MUĞLA GEZİLECEK YERLER

0

Muğla gezilecek yerler listeme başlarken hatırlatmam gereken birşey var ki o da Muğla’nın ülkemizin en iyi tatil destinasyonlarından biri olması. Sadece yerli değil yabancı turistlerin de gözde tatil mekânı.

Denizi, koyları, sahili, sahip olduğu ölüdeniz, kültürel tesisleri, saklı cennetleri, antik kalıntıları; Ege Bölgesi’nin en iyi tatil rotası olması için yetiyor.

Kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı bamyası, çökertme kebabı ile lezzet şöleni sunan, ünlü tarhana çorbası ile damak çatlatan, sofistike tatlara sahip gurme şehri.

Ege’ye uzanan kolları ile neredeyse denize açılıp adalığını ilan edecek özgür ruhlu şehir. Tarih sahnesinde hemen her medeniyete kucak açmış, kültürel açıdan da gayet tatmin edici ve adeta bir medeniyet beşiği.

Muğla Gezilecek Yerler Listesi

Böylesine özel bir şehir için gezilecek yerler listesi yapmak da artık kaçınılmaz oldu benim için. Eğer tatil günlerinizde “nereye gitsem” diye bir düşünceniz varsa, bu yazımı okuduktan sonra sizlerde Muğla gezilecek yerler hakkında detaylı bilgilere sahip olacak, ülkemizin en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Muğla’ya bir anda rota çizebileceksiniz.

O zaman hazırsanız sözü çok fazla uzatmadan tatil cenneti Muğla’da gezilecek yerler listesine başlayalım.

1-Fethiye Ölüdeniz

Fethiye ölüdeniz

Muğla gezilecek yerler listenizin ilk sırasına 2006 yılında yüzde 82 gibi yüksek bir oyla Dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Fethiye Ölüdeniz‘i koyabilirsiniz. Ülkemizin en fazla turist çeken noktalarından biri olan Ölüdeniz, sakin suları ve mükemmel plajı ile biliniyor.

Buraya ölüdeniz denmesinin en büyük nedeni adı gibi durgun bir göl niteliğinde olması. En fırtınalı günlerde dahi Belceğiz kıyıları dalgalarla uğraşırken, Ölüdeniz kendi halinde takılmasıyla bilinir.

Ölüdeniz’in en büyük özelliklerinden biri sadece durgun olması değil, aynı zamanda kendini sürekli yenilemesi. Biraz daha açacak olursam;

 • Ölüdeniz’de yoğun kaynak suyu çıkışları, dip kısımda açıkdenize doğru bir akıntı yapması,
 • Bu kaynak sularının açığa çıkarttığı tuz farkından dolayı, açıkdenizden içeri ve dışarı sürekli olarak bir siskülasyon olması,
 • Son olarak bu gel-git etkisinden dolayı iki-üç günde bir Ölüdeniz’in yarım metre yükselip ve alçalması gibi nedenlerle kendini sürekli yeniliyor.

Daha sayamayacağımız birçok özelliği bulunan ve cennetten bir köşe gibi duran Fethiye Ölüdeniz’de tek yapacağınız şey denize girmek değil tabi ki. Mavi ve yeşilin en güzel tonlarını bir arada bulacağınız Fethiye’de; likya yolunda yürüyüş, dalış, trekking, tekne turları ve yamaç paraşütü gibi birçok alternatifi değerlendirebilirsiniz. Benim size tavsiyem yamaç paraşütü yaparak bu eşsiz manzarayı gökyüzünden mutlaka izleyin.

 • Adres: Fethiye İlçesi Ölüdeniz Beldesi sahil şeridi
 • Hergün açık
 • Ziyaret saatleri: 24 saat
 • Ücretler: Tam 13 TL, Öğrenci 10 TL, Otomobil 39 TL, Şezlong 40 TL (fiyatlar değişebiliyor)

2-Saklıkent Kanyonu

Saklıkent kanyonu

Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu, Seydikemer ilçesine bağlı Saklıkent Kanyonu‘nu, Muğla gezilecek yerler programınıza mutlaka dahil edin.

Kalkerli olması nedeniyle suyun rahatça aşındırdığı arazide, sarp ve derin kanyonun oluşumuna aynı zamanda fay çatlakları da yardım etmiş. En dar yeri 2 metreye kadar kadar düşen kanyonun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği ise 200 metre.

1988 yılında tesadüfen bir çoban tarafından keşfedilen, 1996 yılında da Milli Park olan Saklıkent Kanyonu’nu görmeden kentten ayrılmayın.

Buz gibi suyu, doğal güzellikleri, eşsiz manzarası ile tam bir görsel şölen sunan kanyonda yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılamanız için restoran da bulunuyor. Suyun üzerine kurulu yer sofralarında kahvaltı yapabileceğiniz gibi aynı zamanda alabalık da yiyebilirsiniz.

İster bazı yerlerde bulunan iskelelerinde gezip saklı cenneti keşfedin, isterseniz de kayalıklardan inip buz gibi sularında gezinin. Ancak size tavsiyem yanınıza mutlaka lastik ayakkabı alın.

Kanyonda yapabilecekleriniz; piknik, olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadırlı kampçılık ve tırmanış. Oldukça alternatif eğlence imkânları sunan kanyonda yapılabilecek başka bir eğlence ise Rafting.

 • Adres: Seydikemer İlçesi/Saklıkent Milli Parkı
 • Her gün açık
 • Ziyaret saatleri 08:00-22:00
 • Ücret: Tam 9 TL, Öğrenci 4.5 TL, Otomobil 10 TL

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku