Sazova Parkı (Eskişehir Bilim, Kültür ve Sanat Parkı)

0

Sazova parkı, birçok otorite tarafından Türkiye’de en güzel parklardan biri olarak gösteriliyor. Bunun en büyük nedenlerinden bazıları Eskişehir’in modern kent anlayışını perçinleştiren ve şehrin misyonunu taşıyan görünümü, içerisinde fütüristik yapıları ve bilime odaklı merkezleri ile birlikte sanat adına birçok noktayı barındırması gösterilebilir.

Açılışından kısa bir süre sonra ünü tüm ülkeye yayılan Sazova Parkı için söyleyebileceğim tek şey, gezi planınıza mutlaka dâhil edin. Öyle ki bu bildiğiniz parklar gibi sadece golf sahasına benzer yeşil alan ve oyun parkları gibi dar çerçeveye sahip değil.

Eskişehir gezilecek yerler listenizin en başına eklemenizi önerebileceğim ve tam adı Eskişehir Bilim, Kültür ve Sanat Parkı olan bu nokta, Eskişehir’in Disneyland’ı lakabına layık görülmüş.

Büyük bölümü çocukların daha iyi vakit geçirmesi için tasarlansa da, 400 bin metrekarelik bu alanda yetişkin bireylerinde keyifle zaman geçirebileceği birçok mekân bulunuyor.

Bu nedenlerle de Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, özellikle çocuklu aileler için hoşça vakit geçirebileceği bir merkez.

Parkta bulunan tüm noktaları dolaşmak tüm gününüzü alabilir. Üstelik Masal Şatosu, Sabancı Uzay Evi, Bilim ve Deney Merkezi gibi noktalarda belirli aralıklarla düzenlenen etkinlikler için, kalabalık olan günlerde bilet veya yer bulmak sorun olduğundan tavsiyem önce Sazova Parkı gezilecek yerler listemizde ki parkın bölümlerini inceleyip, bir gezi planı oluşturmanızdır.

Sazova parkı
Sazova parkı

Buraya kadar parkla ilgili hep güzel ve olumlu yönlerden bahsettik. Tabi ki hiçbir şey kusursuz değil. Bu güzel mekânın bana göre iki eleştirisel yönü de bulunuyor.

Bunlardan ilki parkta bulunan çoğu noktanın saat 17:00-18:00 aralığında ziyaretçilere kapanıyor olması. Bu durum özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan parkın, gündüz sıcak ve günlerin uzun olması nedeni ile gezisini akşam yapmak isteyen misafirler için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

İkinci eleştireceğim ve bana göre Sazova Parkında olmaması gereken bir nokta var. Ancak konuyu dağıtmamak adına bu konuya şimdilik değinmeyeceğim. Yazının devamında bu konu ile ilgili gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Şimdilik kaldığımız yerden devam edelim.

Bu kadar cazibeye sahip ve ünlü bir yer için bir rehber oluşturmak da benim için artık bir gerekliliğe dönüştü. Hiçbir detayı atlamadan, sizin için tam bir rehber niteliğinde ve hiçbir yerde bulamayacağınız Sazova gezilecek yerler listemize hazırsanız başlayalım.

1-Masal Şatosu

sazova parkı masal şatosu
Masal Şatosu

Sazova Parkı’na gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeri fütüristik tasarımı ve büyüleyici görüntüsü ile parkın sembolü haline gelmiş olan Masal Şatosu.

Yapı Paris’te bulunan Disneyland’a benzetilse de birçok kişinin bilmediği ince detaylar var. Şato tasarlanırken İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi, yine İstanbul’un bir diğer sembolü Kız Kulesi, Sindrella Kulesi, Antalya’da bulunan Yivli Kule, Amasya’da ki Burgulu Kule, Mardin’in tarihini yansıtan Ulu Kule, Topkapı Sarayı ve Diyarbakır’da ki Çan kulesi ilham alınmış.

Bununla birlikte Şato’ları yakın dış tehlikelerden korumak amaçlı(!) güvenlik için yapılan ve masallardan aşina olduğumuz su çevresi de bulunuyor.

Parkı ziyaret eden birçok misafirin ilk yaptığı genellikle Şato arka planlı objektif önünde durmak. Ancak bununla yetinmenizi tavsiye etmiyor ve Masal Şatosu’nun içini görmenizi ısrar ediyorum.

Masal Şatosu İçi
Masal Şatosu İçi

Zira Şatonun içinde hediyelik eşya bulabilir, “Sihirli Elma” isimli kafede bir kahve içip yorgunluğunuzu atabilir, seyir terasında Sazova Parkı’nın eşsiz manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Aynı zamanda çocukların oldukça ilgisini çeken masal kahramanlarını görebilir, Evvel Zaman Sokağı’nda bol bol fotoğraf ve video çekebilirsiniz.

Eğer parkı çocuklarınızla beraber ziyaret ettiyseniz, çocuklarınız rehber eşliğinde turlara katılarak hayal ettikleri masal gezisini tadabilir.

Gizemli Yolculuk” adını taşıyan bu tur ortalama yarım saat sürüyor ve istenirse her çocuğun yanında bir yetişkin de bu eğlenceli tura katılabiliyor.

Masal Şatosu İçi
Masal Şatosu içi

Gezinti esnasında tur rehberi çocuklara bir kurgu hikâye anlatılıyor. Tur bitiminde ise çocuklardan bu kurguda ki olayın çözülmesi isteniyor.

Ayrıca rehber eşliğinde yapılan turlara katılan ziyaretçiler atölye çalışmalarının ve gösterilerin yapıldığı sahneye erişim hakkına sahip olabiliyor.

Sazova Masal Şatosu ile ilgili söyleyeceklerim daha bitmedi.

Her yaş grubundan misafirlere Türk kültür ve efsanelerini tanıtmak için “Efsaneler Diyarı” isimli bir bölümde bulunuyor. Kendi iç kültürümüze özgü obje ve nesnelerle dolu bu kısımda, animatronik (Animasyon ve robotların bir karışımı) robotları görebilir, Kral Midas’ın dokunduğu her şeyi altına çeviren  “Altın Dokunuş” efsanesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Her ne kadar çocuklar için eğlenceli olsa da zamanınızı daha iyi değerlendirmek istiyorsanız bu tura katılmayıp bireysel olarak Şatonun içini 15-20 dakika da gezip, Sazova Parkı’nın diğer kısımlarına daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

2-Korsan Gemisi

Sazova Parkı Korsan Gemisi
Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda benim en çok beğendiğim ve mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğim yapı olan Korsan Gemisi, yapay göletin hemen yanında bulunuyor.

Gerçekçi bir temaya sadık kalınarak dekore edilen gemiyi yakından incelediğinizde, gerçekten bir yelkenli korsan gemisindeymiş hissine kapılabilirsiniz.

Geminin tasarımında ise 15. yüzyılın başlarında, İngiltere’den yola çıkıp ABD’ye yerleşme hayalleri kuran Pilgrimler’in, Atlantik Okyanusunu geçmek için kullandıkları Mayflower isimli gemi ilham alınmış. Hatta birebir aynısı da desek yalan olmaz.

İçerisinde kaptan köşkü, tutsakların tutulduğu zindan ve kiler gibi bölümleri görebileceğiniz gemide aynı zamanda hamak, fıçı gibi yerleştirilen malzemelerle gerçekçilik üst seviyede tutulmuş. Hatta yemek masası ve üzerinde ki ahşaptan tabak-kaşık detayı dahi unutulmamış.

Korsan gemisini alt katları ile birlikte gezmek isterseniz 15 dakika fazlası ile yetiyor.

  • Ziyaret Saatleri: 09.30-21.30
  • Giriş Ücreti: Tam 3 TL, Çocuk 1,5 TL

3-Yapay Gölet

Sazova Parkı Yapay Gölet
Yapay Gölet

Sazova parkına muhteşem görsellikler katan ve parkın ortasında bulunan yapay gölet, sadece buraya özgünmüş gibi oldukça spesifik bir havaya sahip.

İskelesinde objektif manzaralar yakalayabileceğiniz gölette, şehrin ruhuna uygun Nasrettin Hoca’nın ünlü kıstasından “Ya Tutarsa” silüetini de görmeniz mümkün.

Eskiden yapay gölde kano gezintileri yapılabiliyorken, içerisinde ki canlı varlığa daha rahat bir yaşam sunmak için kaldırılmış. Bunun yerine gölün etrafında yürüyüş yaparak hem temiz hava alabilir, hem de göldeki ördekleri besleyebilirsiniz.

Her ne kadar Eskişehir doğal göl bakımından diğer illere göre biraz yoksun kalsa da, yapay göllerle en azından bu durum bir nebze absorbe edilmiş. Yapay dediğime bakmayın, büyüklüğü ile doğal göllere nazire yapan bir görüntüsü var.

Ayrıca bu yapay strüktür, yılın belirli dönemlerinde sportif etkinliklerle ziyaretçilere farklı deneyim yaşatabiliyor. Özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde yapılan bu etkinliklere denk gelirseniz güzel bir heyecan sizi bekliyor.

4-Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi

Yazımın ilk bölümünde Sazova Parkı ile ilgili eleştirebileceğim iki yönünden bahsetmiştim. Bunlardan ilki bazı bölümlerinin saat 17:00-18:00 arası kapanması, diğeri ile ilgili ise yazımın devamında bahsedeceğimi belirttiğimi hatırlıyorsunuzdur.

Evet. İşte Sazova parkında bana göre bulunmaması gereken ve kesinlikle karşı olduğum yapı ve uygulama “Sazova hayvanat bahçesi” dir.

Bu nedenle bu anlamsız hapishanelere karşı olduğum için Eskişehir Hayvanat Bahçesine de asla girmedim. Önceki Eskişehir gezilecek yerler listemde de yine girmedim. Sadece bilgiler toplayıp, genel bilgilendirme yazısı yazarak okuyucularımın bilgi sahibi olmasına katkı sağladım.

Peki neden böyle bir düşünceye sahibim.

Siz hiçbir hayvanat bahçesinde bir canlının mutlu olduğunu gördünüz mü veya denk geldiniz mi?

Ormanlarda ağaçlarla iç içe yaşayan bir ayıyı, kutuplarda yaşayan bir pengueni, Afrika’da yaşayan bir fil, aslan veya çitayı, ağaçtan ağaca atlayan mutlu bir maymunu sizce küçücük bir kafese tıkıp, onu doğal yaşamından kopartıp insanlara sergilemenin nasıl bir izahı olabilir?

Birçok kurumun açıklaması da aynıdır “sevgiyi çocuklar orada tadacak, televizyonda gördükleri canlıları daha yakından görüp onlar hakkında bilgi sahibi olacak!!!”. Kusura bakmayın ama ne ben ne de çocuğum böyle bir bilgiye sahip olmak istemiyoruz.

Sevgileri tutsak edip, kafes (hapishane sözcüğü daha doğru olur) arkasından çocuklara bu canlıları izletmek, bu hapishanelerde yaşatmaya mâhkum etmek sizce ne kadar doğru?

Ben hayvanları belgesellerde av peşinde koşarken, daldan dala atlarken, suya dalıp balık tutarken, yavrusunu beslerken gördüğümde daha çok mutlu oluyorum.

Eğer ki bu durumu ticari olarak düşünen kurumlar varsa şunu da hatırlatmamda fayda var, dünyadaki birçok hayvanat bahçesi zarar etmektedir.

Hayvanat bahçelerine aslında ihtiyacımız yok, hiçbir zaman da olmadı. Umarım birçoğunun kapandığını da dünya gözüyle görürüm.

Karşı olduğum bu yapı ile ilgili bu nedenle Eskişehir hayvanat bahçesi kaçta açılıyor, hayvanat bahçesinin giriş ücreti nedir veya genel bir bilgilendirme yapmayacağım.

Bu yapıların açık olmasının en büyük nedenlerinden biri de hala ziyaretçilerinin olması. Bu yüzden hayvanat bahçelerine lütfen gitmeyin. Çünkü her canlı “özgür olabildiği kadar mutludur”

Durumun vahametini özetlemek için size dünyanın çeşitli hayvanat bahçelerinden bulduğum birkaç resmi bırakıyorum (resimler stock görseldir, Eskişehir hayvanat bahçesi ile bir ilgisi yoktur).

 5-Japon Bahçesi

Sazova Parkı Japon Bahçesi
Japon Bahçesi

Sazova parkında ilgi çeken bir diğer bölüm ise Japon Bahçesi. Kalabalık atmosferden uzaklaşıp biraz kafanızı dinlemek istiyorsanız çeşitli peyzaj çalışmalarının yapıldığı bu bölüm tam da size göre. Ayrıca içerisinde yürüyüş yolları da mevcut.

Yapay küçük bir göl, köprü, ağaçlar ve yeşillik bir arada. Buraya çok fazla zaman ayırmanıza gerek yok. Sadece 15 dakikalık küçük bir dinlence size yetecektir.

6-Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi
Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Şehrin en büyük Üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Sazova Parkına sonradan eklenen bölümlerden biri. İsminden de anlaşılacağı üzere bu noktada, Türk dünyamızın zenginliği farklı açılardan ele alınıyor.

Bu merkeze giriş yaptığınızda ilk göreceğiniz Türk dünyasının önemli isimlerine ayrılmış odalar. Bu odalarda çeşitli bilgilendirme materyalleri ile birlikte bal mumundan yapılma heykelleri görebilirsiniz.

Böylece küçükten büyüğe herkes için bilgi edinmek daha kolay ve ulaşılır hale getirilmiş. Unutmayin ki en akılda kalıcı bilgi, tasvir ve görselin bir arada olduğu gözlemlere dayalı bilgilerdir.

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde ayrıca Musiki Tarihi Müzesi, Kültür Okulu ve Bilgi Bankası gibi bölümler de yer alıyor.

Sanat merkezinin en güzel yanı ise herhangi bir giriş ücretinin olmaması (Sanat ve bilgiye ücretsiz erişimin bir savunucusu olarak doğru bir adım olarak görüyorum).

7-Esminyatürk

Esminyatürk
Esminyatürk

Sazova parkının en sevdiğim bölümlerinden biri de Haliç’de ki Miniatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Esminyatürk. Her ne kadar Miniatürk’te ki kadar zengin içeriklere sahip olmasa da yine de gezilmeye değer.

Bu bölümde Türk dünyasına ait 1/25 ölçeğinde 32 farklı yapıyı görebilirsiniz. Yapılar hakkında bilgi almak isterseniz de önlerinde ki bilgilendirme panolarını okumanız yeterli.

Bu kopyalar arasında benim en dikkatimi çeken yapılar ise Taç Mahal, Selimiye Camii (ki gerçeğini de üç kez ziyaret ettim) ve tarihi Mostar Köprüsü.

Açık alanda ki bu küçük müzeyi gezmek için 20 dakika ayırmanız yeterli.

  • Giriş Ücreti: 3 TL

8-Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi
Bilim Deney Merkezi

Çocuklara yönelik içeriği ile dikkat çeken merkez aynı zamanda Sazova Parkına ismini veren yapılardan.

Tesisin öncelikli kuruluş amacı, çocuklara teknoloji ve bilimin insanlık tarihinde ne kadar önemli olduğu gerçeğini somut örnekler ışığında göstermek. Bu nedenle örneklerle desteklenmiş gayet eğlendirici ve eğitici içerikler hazırlanmış.

Pazartesi haricinde haftanın tüm günlerinde açık olan merkezde ziyaret programı da iki seans halinde düzenlenmiş. Öncelikle 10:00-13:00 saatleri arasında rezervasyon yapmış gruplar, 13:00-17:00 saatleri arasında da bireysel ziyaretçiler giriş yapabiliyor.

Bilim Deney Merkezini ziyaret etmek istiyorsanız ortalama bir saatinizi ayırmanız gerekiyor.

  • Ziyaret Saatleri: 10:00-17:00
  • Giriş Ücreti: Tam 10 TL, Çocuk 5 TL

9-Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi
Sabancı Uzay Evi

Eğer sizde benim gibi bilimkurgu ve uzaya meraklı iseniz çeşitli gösterimler ve interaktif sunumlar yapılan bu devasa metal topunu mutlaka ziyaret edin.

Ülkemizin en bilinen aile şirketlerinden biri olan Sabancı Holding sponsorluğunda 2012 yılında açılışı gerçekleşen tesis, 96 kişilik bir kapasiteye sahip.

Uzay evinin içerisinde üç boyutlu gerçekleşen sunumlar aracılığı ile çocuklara dünya, gezegenler, yıldız, galaksi, uzay ve evren hakkında bilgiler aktarılıyor.

Sunum esnasında 14 metre çapındaki kubbe, projektörler vasıtası ile güzel bir gösterim sahnesine dönüştürülüyor.

Yaşamın kökeni ve evrende ki vaha, kara delik, astronot ve uzay çağının başlangıcı gibi uzay bilimine ait bir çok konu Bilim Deney Merkezi’ne bağlı Uzay evinde ziyaretçilere aktarılıyor.

Sunum ve bilgilendirmelere bağlı olarak Sabancı Uzay Evi’ni ziyaret 30-40 dakika arası sürebiliyor.

 10-Gezi Treni

Sazova Parkı Gezi Treni
Sazova Parkı Gezi Treni

Sazova Parkını yürüyerek gezmek her ne kadar zevkli bir aktivite gibi görünse de, kapladığı alan itibari ile biraz yorucu olabiliyor.

Bu nedenle projenin tasarım aşamasında, misafirlerin daha rahat ve zahmetsiz bir şekilde Sazova Parkını gezmeleri için Dekovit hattı (iki ray arası 60 santimetreden düşük tren hattı) da unutulmamış. Bu hatta ziyaretçileri parkın etrafında gezinmelerini sağlayan bir tane Gezi Treni bulunuyor.

Eğer bu Gezi Trenine binmek istiyorsanız Sazova Parkı’nın ana giriş veya Otopark bölümünde ki duraklardan birinde beklemeniz gerekiyor. Trenin bir turu tamamlaması ise ortalama 15 dakika sürüyor.

Ancak Parkı hafta sonu geziyorsanız ve Gezi Trenine binmek istiyorsanız uzun süre kuyrukta beklemeniz gerekebilir.

Tren için sadece gezi aracı desek yanlış olur. Aynı zamanda eğer güzel fotoğraflar yakalamak istiyorsanız objektifinizi mutlaka bu trene çevirin. Hatla ilgili söyleyebileceğimiz bir başka konu ise durakların mükemmel tasarımı.

11-Sazova Parkı Oyun Alanları

Sazova Parkı Oyun Alanları
Sazova Parkı Oyun Alanları

Parkla ilgili ilk satırlarda dile getirdiğim gibi Sazova Parkı’nın tasarımında çocuklu aileler ön planda tutulmuş. Bunu parkı gezdiğinizde daha iyi anlıyorsunuz.

Muhtelif yerlerde hem özgün, hem de sofistike oyun alanları tasarımlarını görmeniz mümkün.

Sazova Parkı Ahşap Ev
Sazova Parkı Ahşap Ev

Oyun alanlarında sadece çocukların sallanması veya kayması gibi fiziksel eğlence düşünülmemiş. Aynı zamanda masal objeleri ve çocukların hayallerine uygun nesneler de unutulmamış.

Şirinler’in Evi, ağaç ev, dev hayvanlar gibi buna benzer birçok örnek verilebilir.

12-Restoran ve Büfeler

Sazova Parkı Büfeler
Sazova Parkı Büfeler

Park her ne kadar kent merkezinden çok uzak olmasa da, parkın dış bölümünde ziyaretçiler için bir restoran veya kafe bulunmuyor ve yapısı itibari ile Sazova Parkı’nda gezilecek yerler kısa sürede bitirelemeyeceği için acıkmanız normal.

Parkta ateş yakmak ve piknik yapmak da yasak olduğundan yanınıza sadece atıştırmalık gıdalar alabilirsiniz. Haliyle bunlar da sadece açlığınızı bastırır.

