisesi), Fransa Kralı 13. Lois tarafından dönemin Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’dan izin alarak 1625 inşa ettirilmiştir. 1688 yılında meydana gelen depremde ve 1763’de ki yangında hasar gören tarihi strüktür, yıllar için de birçok kez onarım görmüştür. Son olarak 1922’de çıkan İzmir yangınında büyük bir hasar görerek yıkılmaya yüz tutmuş, 1929 yılında da yeniden inşa edilmiştir. 

Kilise adını, Yuhanna’nın öğrencilerinden biri olan ve Romalılar tarafından Kadifekale’de öldürülen din adamı Polycarp’tan almıştır. Polycarp’ın hayatını anlatan freskler ise dönemin en ünlü Fransız Mimarlarından ve aynı zamanda İzmir Saat Kulesi’nin de tasarımcısı olan Raymond Charles Péré tarafından yapılmış.

Hristiyan dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan kilise de Hz. İsa’nın ölümün ardından sarıldığı kefenin bir reprodüksiyonu da bulunuyor. 

Neler Yapılır: Hilton Oteli ile Swissotel Grand Efes arasında bir noktada yer alan ve St. Polycarp Kilisesi’nin muhteşem renk uyumlarının kullanıldığı iç mimarisini yakından görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 

Adres: Necati Bey Blv. No. 2/A, 35210 Konak/İzmir

12. İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir, tarihi ve medeniyet dokusu itibari ile oldukça zengin kültürel tesislere sahip ve bunlardan biri de İzmir Arkeoloji Müzesi. İlk olarak Cumhuriyetin ilanından dört yıl sonra Basmane’de ki Aya Vukla Kilise’sinde hizmet vermeye başlamış, daha sonra ise 1984 yılında Bahribaba Parkı içinde ki binaya taşınmıştır.

İzmir’de gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi önerdiğim müzenin tarihi ise aslında 1914’lere kadar dayanıyor. İzmir’de bir arkeoloji müzesi kurma fikri, Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan tarafından ortaya atılır. Ancak I. Dünya Savaşı ve devamında Kurtuluş Savaşı çıkınca müzecilik faaliyetlerine ara verilir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra bu akım yeniden başlar ve ilk olarak 1924 yılında Atatürk’ün isteği ile “Asar-ı Antika Müzesi” adıyla kurulur ve üç yıl süren eser toplama sürecinden sonra 1927 yılında halka açılır, 1943 yılında da ismi İzmir Arkeoloji Müzesi olarak değiştirilir. 

Anadolu’nun daha çok batı bölümünde ki medeniyetlere ışık tutan müzede; Efes, Bergama, Teos ve Smyrna gibi kazı bölgelerinden çıkartılan eserlerle birlikte, İzmir Agorası’ndan getirilen buluntular da sergileniyor. 

Ziyaret Bilgileri

  • Haftanın yedi günü açık
  • 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir
  • Giriş ücreti: 17,5 TL
  • Adres: Halil Rıfat Paşa Caddesi, Bahribaba Parkı içi No:4, 35250 Konak/İzmir
  • İletişim: 0232 489 07 96

13-Konak Yalı Camii

Konak Yalı Camii

Konak Meydanı’nın sembollerinden biri olan Yalı Camii‘nin ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgi olmasa da, bazı kaynaklara göre İzmir ayanı Katipzade Mehmet Paşa tarafından 1774 yılında yaptırılmıştır. 18. yüzyılda ki klasik Osmanlı mimarisine sahip Yalı Camii, Katipzade ailesinin İngilizlerle yakın ilişkisinden dolayı bir dönem “İngiliz Ayşe Camii” adıyla da anılmış. 

Sekizgen planlı yapı ile inşa edilen tarihi yapı yıllar içerisinde birçok bakım ve onarım görmüştür. Camii’nin yan tarafında olduğu düşünülen medrese ise günümüze kadar maalesef ulaşamamış. 

Cami son olarak 1964 yılında onarımdan geçmiş ve bu onarım sırasında caminin dış cehpesinde bulunan Kütahya çinilerinin büyük bölümü sökülmüş. Şuan sadece pencere ve kapı sövelerinde bu çinileri görebilirsiniz. 

İzmir’in tarihi simgelerinden olan bu küçük ve bir o kadar da şirin cami, İzmir’in kurtuluşu sırasında önemli olaylara tanıklık etmiş olan Saat Kulesi ve Hükümet Konağı’nın arasında bulunuyor.

Adres: İzmir Valiliği İç yolu No:4, 35250 Konak/İzmir

Neler Yapılır: Yapımında taş ve tuğla kullanılan, kesme taş kaide üzerine tek şerefeli, çinilerle süslenmiş ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan dini yapıyı ziyaret edebilir, önünde bol resim çektirebilirsiniz. Ayrıca hemen yanında ki Saat Kulesi, Hükümet Konağı ve İlk Kurşun Anıtı’nı da görebilirsiniz. 

14-Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Eski adı ile Mesudiye Caddesi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Konak ilçesinde bulunuyor ve şehrin bir başka simgelerinden biri. Ali Çetinkaya ile Talatpaşa bulvarlarının kesiştiği yerden başlayıp limana kadar uzanıyor.

İzmir’de günübirlik gezilecek yerlerden biri olan bu cadde araç trafiğine tamamen kapatılmış. Gündüz alışveriş, gece de eğlence temalı bu nokta, birçok gezgin tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. 

Caddede ki alışveriş noktaları, Sevinç Pastanesi ile İtalyan Kültür Derneği arasında daha çok yoğunlaşıyor. Eğer burada İzmir’in kendine has gastronomik lezzeti olan boyozu tatmak istiyorsanız, ünlü Dostlar Fırını’na uğrayabilirsiniz. Ancak buraya ulaşmak için limana doğru biraz yürümeniz gerekiyor. 

Caddede ki gece eğlencelerine katılmak istiyorsanız da Dantel, Gazi Kadınlar ve Muzaffer İzgü gibi ünlü yan sokaklara geçebilir, eğlencenin bin bir tadına buralarda varabilirsiniz. Gece eğlencesinin hiç bitmediği caddede İzmir’in kendine has lezzetleri ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz. 

Neler Yapılır: Kafe, restoran ve barları ile ünlü caddede doyasıya eğlenebilir, İzmir kültüründen olan yiyeceklerden tadabilir, bol bol alışveriş yapabilirsiniz.

15-Sevgi yolu

İzmir Alsancak Sevgi yolu

Her iki tarafı ağaçlarla süslenmiş bu şirin yolu İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeyi unutmayın. Alsancak’ta bulunan bu yol, Behçet Uz Çocuk Hastanesi ve Efes Oteli arasında bulunuyor.

İzmir kültürüne ait el yapımı ürünler ve bazı eski yayımlara ait kopyalar arıyorsanız burası tam size göre. Zira sokağın sağ ve sol bölümünde sadece bu işi yapan birçok dükkan var. Eğer İzmir anısı için bir fotoğraf çektirmek istiyorsanız da Amerikan Kültür Derneği tarafında ki İzmir yazısının olduğu noktaya gidebilirsiniz. 

Diğer tarafta ise yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilecek bir çok mekân bulunuyor. Ancak iş merkezlerine yakın konumda olmasından dolayı öğlen vakitlerinde biraz yoğunlukla karşılaşabilirsiniz. 

Neler yapılır: El sanatları ürünlerini inceleyebilir, İzmir anısına hediyelik eşya alabilir, birçok yayım bulabilir, bol resim çektirebilirsiniz. 

16-Kültürpark (Fuar)

İzmir Kültürpark Fuar Alanı

1936 yılında kurulan ve o günden bugüne İzmirlilere hizmet veren Kültürpark veya diğer adı ile İzmir Fuar Alanı, 1981 yılının başlarına kadar popüleritesini hiç bir zaman kaybetmemiş. Diğer devletlerle olan ekonomik bağların kopmaması ve daha güçlendirilmesi için alanın çeşitli noktalarında sergi alanları oluşturulmuş. 

Bir dönem fuar faaliyetlerinin Gaziemir’de sürdürülmesine karar verildikten sonra kaderine terk edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalsa da sonradan yapılan düzenleme ile spor yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği noktalardan biri haline geldi. Kuş gözlemi yapmak için de ayrıca tercih edebilirsiniz. 

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Kültürpark, fuar organizasyonları, konser ve eğlence hayatı ile İzmirlilerin en çok uğrak noktalarından birisi. Ayrıca bu park sadece yetişkinlerin iyi vakit geçirmesi için tasarlanmamış. İçinde bulunan Lunapark aracılığı ile çocuklu aileler keyifli vakit geçirirken aynı zamanda yetişkinler için de gazinolar sayesinde hayranı olduğu ünlülerle tanışma fırsatı da yaratıyor. Açık Hava tiyatrosu, Sanat Merkezi, İzmir tarih ve Sanat Müzesi gibi kültürel tesisleri de bünyesinde barındırıyor. 

Konak’tan Basmane tarafına yürüyerek varılabilen Fuar Alanı, Tarihi Basmane Garı’na da oldukça yakın. Kent için önemli bir yere sahip Kültürpark’ı, İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin. 

Adres: Şair Eşref Blv. No.50, 35220 Konak/İzmir

Neler Yapılır: Yürüyüş parkurunda yürüyebilir, Lunaparkında doyasıya eğlenebilir, sahip olduğu kültürel tesisleri gezebilir, kuş gözlemi yapabilir, fuar dönemlerinde standları inceleyebilirsiniz. 

17-Teleferik

İzmir Teleferik

2007 yılında tamamen hizmete giren teleferik Balçova’da ki Sakarya Caddesi üzerinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin hemen  karşısında hizmet veriyor. Kültürpark da güzel vakit geçirdikten sonra iç körfezin eşsiz manzarısını görmek istiyorsanız rotanızı buraya çevirmenizi tavsiye ediyorum. 

Her ne kadar yolculuk toplamda 3 dakika altında sürse de inanın bu manzara için değecektir. Bol objektif yakalayabileceğiniz bu kısa süre sonunda teleferik tepesine ulaştığınızda, burada bulunan yeme-içme noktalarında vakit geçirebilirsiniz. Eğer kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız da etrafı çam ormanları ile kaplı göl manzarası eşliğindeki piknik alanında mangal yapabilirsiniz. 

Zirveye ulaşım için tek araç teleferik değil. Patika yürüyüşü seviyorsanız tepeye uzanan patikalarda yürüyüş de başka bir alternatif. Ancak haftasonları biraz yoğun olabiliyor. 

Ziyaret Bilgileri: 

 • Ücretler yolculuk başına ve tek kişilik
 • İzmir Teleferik biniş ücreti : 25,00 TL (5 yaş ve altı ücretsiz)
 • Pazartesi günleri hariç her gün 11:00 – 18:00 saatleri arasında gişeden bilet satış hizmeti veriliyor. Tesisin kapanış saati ise 19:00
 • Adres: Teleferik Mah. Sakarya Cad. No: 131/A Balçova / İzmir
 • İletişim: 0232 433 51 55

Neler Yapılır: Eşsiz manzarası ile İç Körfezi havadan görebilir, tepedeki piknik ve oyun alanlarında güzel vakit geçirebilir, güzel bir patika yürüyüşü yapabilirsiniz. 

18-Hisar Camii

İzmir Hisar Camii

İzmir’in en büyük camisi olma özelliğini taşıyan ve İzmir’in tarihi yapılarından biri olan Hisar Camii, Aydınoğulları Beyliği’nin Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçmesinden 150 yıl sonra Beylik soyundan gelen Molla Yakup Bey tarafından 1592 yılında inşa ettirildiği düşünülmektedir. Ön kısmı çiçeklerle bezeli olan caminin, Timur tarafından yıktırılan İzmir Liman Kalesi’nin bulunduğu yerin üzerine yapıldığı rivayet edilmektedir. Bazı kaynaklarda da eskiden burada kilise bulunuyormuş.

Mimari olarak Osmanlı’nın birçok tarzını bünyesinde barındıran Hisar Camii’nin bir tarafında Kızlarağası Hanı, diğer taraflarında ise peynirci, yağcı ve yorgancıları bulabilirsiniz. İç kısmında kalem işi süslemelerle farklı bir ambiyans uygulanan camide tek şerefeli minare bulunuyor. 

Adres: 904. Sk. No:52, 35250 Konak/İzmir

Neler Yapılır: Tarike ışık tutan ve en eski dini yapılardan biri olan Hisar Camii’yi yakından inceleyebilir, Kemeraltı çarşısından alışveriş yapabilirsiniz. 

19-Radyo ve Demokrasi Müzesi

Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir müze bakımından oldukça zengin bir kent. Bu nedenle İzmir’in gezilecek yerler listenize bir müze daha eklemek istiyorsanız Radyo ve Demokrasi müzesini eklemeyi unutmayın.

2013 yılında Konak Belediyesi tarafından açılan Radyo ve Demokrasi Müzesi, dünyadaki 350 radyo müzesinden biri ve ülkemizde ilk ve tek olan radyo müzesidir. İçeride ki koleksiyonların modern atölyelerde yapılmadığını, hepsinin birebir orijinal, bağışla veya satın alımlarla oluşturulduğunu belirteyim. Ayrıca sergilendikleri Asmalı Ev’in de Osmanlı döneminden kalma bir yapı olması da müzenin önemini arttıran başka bir faktör. 

150’den fazla radyo, pikap ve gramafon sergilenen müzede tüm eserler kronolojik sıraya göre yerleştirilmiş. Ayrıca sergi odalarını gezerken eski siyasi konuşmaları veya farklı dönemlere ait önemli haberleri  de dinleyebilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri

 • 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.
 • Adres: 967 Sk. No:16, 35240 Konak/İzmir

Neler Yapılır: İnteraktif bir müze olmasından dolayı adeta konuşan bir tarih tünelindeymiş gibi hissedebilir, değişik ebatlarda ve orijinal radyoları yakından inceleyebilir, farklı bir müze deneyimi yaşayabilirsiniz. 

20-Gazi Kadınlar Sokağı

Gazi Kadınlar Sokağı

Özellikle İzmir’de akşam saatlerinizin keyifli geçmesini istiyorsanız başka bir durağınız Gazi kadınlar sokağı olsun. Her ne kadar bu sokakta unutulmaya yüz tutmuş iki katlı ahşap evler olsa da, akşam sokağın çehresi tamamen değişiyor. 

Gündüz oldukça sakin ve hareketsiz geçen sokak, güneşin batması ile birlikte bambaşka bir hüviyete bürünüyor. Bu nedenle bu sokağı İzmir’de gezilecek yerler listenize eklediyseniz, bu geziyi akşam yapın. Çünkü birçok eğlenceli mekan bu sokakta.

Öncelikle açlığınızı bastırmak için sokağın girişinde ki kumru ve boyoz satan mekanlarda açlığınızı bastırabilir, sonrasında doyasıya eğlence için hazırlanabilirsiniz. Kendine has eğlence ritüeli olan sokağın lokasyonu ise oldukça kolay: Alsancak’da ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 2. Kordon’a açılan yerde. 

Neler Yapılır: izmir’in kendine has spesifik lezzetlerinden olan kumru ve boyozu tadabilir, gece eğlencesnini zirvesini bu sokakta yaşayabilirsiniz. 

21. Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı

Konak’ta bulunan ve Tarihi asansöre oldukça yakın olan Dario Moreno sokağı, İzmir’in tarihi ve turistik yerlerinden biri. Rumların yaşadığı ve sokak boyunca rumlara ait, aslına uygun olarak restore edilmiş tarihi köşk ve konakları bulabileceğiniz bu sokak buram buram tarih kokuyor. Eğer fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle bu sokağı İzmir gezilecek yerler listenize dahil edin. 

Tarihi geçmişi ile birçok gezginin uğrak noktası olan Dario Moreno Sokağına, kente olan tutkusu ile bilinen tiyatro oyuncusu, şarkıcı ve aynı zamanda piyanist olan David Arugete’nin sahne ismi verilmiş. David Moreno birçok Musevi gibi ailesi ile birlikte 1940’lı yıllarda bir süre burada yaşamış. Yaşadığı ev şuan müzeye dönüştürülmüş ve ismi de Avrasya Anı Evi.

1992 yılına kadar resmi adı 302. sokak olan Dario Moreno Sokağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ismi Dario Moreno Sokağı olarak değiştirilmiş.

İsmi değiştirelene kadar kentin en az ilgi gören noktalarından biri iken, sokakta gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda güzel vakit geçirelebilecek bir cazibe merkezine dönüşmüş. Moreno sokağında ki tarihi evlerin bir kısmı hediyelik eşya dükkânı ve kafe olarak hizmet verirken, bazıları da ikinci el eşya piyasasında kendine yer bulmuş.

Neler Yapılır: Buram buram tarih kokan bu sokakta bol bol fotğraf çekebilir, hediyelik eşya satın alabilir, Avrasya Anı Evi müzesini gezebilirsiniz. 

22-Pasaport Vapur İskelesi

Pasaport Vapur İskelesi

1867 yılında inşa edilen ve o dönem Osmanlı İmparatorluğunu Pasaport bürosu olarak kullanılan Pasaport Vapur İskelesi, İzmir’in gezilecek yerlerinden. 1922 yılında, İzmir’in kurtuluş gününden hemen sonra başlayan İzmir Yangını sırasında büyük hasar görmüş, 1926 yılında yeniden inşa edilmiş ve Körfez Vapur İşletmeleri Binası olarak hizmete girmiş. 

Konak’ta bulunan tarihi yapı şuan Karşıyaka, Göztepe, Alsancak ve Bostanlı yönüne sefer yapan vapurları ağırlasa da burada ki tek yapacağınız etkinlik vapura binmek değil. Cumhuriyet Caddesine yakın konumu ile oldukça renkli ve canlı bir mevkide bulunuyor.

Neler Yapılır: Kafelerin bulunduğu cadde üzerinde İzmir’in geleneksel lezzetlerinden biri olan boyoz ile güne başlayabilir, İzmir körfezi ve Pasaport binası eşliğinde kahvaltı yapabilir, martıların sesi ile güzel bir İzmir sabahı yaşayabilirsiniz. 

23-Karşıyaka Çarşı

Karşıyaka Çarşı

Kentin en önemli alışveriş mekanlarından biri olma özelliğine sahip Karşıyaka Çarşı, yerel halkın günlük ritülleri hakkında fikir sahibi olmak ve farklı insan manzaraları yakalamak isteyenler için harika bir uğrak noktası.

1990’lı yıllara kadar daha sofistike mekanlar bulunurken maalesef popüler kültüre biraz yenik düşmüş. Her yerde gördüğünüz birçok ünlü marka ve fast-food restoranlarını bol miktarda görebilirsiniz. 

Eğer otobüsle veya vapurla Karşıyaka Çarşı’ya gitmediyseniz size tavsiyem İzban İstasyonunun bulunduğu noktadan gezinize başlayın. İstasyondan sadece 50 metre ilerledikten sonra çarşının eski ve bir o kadar da tarihi olan Polis Karakolu binasını görebilirsiniz. 

Karşıyaka Çarşı’dan deniz kıyısına doğru gidip sonrasında sağa doğru gidersenizde, Atatürk Anıtı’na ulaşırsınız. Sol tarafa yönelirseniz de Yunuslar Heykeli ve Karşıyaka Evlendirme Dairesi sizi karşılar. 

Neler Yapılır: Yerel halkın günlük ritülleri hakkında fikir sahibi olabilir, popüler kültüre uygun alışveriş ve yeme-içme ihtiyacınızı giderebilir, Karşıyaka için önemli olan Atatürk Anıtı’nı yakından görebilirsiniz. 

24-Aziz Vukolos Kilisesi

Aziz Vukolos Kilisesi

Aya Vukla Kilisesi olarak da bilinen Aziz Vukolos Kilisesi, İzmir’de yaşayan ermeniler tarafından 1886 tarihinde inşa edilmiş. 1922 İzmir’de çıkan büyük yangın sonrası ermenilerin hasar görmeyen tek yapısıdır. 1924 yılında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile İzmir Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmış. 1990’da çıkan yangında büyük hasar gören dini tesis, 2008’de restorasyon çalışmalaralı ile tekrar eski görünümüne kavuşmuştur. 

Adını İzmir’in ilk piskoposundan alan yapının bahçesinde, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi ile Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz Anı Evi bulunuyor. 

Adres: 1281. Sk. 11 A, Konak/İzmir

İzmir Gezilecek yerler listemiz buraya kadar. Oldukça uzun bir yazı olduğunun farkındayım. Ancak bu kadar kültür ve tarih kokan bir şehirden kısaca bahsetmek de olmazdı. Şimdi ise İzmir çevresinde gezilecek yerlere bir bakalım. 

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler sadece merkez de bulunan tesis veya mekanlarla sınırlı değil. İzmir’in merkezi olduğu kadar çevresi de buram buram tarih kokuyor. Eğer vaktiniz varsa İzmir gezinize merkezden sonra çevresinde de devam edin. Hazırsanız İzmir’in çevresinde bulunan en ünlü diğer gezi noktalarına yakından bakalım.

1-Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İzmir denince akla gelen ilk tarihi mekânların başında gelen Efes Antik Kenti’ni, İzmir’de gezilecek yerler listenize mutlaka dâhil edin. Selçuk ilçesi sınırları içinde bulunan ve tarihi MÖ 6000 yılına kadar uzanan bu nokta, fazlası ile ziyaretçi çekiyor. 

Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden birisi olan burası, MÖ 129’a kadar Roma İmparatorluğu’nun kontrolüne geçmiştir. Özellikle yapısı ile dikkat çeken Artemis Tapınağı’nın, Dünyanın Yedi Harikasından biri olduğunu da belirteyim. 

Ayrıca Celsus Kütüphanesi ve 25 bin seyirci kapasitesine sahip tiyatro da yine burada bulunuyor. Bazı rivayetlere göre de Yuhanna İncili burada yazılmış.

Ancak yıllık ortalama 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan tarihi mekânı görmek için kişi başı 120 TL ücret ödemeniz gerektiğini hatırlatayım. 

  • Giriş Ücreti: 120 TL
  • Açılış-Kapanış Saatleri: 08:30-18:00 (Gişe Kapanış 17:00)
  • Her gün açık
  • Sesli Rehberlik hizmeti mevcut
  • Adres: Efes Harabeleri, 35920 Selçuk/İzmir
  • İletişim: 02328926010

2-KEY Müzesi

Key Müzesi

Klasik araba tutkunu iseniz bu müze tam size göre. Torbalı ilçesinde ki Key Müzesi, yaklaşık 7 bin metrekare alana kurulu ve içerisinde 130 model bulunuyor.

İzmir gezilecek yerler listenize farklı bir müze eklemek istiyorsanız, 2015 yılında kapılarını ziyaretçilere açan ve ülkemizin en büyük otomobil müzesi ünvanını elinde bulunduran bu mekânı mutlaka ziyaret edin. Müzede 1900 yılının başlarından günümüze kadar üretilmiş motosiklet ve dünya otomobil tarihine ışık tutan ikonik araba modelleri ile birlikte birçok nostaljik nesne bulunuyor. 

  • Giriş Ücreti: 30 TL (öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü 15 TL)
  • Açılış-Kapanış Saatleri: 08:30-17:00 
  • Pazartesi hariç her gün açık
  • Adres: Çapak Mah, Özgörkey Cd. No:5, 35860 Torbalı/İzmir
  • İletişim: 02328503535

3-Çeşme

İzmir Çeşme Sahili

İzmir’in en çok turist çeken ilçelerinden biri olan Çeşme, özellikle yaz aylarında deniz keyfi yapmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası. Deniz ve sahillleri ile birlikte birçok eğlence mekânına da ev sahipliği yapan ilçede Germiyan, Ilıca, Çeşme Kalesi ve ünlü Altınkum Plajı gibi görülmesi gereken yerler ve koylar bulunuyor. 

Eğer yaz ayında bir gezi planı oluşturmak istiyorsanız ve daha çok denizi ve plajı olan bir yer düşünüyorsanız,  mutlaka İzmir gezilecek yerler listesi hazırlayın ve İzmir’in saklı cennetlerinden Çeşme’yi ilk sıraya koyun. Ege Denizi’nin o eşsiz manzarası ve tertemiz kumu ile aklınızdan uzun süre silinmeyecek bir tatil anınız olacaktır.  

4-Alaçatı

Alaçatı

Yaz dönemlerinde oldukça kalabalık olan bu şirin yerleşim yeri, özellikle sörf tutkunları ve yamaç paraşütçülerinin ilk uğrak yerlerinden biri.

Dar sokaklar arasında inşa edilen taş evler, yel değirmenleri ve mavi bayraklı plajları ile ünlü Alaçatı’na gidecekseniz eğer mayıs ayını tercih edin. Hazır Çeşme’ye gelmişken İzmir’in saklı cennetlerinden bir başkası olan Alaçatı’da gerek tarihsel, gerekse de lezzet bakımından eşsiz anılar yaşayabilirsiniz. 

5-Şirince

Şirince Köyü

Selçuk ilçesine bağlı bu yerleşim yerinin bu kadar popüler olmasında ki etken tabi ki sadece Şarap üretimi değil. Maya takvimine göre 2012 yılında kopacak olan kıyametten tek kaçış yeri olarak gösterilen bu şirin köy, o tarihe kadar birçok göç de almış. 

Doğal güzelliği ve mimari yapısı ile aradığınız huzuru fazlası ile bulacağınız köyde, aynı zamanda mistik anadolu lezzetlerinin tadına baktıktan sonra tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz. 

6-Dikili

Dikili Halk Plajı

İzmir merkeze 116 km uzaklıkta bulunan ve kentin kuzeyinde ki en popüler ilçelerden biri olan Dikili, daha çok kampçılar ve kalabalıktan uzak sakin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin uğrak noktası. Karşısında ki Midilli adasına güzellikleri ile nazire yapan Dikili, yazın en sıcak günlerinde bile insanı serinleten denizi ile ön plana çıkıyor.

Aşıklar Şelalesi ve kaplıcaları ile süslenmiş yürüyüş parkurlarında, huzurun şahikalarına çıkmak istiyorsanız Dikili’yi mutlaka İzmir gezilecek yerler listenize ekleyin. 

7-Eski Foça

Eski Foça

MÖ 11. yüzyılda kurulan İyonya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Eski Foça, sadece tarihi ile değil aynı zamanda deniz keyfi yapıp gastoronomik şölenlere tanık olabileceğiniz önemli tatil destinasyonlarından biri. 

İl merkezine 69 km uzakta bulunan bu sakin bölgede aynı zamanda dalış yaparak su altı yaşamını tanıma fırsatı da bulabilirsiniz. 

8-Seferihisar

Seferihisar

İzmir’in gezilecek yerlerinden bir başka nokta, mandalina üretimi ile ünlü ve il merkezine sadece 45 km uzaklıkta ki Seferihisar ilçesi. Tıpkı Eski Foça gibi tarihi çok eskilere dayanan ve İyonlar tarafından kurulmuş olan ilçenin, geleneksel ve yöresel lezzetlere doyabileceğiniz harika bir pazarı var.  

Plajında deniz keyfi yaptıktan sonra dar sokakları ve tarihi taştan evlerini ve antik kalıntıları da ziyaret etmeyi de unutmayın. 

9-Urla

Urla

İzmir’e sadece 35 km uzaklıkta bulunan ve 70 bin nüfusu ile kentin en yaşanılabilecek ilçelerinden biri olan Urla; koyları, butik restoranları, sıcakkanlı insanı ve enfes mutfağı ile tam bir cazibe merkezi. Adım başı her yerde antik kalıntılar bulabileceğiniz yerleşim yerinde üzüm bağları da oldukça fazla. 

Ayrıca Urla’da bulunan Limantepe Höyüğü’nün MÖ 4000’lere kadar dayandığı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Denizli Mahallesi Camii, Kamanlı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı 15. ve 16. yüzyıllarda yapılmış Urla’da bulunan Türk eserleridir.

10-Karaburun

Karaburun

İzmir’in gezilecek yerleri saymakla bitmez. Bunlardan bir diğeri kentin turist akınına uğrayan ve gözden uzakta tatil keyfi yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Karaburun. 

Her ne kadar kentin nüfus bakımından en küçük ilçesi olsa da, yarımada oluşu ve her tarafı denizle çevrili olması nedeni ile yaz aylarının vazgeçilmez tatil noktalarından biri. Aynı zamanda bu bölgede dalış yapabilir, Karaburun mutfağını tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. 

11-Çiçekliköy

Çiçekliköy

Manisa-İzmir otoyolunda bulunan Çiçekliköy, piknik yapmak isteyen ailelerin uzun süre uğrak yeri olmayı başarmış, ancak son dönemlerde açılan restoranlar yüzünden aslından biraz uzaklaşmış. 

Yine de İzmir’in saklı cennetlerinden ve İzmir’de gezilecek doğal yerlerden biri olan bu köyde doğa yürüyüşleri yapabilir, şehir gürültüsü ve stresten uzak keyifli zaman geçirebilir, bol bol anılık fotoğraf arşivleyebilirsiniz. 

12-Tire

İzmir Tire

İl merkezine 80 km uzaklıkta bulunan ve İzmir çevresi gezilecek yerler listenize eklemenizi önderebileceğim başka bir nokta ise Tire.

Orman örtüsü ile çevrelenmiş tarihi köyleri, yöresel lezzetlere sahip pazarı, tarihi yapıları ve müzeleri ile diğer tatil destinasyonlarına adeta nazire yapan bu ilçe, aynı zamanda köftesi ile meşhur. 

13-Ödemiş

Ödemiş

Tire ilçesi ile komşu, il merkezine 113 km uzaklıkta bulunan Ödemiş, İzmir’in diğer ilçeleri gibi kendine has spesifik özellikleri bulunuyor. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Ödemiş’de aynı zamanda Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, Bedia Akartürk Sanat Müzesi gibi kültürel tesislerde var. 

Kültürel faaliyetleri, el işi ürünleri ve asırlık ağaçları ile birçok gezginin uğrak noktası olan ilçeyi ziyaret edebilir, doğal güzelliklerle süslenmiş yürüyüş parkularında sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. 

14-Bayındır

İzmir Bayındır

İzmir’e 78 km uzaklıkta olan Bayındır ilçesi bir dönem Hitit, Frigya, Lidya, Roma, Selçuklu, Aydınoğulları ve Osmanlılara kucak açmış tam bir medeniyet beşiğidir. 

Şimdilerde ise sağlık ve termal turizmi bakımından oldukça zengin olan ilçe, İzmir çevresinde gezilecek yerlerden. Buram buram tarih kokan ilçede tarihi yapılar ön plana çıksa da, nisan ayında yapılan Çiçek Festivali ile de adından söz ettiriyor. 

15-Bergama

Bergama Akropolü

Fıstık üretiminin önemli merkezlerinden biri olan ve antik çağlarda Anadolu’nun batı kısmında hâkimiyet kurmuş Pergamon Kralllığı’na başkentlik yapmış Bergama, İzmir’in gezilecek yerlerinden.

Kozak Yaylası’nın da hemen yanı başında bulunan, tarih ve turizm bakımından Bakırçay havzasının en önemli ilçesi Bergama için bir gezi planınız varsa Kızıl Avlu ve Pergamon Akropolü’nü mutlaka ziyaret edin. Aynı zamanda Roma, Bizans, İyonya ve Helen dönemlerine ait anıtsal yapılar bulunan ilçe, Selçuk ilçesi ile birlikte İzmir’de kültürel turizmin temsilcilerinden biri. 

16-Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi

Ege Bölgesi deyince herkesin aklına sadece deniz ve kum gelse de, kış sporu sevenler için İzmir gezilecek yerler listesinin son sırasını Ödemiş İlçesi sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi için ayırdım. 

Farklı zorluk seviyesine göre üç piste sahip kayak merkezine dilerseniz kent merkezinde düzenlenen günübirlik turlara katılarak da ulaşabilirsiniz. 

İzmir Gezilecek Yerler Haritası 

 

İzmir gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp tüm gezi noktalarını görüntülemek için tıklayın.

Her “Gezilecek Yerler” listemde olduğu gibi İzmir Gezilecek Yerler listesi için de Google Haritalarda bir gezi haritası oluşturdum. Her başlık için bir nokta bulunuyor. 

Akıllı telefonlarınızı kullanarak dilediğiniz noktayı kolayca açıp navigasyona bağlanabilir, dilediğiniz noktaya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

İzmir gezilecek yerler haritasını Google haritalarda açmak için tıklayın.

Bir listemin daha sonuna geldim. Eklemek istedikleriniz veya listede görmek istediğiniz bir yer varsa hiç çekinmeden yorum kısmına yazabilirsiniz. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku