Odunpazarı Evleri

0

Odunpazarı bölgesinin bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi hiç şüphesiz ki tarihi Odunpazarı Evleri. Osmanlı döneminin canlı tanığı olan ve size adeta zamanda yolculuk yaptıran bu evleri görüp de etkilenmemek elde değil.

Yapılan başarılı Odunpazarı Evlerini Yaşatma Projesi ile günümüzde ki görünümüne kavuşan evler, bölgenin topografik yapısına göre konumlandırılmış ve Bademlik denilen bölgeye kadar uzanıyor.

Genellikle iki veya üç katlı olan bu tarihi Odunpazarı evleri içerisinde halen az sayıda yaşayan olsa da, bölgenin kültürel ve tarihi yapısına paralel birçok turistin ağırlaması için kafe, restoran, butik otel ve müzelere dönüştürülmüş.

Kentsel Sit Alanı ilan edilen bölge de toplam 154 konut bulunuyor.

Aynı zamanda aynı doku ve yapıya sahip Göynük ve Safranbolu evleri ile benzerlik gösteren evler, rengarenk yapısı ile diğer bölgelerden ayrılıyor. Duvarları, kapıları ve pencereleri ile farklı bir kadraj yakalamanız mümkün.

Tarihi dokuya sahip evler arasında geçmişe yolculuk yapabilir, her sokak arasında bulunan el sanatlarını inceleyerek hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

odunpazarı el sanatları
Odunpazarı el sanatları

Ayrıca Unesco Dünya Mirası listesinde olduğunu da hatırlatalım.

Eskişehir gezilecek yerler listenizde Odunpazarı Evleri yoksa eğer tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum. Adeta kentle özdeşleşmiş bu bölge için söyleyebileceğim tek şey mutlaka görmeniz gerektiği.

Şimdide evlerin tarihi ve kültürel yapısı ile ilgili biraz blog havasından uzaklaşıp wikipedia tadında bilgiler vereyim 🙂

Odunpazarı Evleri Tarihi

Odunpazarı evleri tarihi
Odunpazarı evleri tarihi

Odunpazarı Evleri; Eskişehir’in en eski, neredeyse ilk yerleşim bölgesi olan Odunpazarı bölgesinde ki Osmanlı’lardan miras kalan tarihi evlerdir.

1453’e kadar varlığını sürdüren ve İstanbul’un fethi ile dağılan Bizans İmparatorluğu döneminde Dorylaion şehri olarak anılan ve 12. Yüzyılın sonlarına doğru (1176) Selçuklu Hükümdarlarından Kılıçarslan tarafından fethedilen Eskişehir, uzun yıllar Sultanönü Sancağı olarak kalmıştır.

Bizans’tan Selçuklulara, Osmanlılardan da Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar uzanan kentin ilk yerleşim yeri de Odunpazarı’dır. Ayrıca Karacaşehir olarak da bilinir.

Bir rivayete göre bu bölgelerden bir yere yerleşmeyi düşünen ilk halk Porsuk Çayı ve Odunpazarı bölgesine, hangisi daha çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi olarak seçmek için birer koyun ciğeri asarlar. Odunpazarı’na asılan ciğer daha geç bozulduğundan buraya yerleşirler.

Şimdilerde ise Osmanlı mirasını koruyan ve o günlerin izlerini taşıyan bölge; çıkmaz sokakları, kıvrımlı yolları, cumbalı ve bitişik düzenli tarihi Odunpazarı Evleri ile adeta yaşayan tarih gibi duruyor.

Odunpazarı Evleri Kültürel Yapısı

Odunpazarı Evleri Kültürel Yapısı
Odunpazarı Evleri Kültürel Yapısı

Eskişehir Odunpazarı Evleri, Osmanlı döneminin kent mimarisinin neredeyse tüm özelliklerini içinde barındırıyor.

Özellikle hane halkının yaşam alanı ve tüm faaliyetlerine uygun olarak tasarlanan evlerde genellikle mutfak, depo, çamaşırlık ve ahır alt katta bulunurken, sosyal alanlar içinse üst katlar ayrılmış.

Sivil Osmanlı mimarisinin sofistike örneklerinden olan ahşap, cumbalı ve kerpiçten yapılan bu evler adeta usta bir ressamın tualinden çıkmış gibi.

Genellikle 2 kattan oluşan Odunpazarı Evlerinde ki en önemli oda cumbanın da içinde bulunduğu, süslemeler ve işçiliği ile diğerlerinden ayrılan “Başoda”’dır.

Ayrıca evler içerisinde “yüklük” olarak tabir edebileceğimiz dolaplar bulunuyor ve bunlar kalabalık Osmanlı ailelerinin eşya koymak için kullandıkları gömmelerden oluşuyor.

Odunpazarı Evleri Nerede?

Eskişehir’in en çok turist çeken ve kentin simgelerinden biri haline gelen bölgeyle ilgili Odunpazarı Evleri nerede diye aklınızda bir soru varsa, kent merkezine çok yakın olduğunu ve kentin her bölgesinden ulaşım sağlayabileceğinizi şimdiden belirteyim.

Kendi aracınızla gelecekseniz bölgenin hemen üst kısmında aracınızı park edeceğiniz alanlar bulabilirsiniz.

Eğer hızlı trenle gelip Gar’dan bu bölgeye geçmek istiyorsanız sadece 2.5 kilometre. Gar’dan çıktığınızda önünüzde ki Atatürk Caddesinden hiç sapmadan devam ettiğinizde sizi direkt olarak bu evlere götürecektir.

 


Kent dışından başka bir ulaşım aracı olan yolcu otobüsü ile geldiyseniz Odunpazarı Evlerine nasıl gidilir diye kimseye sormanıza gerek yok. Hemen otogarın önünde ki SSK, Osmangazi Üniversitesi veya Opera’ya giden tramwaya binmeniz ve Atatürk Lisesi’nde inmeniz yeterli.


Ayrıca bu bölgede sadece tarihi evler yok. El sanatları çarşısı, birçok müze, tarihi yapı ve Camiiler de yine Odunpazarı bölgesinde bulunuyor. Aynı zamanda kentte birçok gezilecek tarihi ve kültürel alanlar da var. Sizin için hazırladığım ve tam bir rehber olan Eskişehir Gezilecek Yerler listemize mutlaka göz atmanızda fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku