ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Samsung

Pozitif

Yenilikçi ürünler
Öncü teknolojiler
Tasarım iyileştirmeleri
Finansal geçmiş
Son dönemlerde artan kaliteli işçilik
Satış endeksi
Android'le birlikte geniş uygulama yelpazesi
Ulaşılabilirlik
Güncelleme sıklığı
Marka bilinirliliği

Negatif

Fiyat
Servis ve yedek parça ücretleri
Bağımsız teknoloji eksikliği
2.el Fiyat endeksi
Servis çözümleri
Dayanıklılık

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Finansal Temelli Marka Değeri
8.2
6.2
Tüketici Temelli Marka Değeri
8.0
7.1
Yeni Teknolojiler
8.4
7.1
Bağımsız Teknolojiler
8.1
6.8
İşletim Sistemi
8.1
7.1
Ürün Çeşitliliği
8.4
8.2
Geçmiş Performans
7.7
7.6
2. el Fiyat endeksi
7.3
6.7
Servis Çözümleri
7.4
6.0
İnceleme Sonucu

Birçok üründe öne çıkmakla birlikte, akıllı telefon pazarında ki yenilik ve ürün çeşitliliği ile dikkat çeken Samsung, 9 ayrı marka değeri kategori değerlendirmesinden 8.0 puan alarak 2. sırada kendine yer buluyor.

8.0
ekıyas puanı
7.0
Kullanıcı Puanı
23 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

Samsung’un Doğuşu 

En eski firmalardan olan ve günümüzde elektronik deyince akla ilk gelen firmalardan biri olmayı başaran SamsungByung-Chull Lee tarafından 1938 yılında Kore’de kuruldu. 

Şirket kurulduğunda aslında yaptığı iş şuan ki ile oldukça farklı. Şirket ilk kurulduğunda Kore’de bir gıda ihracatçısı olarak başladı ve Çin’e kurutulmuş balık, sebze, meyve ve un gibi gıda ürünleri satıyordu.  

Zamanla birçok alanda faaliyet gösteren firma, 1950 ve 1960 yılları arasında sigorta ve tekstil alanında da yatırımlar yapmıştır. 

Takvimler 1969 yılını gösterdiğinde ise Samsung artık elektronik sektörüne girdi ve bu alanda ki ilk deneyimi televizyon üretmek oldu. 1970 yılında da ilk siyah-beyaz televizyonunu piyasaya sürdü. 

1970 yılında sadece televizyon üretmekle kalmayan firma aynı zamanda buzdolabı, çamaşır makinesi ve mikrodalga fırın üreterek ürün yelpazesini genişletmeye başladı. 

Apple gibi sancılı günler geçirmeyen ve her yıl büyüme kaydeden firma 90’lara geldiğinde renkli televizyon, bilgisayar, VCR ve kasetçalar üreterek Kuzey Amerika’ya ihraç etmeye başladı. 

Bu dönemde sadece bu ürünlerle yetinmeyen firma aynı zamanda hafıza kartları ve hard disk üretmiş ve günümüzde de hala üretmeye devam etmektedir. 

İlk olarak 1995 yılında Cep telefonu pazarına giren ancak başarılı olamayan firma, eksikliklerini tamamlayarak 1999 yılında internete bağlanabilen ilk cep telefonunu üreterek günümüze kadar bu üretimlere devam etmiştir ve şuan Samsung’un günümüzde en karlı olduğu ürün haline gelmiştir. 

Samsung’un ilk androidli telefonu ise 2010 yılında Mobil Dünya Kongresinde tanıttığı Galaxy S serisidir. Aradan yıllar geçmesine rağmen Samsung’un en iyi amiral gemileri, S serisi platformu üzerinde yürümeye devam ediyor.  

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
61%
İyi
22%
Orta
6%
Kötü
0%
Çok Kötü
6%
1 Comment
Yorum Yapın
  • Emre
    12 Aralık 2019 at 11:19

    Sırf reklam sponsorluğu ile anlaşmalı para kazanan bir firma oldu! Artık reklam sponsorluğu gereği ürettiği tüm cihazlara kaldırmaksızın ekleyen Samsung firması beni kendinden soğutmayı başardı. En son kullandığım Samsung Galaxy S5 cihazından sonra bir daha tövbe ettim almamak için! General Mobile kullanırım bu Samsung’u kullanmam! O derece düştü gözümden.

Yorum Yapın