KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Xiaomi

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Xiaomi

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Finansal Temelli Marka Değeri
7.3
8.4
Tüketici Temelli Marka Değeri
8.1
8.2
Yeni Teknolojiler
7.8
8.4
Bağımsız Teknolojiler
7.1
8.5
İşletim Sistemi
8.1
8.1
Ürün Çeşitliliği
7.6
8.5
Geçmiş Performans
6.9
7.8
2. el Fiyat endeksi
6.6
7.5
Servis Çözümleri
6.7
7.2
7.5
ekıyas puanı
8.1
Kullanıcı Puanı
33 derecelendirme
Puanınız kaydedildi

En köklü bazı firmaların bile piyasadan silinmesi gösteriyor ki, yenilikçi olmadan ve farklı tasarım çizgileri taşımadan bu pazara girmek ve tutunmak oldukça zor. Ancak Xioami firmasının satış istatistiklerine baktığımızda oldukça doğru bir yol izlediği görülüyor. Özellikle “herkes için yenilik” sloganı ile her kesim tüketiciye ulaşma çabası başarılı olmuşa benziyor. 

Özellikle yenilikçi fikirleri, tasarımsal iyileştirmeler, sıradanın dışına çıkılarak yeni model üretimleri ve uygun fiyat politikası  Xiaomi firmasının bir anda dünya pazarında tanınmasına neden oldu.  

Bu nedenle “Marka değerleri kategorisinin şüphesiz en dikkat çeken firmalarından biri Xiaomi. Bu markanın bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni ise 2010 yılında kurulmasına rağmen satış rekorları kırarak bu kadar kısa sürede dünya pazarında ciddi bir satış payına sahip olması. 

Somut bir örnek verecek olursak Xiaomi firması İnternet üzerinden yaptığı başarılı satış stratejisi ve bulunduğu ülkedeki nüfus yoğunluğu sayesinde ilk telefon modelini 12 dakikada 300 bin adet satarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 

Çinli telefon modellerinin bu denli hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının ise temel üç nedeni var; 

Tasarımsal yenilikler, fiyat politikası ve Pazar stratejisi. 

Xiaomi’nin doğuşu 

Başarılı insanların hikayesini okumuştursunuz. Genellikle sıradanlıktan kurtulup farklı ve ihtiyaçlara yönelik fikirleri ile ön plana çıkarlar.  

Bu kişilerden biri de Lei Jun. Kendi farklı kişisel yapısına uyan birkaç kişi ile 6 Nisan 2010 yılında Xiaomi firmasını kurmuştur. 

Kurulduğu ilk yılda bile kendi ülkesinde hızlıca tanınmasının en büyük sebebi, android tabanlı ürettikleri cep telefonları için kendi firmalarının root programını da beraber yüklemeleridir. Böylelikle daha özgür bir kullanım sunan firma, satışlarda da bu başarısını perçinlemiştir.  

Şuan ülkemizde de faaliyet gösteren ve iyi bir satış grafiği elde eden firmanın sadece telefon değil tablet, kulaklık, powerbank gibi başka ürünleri de bulunuyor. 

 

 

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
69%
İyi
3%
Orta
10%
Kötü
3%
Çok Kötü
14%
1 Comment
Yorum Yapın
  • Halil
    12 Aralık 2019 at 13:15

    Xiaomi beğenerek kullandığım bir telefon markası hem dayanıklı hem kullanışlı almakta tereddüt eden herkese tavsiye ederim.

Yorum Yapın