KarşılaştırKarşılaştırılıyor...

Xiaomi Mi Mix 3

ŞUAN İNCELEDİĞİNİZ
Xiaomi Mi Mix 3

Genel Bakış
Markası

Xiaomi

Modeli

Mi Mix 3

Ekran

Ekran Boyutu : 6.39 İnç
Ekran Çözünürlüğü : 1080x2340 (FHD+) Pixel
Piksel Yoğunluğu : 403 PPI
Ekran Teknolojisi : AMOLED
Ekran Dayanıklılığı : Corning Gorilla Glass 3
Renk Sayısı : 16 Milyon
Ekran / Gövde Oranı : 93.40 %

İşlemci

Yonga Seti : Qualcomm Snapdragon 845
Quad-core 2.8 GHz ARM Cortex-A75
Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55

CPU

8 Çekirdek

Bellek (RAM)

6 GB

Kamera

Ön Kamera Çözünürlüğü : 24 MP
Video Çözünürlüğü : 1080p
FPS Değeri : 30 fps
Diyafram Açıklığı : f/1.8

İkinci Ön Kamera Çözünürlüğü : 2 MP
Derinlik Sensörü

1. Arka Kamera Çözünürlüğü : 12 MP
Diyafram Açıklığı : f/1.8
Video Kayıt Çözünürlüğü : 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri : 60 fps

2. Arka Kamera Çözünürlüğü : 12 MP
Diyafram Açıklığı : F2.4

Pil/Batarya

3200 mAh
Hızlı Şarj
Kablosuz Şarj (10W)

İşletim Sistemi

Android 9.0 Pie

Çıkış Tarihi

Ocak 2019

Ağırlık

218 Gram

Pozitif

Yüksek ekran/gövde oranı
Segmentine göre üstün performans
Çift ön kamera
Full tam ekran deneyimi
5G desteği
Çift hat desteği
Özelliklerine göre fiyatı
Kutudan şarj pedinin çıkması

Negatif

Type-C kulaklık girişi
Düşük ışık koşullarında başarısız çekimler
Kapasitif parmak izi okuyucu
Arka kapağın fazla parmak izi bırakması
Suya dayanıklılığının olmaması
Kutudan kulaklığın çıkmaması
Yüksek SAR değeri
Ağırlık

ekıyas puanı
Kullanıcı Puanı
Şimdi Puanla
Grafik
7.6
7.4
Hassasiyet
7.6
8.0
Performans
7.8
7.9
Kasma-Donma
7.8
8.3
Açılma Süresi
7.6
8.5
Tepki Süresi
7.5
7.7
Şarj Dayanımı
6.5
7.0
İnceleme Sonucu

Performansı ile dikkat çeken model, oyunlarda da akıcı bir deneyim sunuyor. Ağırlık haricinde oyun deneyimi konusunda çok fazla olumsuz özelliği bulunmayan model, 7 ayrı oyun kategorisi değerlendirmesinden 7.5 Pubg Mobile puanı alarak üst sıralara yerleşiyor.

7.5
ekıyas puanı
7.8
Kullanıcı Puanı
1 rating
Puanınız kaydedildi

Xiaomi Mi Mix 3 Pubg Mobile Deneyimi

Grafik 

Grafik birimi akıllı telefonlarda ki grafik arayüzünün ne kadar net ve canlı olduğunu ifade eder. Bu özellik telefonun donanımı ile doğru orantılı olduğu gibi; 

Ekranın PPİ değerine (İnç başına düşen piksel yoğunluğu) 

Kullanılan ekran yapısına (IPS, LCD, AmoledSuper Amoled vs..), 

Ekranın çözünürlük değerlerine (1440×3040 gibi) 

Donanım (İşlemci hızı, RAM vs..) ve telefonun yaydığı ışık gücüne bağlıdır. 

Hassasiyet 

Bu özellik akıllı telefonlarda Pubg Mobile oynarken tuşların hassayiyetini ifade eder ve telefonun kapasitif dokunmatik ekranının iyi olması ile doğru orantılıdır.  

Aşırı hassas kapasitif ekran problem olacağı gibi, aşırı duyarsız dokunmatik ekranda aynı oranda sorun teşkil eder. 

Performans 

Bir akıllı telefonda rahat ve akıcı bir Pubg Mobile deneyiminin yaşanması için en önemli unsurlardan birisi İşlemci performansıdır. 

Akıllı telefonlarda genellikle 8 çekirdek bulunur ve çekirdekler genellikle 2 veya 3 gruba ayrılır.  

2 gruplu çekirdekler de sadece 2 birim vardır ve yüksek CPU gereksinimlerde hızlı olan çekirdekler devreye girer (4-4 veya 2-6 gibi). Günlük kullanım ve yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda ise hızı daha düşük olan çekirdek grubu devreye girer. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak aynı zamanda işlemci ısınması önlenerek telefonun daha stabil ve sorunsuz çalışması hedeflenir.  

Örnek verecek olursak 8 çekirdekli bir telefonumuz var ve işlemci hızı 2,34 ve 1,90 Ghz. 

Pubg Mobile oynandığında telefon otomatik olarak 2.34 Ghz’lik 4 adet çekirdeği devreye alır. Böylelikle telefondan daha yüksek performans elde edilmeye çalışılır.  

Yukarıda ki örnekte de anlaşılacağı üzere işlemci hızı ne kadar yüksekse, verim de o kadar artar. 

Ayrıca işlemci performansı ile birlikte Grafik işlemcisi (GPU), Bellek (RAM) ve CPU üretim teknolojisi (nanometre) de performansı etkileyen diğer unsurlardan.  

Kasma-Donma 

Bu sorun telefonlarda Pubg Mobile oynarken Kasma ve donma gibi kelimelerle ifade edilir. Kısaca oyun içerisinde ki takılmalar ve bir süreliğine serverden koparak oyun içerisinde farklı yerlerden devam edilmesi de denilebilir.  

Ayrıca burda ki Kasma-Donma ifadesi sadece grafik değil, aynı zamanda oyun içerisinde ki seslerinde takılması veya kesilmesi anlamını taşır. 

Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri işlemci performansı ve işlemcinin ısınmasıdır. Genellikle ısınan işlemci takılmalara ve kasmalara neden olabilir.  

Isınma problemi sadece işlemcinin zayıf kalması ile ilgili olamamakla birlikte, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, kullanılan telefonun güç modu, telefon şarjdayken oyun oynanması, kılıf, altta çalışan uygulamalar ve belleğin dolu olması da ısınmalara neden olabilir. 

Açılma Süresi 

Bu puanlama kriteri telefonun normal moddayken Pubg Mobile uygulamasına basıldığı andan, oyunun açılıp arayüzün geldiği ana kadar ki geçen süreyi ve oyuna giriş anında eşleştirme tamamlandıktan sonra ki gelen grafiği ifade eder. 

Genellikle açılma süresinin uzamasına işlemci hızı, telefonun bellek yetersizliği ve grafik işlemcisi gibi özellikler neden olur. 

Tepki Süresi 

Bu kriter ise oyun oynarken kontrol butonlarına basıldığı anda oyunun verdiği yanıtın hızını temsil eder.  

Ancak “tepki süresi” özelliği “hassasiyet” kriteri ile karıştırılabiliyor. Hassasiyet telefonda kontrol butonlarına basıldığı anda kapasitif ekranın verdiği tepki iken, Tepki süresi oyunun verdiği tepkidir. 

Şarj Dayanımı 

Genellikle Pubg Mobile tarzı FPS oyunları işlemciyi uzun süre en üst performans biriminde çalıştırdığı için işlemciyi fazla yorar. Bu da enerjinin fazla kullanılmasına neden olur ve telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. 

Son dönemlerde akıllı telefon üreticileri batarya kapasitelerini arttırsa da, unutmayın ki bataryalar genellikle normal kullanımlar için üretilmiş bir ekipmandır. Ve testler normal kullanımlar için yapılır. 

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksekse, şarj dayanımı da o kadar artar. Ancak uygulamalarda ki fazlalık, bellek yetersizliği gibi durumlarda şarj tüketimini hızlandıran etkenlerden.

Xiaomi Mi Mix 3 Detaylı İnceleme

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, son dönemlerde piyasaya sürdüğü ürünlerle adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Özellikle Çin’de yeni satışa çıkardığı akıllı telefonların hızla tükenmesi, ne kadar doğru işler yaptığını açıkça ortaya koyuyor. 

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de raflarda yerini alan ve iyi bir satış grafiği elde eden firma, bu başarısını performans/fiyat konusunda ki tüketicileri tatmin eden bir politika izlemesine bağlı. Fiyatına göre tatmin edici performans sunan Xiaomi’nin akıllı telefonları, dünya genelinde de gitgide yükselen bir satış istikrarı elde etmiş durumda. 

Bunun son örneği ise 5G destekli Xiaomi Mi Mix3. Performans konusunda oldukça iddialı model, fiyatı ile de göz kamaştırıyor. Sözü fazla uzatmadan Xiaomi Mi Mix3 nasıl bir telefon sorusuna detaylı ve öz bir şekilde cevap verelim. 

Xiaomi Mi Mix 3 Tasarım 

Xiaomi Mi Mix 3 ün tasarımı ile ilgili en dikkat çeken detay ise mekanik bir kızağa sahip olması. Çentik olmadığından kameralar bu kızak içerisinde yer alıyor. Telefon elinizdeyken ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda iki kameranın olduğu ön panel yukarı doğru çıkıyor ve bu şekilde kameraları kullanabiliyorsunuz. 

Firmanın yaptığı açıklamaya göre bu mekanik kızak tam 300.000 kez test edilmiş.

Mi Mix 3’ü kutusundan çıkardığınızda ise ilk dikkat çeken detay 6.39 inç’likçentiksiz büyük bir ekranın sizi karşılaması. 

Telefonun sağ tarafında güç ve ses kontrol butonları bulunuyor. Sol tarafında ise google asistan için bir buton konumlandırılmış. 

Alt kısımda hoparlör ve Type-C girişi bizi karşılıyor. Ülkemizde yeşim yeşili, safir mavisi ve oniks siyahı olmak üzere 3 farklı renk ile satılan modelin en kalın noktası 8.46 mm, ağırlığı ise seramik arka kaplamadan dolayı: 218 gram. 

Arka kısıma geldiğimizde sol üst kısıma dikey konumlandırılmış iki adet kamera bizi karşılıyor. Hemen ortada ise kapasitif parmak izi okuyucuyu görebilirsiniz. 

Arka kapak tamamen seramikten oluşuyor ve en olumsuz tarafı fazlası ile parmak izi bırakması. Arka tasarım konusunda biraz zayıf kalan model, yine de beklentileri karşılayacak seviyede. 

Xiaomi Mi Mix 3 Ekran 

6.39 inç ekran boyutunda 1080×2246 Full HD çözünürlüğe sahip modelde kullanılan ekran ise AMOLED. 16 milyon renk çeşidine ev sahipliği yapan bu ekran, 403 PPİ piksel yoğunluğu ile de oldukça parlak ve canlı. 

Gorning Gorilla Glass 3 ile korunan telefonun ekran/gövde oranı neredeyse tam ekran boyutunda: yüzde 93.40. 

Xiaomi Mi Mix 3 Donanım 

Diğer ayrıntısız özelliklere önem verip fiyat yükseltmektense, performans konusuna daha çok eğilim gösteren ve bu konuda oldukça başarılı olan firmanın telefonları için söylenebilecek en iyi söz, tamamı ile performans odaklı olması. 

Yonga seti olarak firma Mi Mix 3’ü, Qualcomm’un üretmiş olduğu Snapdragon 845’e emanet etmiş. Oldukça stabil ve üstün performans sergileyen bu işlemci, gücünü 8 çekirdekten alıyor. Bu çekirdeklerin görev dağılımları ise şu şekilde: 

Üstün performans ve CPU gereksinimlerinde 4 adet 2.8 GHz hızında ki ARM Cortex A-75 çekirdeklerinden destek alan işlemci, 

Daha düşük CPU gereken ve günlük kullanımlar için 4 adet 1.8 GHz hızında ki ARM Cortex A-55 çekirdeklerinden güç alıyor. 

64-bit mimariye sahip işlemci, 10 nanometre teknolojisi ile üretiliyor. Işlemci belleği ise 6 GB.  

Telefonun 64 GB, 128 GB ve 256 GB’lık dahili depolama alanına sahip modellerini bulmak mümkün. 

Xiaomi Mi Mix 3 Kamera 

Xiaomiçıkardığı modellerde önem verdiği bir diğer özellik ise kamera iyileştirmeleri.  

Önde iki adet, arkada da iki olmak üzere toplam dört kamera ile bizi karşılayan modelin fotoğraf ve video çekimleri başarılı. Kamera özelliklerine bakacak olursak; 

Ön kamera24 megapiksel çözünürlüğe, 30 fbs değerine ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip ön kamera ile 1080p çözünürlüğünde videolar çekmek mümkün.  

İkinci Ön Kamera: megapiksel çözünürlüğünde ki bu kameranın asıl görevi derinlik ölçmek. 

Ana kamera12 megapiksel çözünürlüğünde, 6fbs değerine ve f/1.8 diyafram açıklığına ev sahipliği yapıyor. 2160p Full HD 4K çekim yapabilen kamera, oldukça iyi sayılabilecek fotoğraf ve video deneyimi sunuyor. 

İkinci Arka Kamera12 megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. 

Xiaomi Mi Mix 3 Batarya 

Seramik gövdenin altında 3200 mAh’lik batarya barındıran Mi Mix 3’de, akıllı telefonların artık olmazsa olmazı hızlı şarj özelliği de unutulmamış.  

Ayrıca 10w lık kablosuz şarj desteği de bulunuyor. Üstelik kablosuz şarj ünitesi telefonla birlikte kutusunda geliyor. 

Tepkiniz nedir?
Çok İyi
0%
İyi
0%
Orta
0%
Kötü
0%
Çok Kötü
0%
Yorumlar
Yorum Yapın

    Yorum Yapın