KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Oppo Rx 17 Neo

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Oppo Rx 17 Neo

Genel Bakış
Markası

Oppo

Modeli

Rx 17 Neo

Ekran

Ekran Boyutu : 6.41 İnç
Ekran Çözünürlüğü : 1080x2340 (FHD+) Pixel
Piksel Yoğunluğu : 402 PPI
Ekran Teknolojisi : AMOLED
Ekran Dayanıklılığı : Yok
Renk Sayısı : 16 Milyon
Ekran / Gövde Oranı : 83.59 %

İşlemci

Yonga Seti : Qualcomm Snapdragon 660
Octa-core 2.2 GHz Kryo 260
Quad-core 1.8 GHz Kryo 260

CPU

8 Çekirdek

Bellek (RAM)

4 GB

Kamera

Ön Kamera Çözünürlüğü : 25 MP
Video Çözünürlüğü : 1080p
FPS Değeri : 30 fps
Diyafram Açıklığı : f/2.0

1. Arka Kamera Çözünürlüğü : 16 MP
Diyafram Açıklığı : f/1.75
Video Kayıt Çözünürlüğü : 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri : 30 fps

2. Arka Kamera Çözünürlüğü : 2 MP
Diyafram Açıklığı : F2.4

Pil/Batarya

3600 mAh

İşletim Sistemi

Android 9.0 (Pie)

Çıkış Tarihi

Ocak 2019

Ağırlık

156 Gram

Pozitif

Büyük ve tam ekran deneyimi
Segmentine göre iyileştirilmiş özellikler
Şık tasarım
3.5 mm kulaklık girişi
3600 mAh'lik batarya
402 PPİ piksel yoğunluğu
Ekran altı parmak izi okuyucu

Negatif

Hızlı şarj desteğinin bulunmaması
Panel koruyucu eksikliği
Tek ve mono hoparlör
Düşük ışık koşullarında başarısız çekimler

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
6.8
8.6
Hassasiyet
6.6
7.0
Performans
6.6
6.8
Kasma-Donma
6.6
6.4
Açılma Süresi
6.7
7.6
Tepki Süresi
6.6
7.4
Şarj Dayanımı
6.5
5.4
İnceleme Sonucu

Ülkemizde yeni yeni tanınan firmanın orta segment bir modeli olan Oppo Rx 17 Neo, segmentine sadık özelliklerle geliyor. 7 ayrı kategori değerlendirmesinden 6.6 Pubg Mobile paunı alan model, orta sıralarda kendine yer buluyor.

6.6
ekıyas puanı
7.0
Kullanıcı Puanı
6 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden. 

Oppo Rx 17 Neo Detaylı İnceleme

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri üreticiler sürekli olarak yeni modelleri birbiri ardına tanıtmaya devam ediyor. Geliştirmelerin ve tanıtımların bu kadar hız kazanmasının en büyük nedeni ise akıllı telefonların Ticari pazarı.

Global pazarda her geçen gün ağırlığını iyice hissettiren Çin menşeli telefon markalarından biri olan Oppo, son dönemlerde ülkemizde de ciddi bir Pazar payına ulaşmış durumda. Yenilikçi tasarımlar ve uygun fiyat politikası ile dikkat çeken markanın ülkemizde de en çok satan modellerinden biri Rx 17 Neo.

Orta segment bir telefon olmasına rağmen özellikleri ile amiral gemilerini aratmayan modeli yakından inceleyelim.

Oppo Rx 17 Neo Tasarım

6.41 inç’lik büyük bir ekrana sahip model V çentikle geliyor. Tam ekrana yakın bir ön tasarıma sahip model için söylenecek en güzel söz; oldukça şık.

Modelin sağ tarafında güç düğmesi bulunurken, sol tarafında birbirinden bağımsız ses kontrol butonları bulunuyor.

Alt kısımda hoparlör ızgarası ve Usb Type-C girişi ile birlikte 3.5 mm kulaklık girişi de unutulmamış.

Arka kısımda yatay konumlandırılmış 2 adet kamera ve hemen yanında metal çerçeve ile içeri alınmış flash bulunuyor.

Ülkemizde Moka kırmızı ve Yıldız mavisi renkleri ile gelen modelin arka kısmı cam kaplama ile şekillendirilmiş.

Oppo Rx 17 Neo Ekran

V çentikle gelen ekranın boyutu 6.41 inç ve çözünürlüğü 1080×2340 piksel. Amoled ekranın tercih edildiği modelde piksel yoğunluğu ise segmentine göre oldukça iyi : 402 PPİ

16 milyon renk seçeneğine ev sahipliği yapan modelin ekran-gövde oranı ise yüzde 83.59

Ayrıca parmaz izi okuyucu da ekran içinde bulunuyor.

Oppo Rx 17 Neo Donanım

Yonga seti olarak yapay zeka destekli Qualcomm’un Snapdragon 660’ın tercih edildiği modelde işlemci 8 çekirdekten güç alıyor. 2.2 GHz CPU hızı ile orta düzey performansa sahip işlemcide ki çekirdeklerin görev dağılımı ise şu şekilde; 

Yüksek performans gereksinimlerinde 4 adet 2.2 GHz hızındaki Kryo 260 çekirdeklerden yardım alan işlemci;

Günlük kullanımlarda 4 adet 1.8 GHz hızında ki Kryo 260 dan güç alan işlemci 14 nm fabrikasyon teknolojisi ile üretilmiş. 

Grafik birimi olarak Adreno 512 modeli kullanılan işlemci,  4 GB bellek (RAM) kapasitesine sahip. Dahili hafıza olarak da 128 GB tercih edilmiş.

Oppo Rx 17 Kamera

Çinli telefon üreticilerinin özellikle önem verdikleri başka bir konu ise kamera. Son dönemlerde rekabetin iyice artması ve insanlar arasında sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte fotoğraf paylaşma sıklığı, birçok firmayı zorunlu bir kamera gelişimine yöneltti. 

Oppo firması da bu gelişime ayak uydurarak sadece kamera özellikleri ile değil, tasarım ve performans özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış gibi görünüyor.

Kamera özelliklerine kısaca bakacak olursak; 

Ön Kamera: 25 megapiksel çözünürlüğünde, f/2.0 diyafram açıklığına sahip, HDR desteği bulunan ve 1080p HD video çözünürlüğü sunan kameranın fbs değeri ise 30 fbs. 

 Arka Ana Kamera 16 megapiksel çözünürlüğünde, yapay zeka destekli, f/1.75 diyafram açıklığına sahip, 2140p Ultra HD 4K video çözünürlüğü ile birlikte fbs değeri 30 fbs.   

Arka İkinci Kamera: 2 megapiksel çözünürlük sunan f/2.4 diyafram açıklığına sahip ikinci kameranın asıl işi derinlik ölçmek. 

Oppo Rx 17 Neo Batarya

Cam gövdenin altında 3600 mAh’lik batarya ile beslenen modelde hızlı şarj desteği ise bulunmuyor.

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
67%
İyi
0%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
33%
Yorumlar
Yorum Yapın

    Yorum Yapın