Bu nedenlerle Parkın içerisinde ziyaretçiler için restoran da bir zorunluluk olmuş. Her ne kadar damak çatlatan lezzetlere tanık olmasanız da en azından bu yemeklerle karnınızı doyurabilir, kafesinde bir kahve içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

13-Sazova Parkı Hediyelikçileri

Sazova Parkı Hediyelikçiler
Sazova Parkı Hediyelikçiler

Sazova parkının girişinde parkı tam ikiye bölen bir yol bulunuyor. Bu yo6 üzerinde ise Kütahya yolu tarafına bakan kısımda hediyelikçiler, diğer bölümde ise büfeler var.

İleride anılarınızı tap taze yaşatacak olan ve parkın temasına uygun birçok hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz. Birçok el emeği ürün görebilir, esnafla sıcak bir sohbet yaparak ürünlerin geliştirme ve yapılma aşaması hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Sazova Parkı Giriş Ücreti

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de Sazova parkı ücretli mi, ücretli ise Sazova parkı giriş ücreti ne kadar?

Sazova parkına giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Sadece kendi aracınızla giderseniz otopark kısmı için bir ücret ödemeniz gerekiyor. O da 5 TL olarak belirlenmiş.

Fakat size küçük bir tüyo vereyim. Eğer Kütahya yolu tarafında ki kapıdan erken saatlerde giriş yaptıysanız, giriş yolunun hemen sağ kısmında aracınızı ücretsiz park edebileceğiniz küçük bir alan bulunuyor. Ancak kalabalık günlerde burada yer bulmanıza imkân yok.

Diğer taraftan parkta bulunan çeşitli alanlar için az da olsa bir ücret vermeniz gerekiyor. Benim gibi nakit para taşımayı çok sevmiyorsanız, öncelikle bir bankamatiğe uğramanızda fayda var. Çünkü banka kartlarının geçtiği pek bir yer yok.

Sazova Parkı Nerede? Sazova Parkı Ulaşım Bilgileri

Parka gelmek gibi bir düşünceniz varsa ve Sazova Parkı nerede diye merak ediyorsanız size tüm ulaşım bilgilerini vereceğimden emin olabilirsiniz.

Ayrıca aşağıda ki bağlantıdan direkt olarak navigasyona bağlanabilirsiniz.

Sazova parkı, kentin batı tarafında, Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde, Yeni Eskişehir Stadyumunun ise hemen yanında bulunuyor. Bu cazibe merkezine gelmek içinse birçok yöntem bulunuyor. Peki Sazova Parkına nasıl gidilir?

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz parkın hem kuzey, hem de güney kısmında olan otoparkları tercih edebilirsiniz. Otopark ücreti için belediyenin talep ettiği ücret 5 TL. Alternatif olarak da Yeni Eskişehir Stadyumu tarafında bulunan otoparka da aracınızı çekebilir, yürüyerek parka giriş yapabilirsiniz.

Eğer kendi aracınız yoksa ve kent merkezindeyseniz (Odunpazarı veya Gar) taksi ile ortalama 15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için talep edilecek ücret aşağı yukarı 30 TL.
Odunpazarı’ndan Sazova Parkına ulaşım güzergahı;

Bütçenizi daha efektif kullanmak isterseniz de toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Odunpazarı bölgesinden Sazova Parkına 11 ve 17 numaralı Belediye otobüsleri, kent merkezinde ki Millet Bahçesinin hemen arkasında ise 16 ve 38 numaralı minibüslere binip parka erişim sağlamak mümkün.

Ancak şehrin birçok kısmına ulaşım sağlayan tramway hattı bu bölge için şimdilik yok.

Sazova Parkı İletişim

Sazova Parkı ile yazacaklarımın artık sonuna geldim.

Parkta ki tüm bölümlerle ilgili gerek giriş ücretleri, gerekse de ziyaret saatleri ile ilgili genel bir bilgilendirme yaptım.

Ancak değişen şartlara bağlı olarak parkta yeni kurallar alınabilir. Bu nedenle en güncel bilgilere ulaşmak için Sazova Parkı iletişim bilgilerini aşağıya bırakıyorum. Hattın diğer ucunda mutlaka bir yetkili bulabilir, merak ettiklerinizi rahatlıkla sorup güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Masal Şatosu: 0 222 300 00 15
  • Eti Su Altı Dünyası: 0 222 300 00 66
  • Bilim Deney Merkezi / Sabancı Uzay Evi: 0 222 444 8 236
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku